Bir Demet Bahar Hediyesi

Y I L : 5 S A Y I : 1 9 2 0 1 3 Bir Demet Bahar Hediyesi 3 Harran Üniversitesi’nde TECDİT SEMPOZYUMU 17 Bediüzzaman ve İktisat Risalesi Prof. ...
4 downloads 0 Views 3MB Size
Y I L : 5

S A Y I : 1 9

2 0 1 3

Bir Demet Bahar Hediyesi

3

Harran Üniversitesi’nde TECDİT SEMPOZYUMU

17

Bediüzzaman ve İktisat Risalesi

Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ

19

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Risale-i Nur Perspektifinden

DÜNYA - AHİRET DENGESİ

23

Risale-i Nur Eğitimi Amerika’da Ders Kredisi

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

1

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Adına Yıl: 4, Sayı: 19, Ağustos 2013 Editör Hakan GÜLERCE ... Fotoğraf Editörü N. YILDIRIM ... Grafik - Dizgi Melik YALÇİN, Uğur KÜÇÜKKAYA ... Katkıda Bulunanlar Yücel YARAY, Selahattin AVCI Halil ALTINTAŞ ...

içindekiler

. IS TA N BU L İLİM VE KÜLTÜR VAKFI

03

Harran Üniversitesi’nde Tecdit Sempozyumu

06

5. Genç Akademisyenler Konferansı

11

Genç Akademisyenler Arap Dünyası Konferansı

17 Bediüzzaman ve İktisat Risalesi Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ 19

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Risale-i Nur Perspektifinden DÜNYA - AHİRET DENGESİ

21

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde Bediüzzaman Sergisi ve Paneli

23

Risale-i Nur Eğitimi Amerika’da Ders Kredisi

25

Vakıf Ziyaretçileri

26

Vakfımızda İftarlar

27

Hakikat Arayışında NÜBÜVVET Risale-i Nur Perspektifi

03 Tel: 0212 527 81 81 ... Baskı- Cilt Pelikan Basım Adres İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Kalenderhane Mh. Dedeefendi Cd. Cüceçeşmesi Sk. No: 6 Vefa Fatih / İSTANBUL Tel: +90 212 527 81 81 Faks: +90 212 527 80 80 ... e-mail [email protected] ... web www.iikv.org … İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Bülteni ücretsizdir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

2

/iikv İSTANBUL İLİM VE@iikvorg KÜLTÜR VAKFI/iikvorg BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

21

25

[

HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE TECDİT SEMPOZYUMU

]

Harran Üniversitesi, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Haliliye Kültür ve İlim Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen “RİSALE-İ NUR VE TECDİT” konulu sempozyum Harran Üniversitesi’nde yapıldı. 10-11 Mayıs 2013 tarihlerinde Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi’nde başlayan sempozyumu İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tertipledi.

D

üzenlenen sempozyuma Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı’nın yanı sıra eski bakanlardan Rıza Akçalı, Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, Şanlıurfa eski milletvekillerinden A. Müfit Yetkin, Şanlıurfa Belediye Başkan vekili Mustafa Aydın, Harran Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Ziya Karakılçık, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Elmalı, Haliliye Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Öğr. Gör. Abdülkadir Aydın, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Faris Kaya, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz ve birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinin anlatıldığı kısa film gösterildi. Törende Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Elmalı, Haliliye Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Öğr. Gör. Abdülkadir Aydın, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Faris Kaya, Harran Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Ziya Karakılçık, eski bakanlardan Rıza Akçalı ve Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan birer konuşma yaptılar. Bediüzzaman Said Nursi’nin eserleri, kişiliği, dünya görüşü ve tecditle alakalı düşüncelerinin anlatıldığı konuşmalarda,

birlik ve beraberlik mesajları verilirken, onun yaklaşımları çerçevesinde günümüz olayları değerlendirildi. Üniversiteler arası üst kurul toplantısına başkanlık etmek için şehir dışında bulunan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Halil Mutlu, tele konferansla misafirlere hoş geldiniz diyerek, sempozyuma emeği geçenlere teşekkür edip sempozyumun başarılı geçmesini temenni etti. Sonra, Said Nursi’nin talebelerinden olan Mehmet Fırıncı, sempozyuma katkılarından dolayı, belediye başkanı adına belediye başkan vekili Mustafa Aydın’a ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu adına rektör vekili Ziya Karakılçık’a birer plaket takdim etti. Sempozyumun açılışında Doç. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. Suat Yıldırım ve Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz birer açılış tebliği sundular. Ardından, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatta olan talebelerinden Mehmet Fırıncı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Bediüzzaman’ın Talebeleri” özel paneli düzenlendi. Sempozyumun ikinci gününde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 28 akademisyen, 6 oturumda tebliğlerini sundu. Sempozyumda Risale-i Nur ve Said Nursi’nin düşüncesindeki tecdidi yönler, başta beşeri bilimler olmak üzere birçok bilim dalı açısından ele alındı.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

3

4

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Harran Üniveristesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdurrahman ELMALI

Yard. Doç. Dr. Mehmet GÖKTAŞ, Prof. Dr. Servet ARMAĞAN, Prof. Dr. Şadi EREN

Mehmet FIRINCI Ağabey ve Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ziya KARAKILÇIK

Prof. Dr. Murat SARICIK AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

5

5

.

Uluslararası

Genç Akademisyenler Konferansı

(

2009’dan itibaren her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Akademisyenler Konferansı’nın bu yıl beşincisi 8-9-10 Haziran 2013 tarihlerinde, Akgün Otel konferans salonunda gerçekleştirildi.

)

Bu sene önceki yıllardan farklı olarak konferans tamamen İngilizce yapıldı. Arapça konferans, Haziran ayının sonunda (22-29) yapıldı ve bir hafta sürdü. İngilizce konferans için Amerika, İngiltere, Filipinler, Hindistan, Cezayir, Etiyopya, Singapur ve Türkiye’den Nursi Çalışmaları alanında master veya doktora yapmakta olan 60’ı aşkın genç akademisyen İstanbul’a geldi. Bu genç akademisyenlere yol gösterici mahiyette Nursi Çalışmaları alanında uzman profesörler de birer sunum yaparak akademik makalelerin nasıl yazıldığını anlattılar. Nursi Çalışmaları alanında başka örneği olmayan bu konferansta genç akademisyenler, Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili çalışmalarına dair tebliğler sunarken; Amerika Birleşik Devletleri Virginia Teoloji Fakültesi’nden Prof. Dr. Ian Markham, İngiltere Durham Üniversitesi’nden Prof. Dr. Colin Turner ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Sait Özervarlı ve Singapur Milli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Farid Alatas 6

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

gibi bu alanda uzmanlaşmış bilim adamları, öğrencilere akademik anlamda yol gösterebilmek için seminerler verdiler. 3 gün süren konferansta, her gün sabah ile öğleden sonra olmak üzere ikişer oturum düzenlendi. Tüm sunumların yanı sıra, tartışma bölümleri de İngilizce olarak yapıldı. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen bu konferans sonrası gala yemeği, Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Gala yemeğinde akademik camiadan, iş dünyasından ve daha birçok sektörden bu işe gönül vermiş insanlar bir araya geldi. Bediüzzaman Said Nursi’nin yaşayan talebelerinden ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın mütevelli heyet başkanı olan Fırıncı Ağabey’in de bir konuşma yaptığı yemek programında İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faris Kaya ve diğer akademisyenler de birer konuşma yaptı. Bunun yanı sıra Amerika’dan misafir olarak gelen 15 kişilik bir grup da programa iştirak ettiler. Çoğu Amerika’da kilise görevlisi olarak çalışan Amerikalı misafirler hem genç akademisyenler programına aktif olarak katıldılar hem de gala yemeğinde birer konuşma yaptılar. Genel olarak verdikleri mesaj; bütün dünyanın bir Kur’an-ı Kerim’in tefsiri olan Risale-i Nur’a ihtiyaç duyduğuydu.

www.nursistudies.com

İ

stanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği konferansta, dünya genelinde Risale-i Nur ve Said Nursi üzerine çalışma yapan doktora ve master öğrencileri ile değerli bilim insanları buluştu.

Virginia Theological Seminary Rektörü Prof. Dr. Ian Markham

www.nursistudies.com

Mehmet Fırıncı Ağabey...

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

7

www.nursistudies.com

8

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit OKUR, Dr. Colin TURNER’a Plaket Verirken

Prof. Dr. Fikri PALA, Prof. Dr. Said ÖZERVARLI’ya Plaket Verirken

Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Şeref YILDIZ, Virginia Theological Seminary Rektörü Prof. Dr. Ian Markham’a Plaket Verirken

Fethi ŞİMŞEK, Doç. Dr. İsmail HACINEBİOĞLU’na Plaket Verirken

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

9

Genç Akademisyenler Konferansı Ardından

Mohammed Zain Yusof: (Malezya Devlet Üniversitesi - Malezya)

Buraya Nursî’yi ve dersanelerin fonksiyonunu öğrenmeye geldim. Gördüm ki, farklı toplum tabakalarından insanlar bir araya geliyorlar. İnanılmaz bir yardımlaşma ve dayanışma var aralarında.

Nurul Fadiah Johari:

(Singapur Milli Üniversitesi - Singapur)

Hasan Sheriff:

. (Jamia Millia Islamia - Hindistan)

Medrese eğitimi konusunda Üstad’dan çok şey öğrendim. Hindistan’daki medrese eğitiminin içinde bulunduğu krize çözüm aradığımı biliyor musunuz? Günümüz Hind medreselerinin içinde bulunduğu durum bundan tam bir asır önce Osmanlı medreselerine çok benziyor. Dolayısıyla Üstad’ın Osmanlı medreseleri için sunmuş olduğu çözümleri Hind medreselerinin ıslahı konusunda çok yararlı bulduğum için bu konuda çalışıyorum.

Said Nursî’yi, bundan iki sene önce Risale-i Nur’u araştırmak üzere Farid Hocamla İstanbul’a geldiğimde tanımıştım. Nursî’nin en önemli yanı nedir derseniz, talebelerinin kalplerine yerleştirmiş olduğu şefkat ve sevgi hissi... Beni Türkiye’ye çeken ve Risale-i Nur’a bağlayan da bu oldu. Allah izin verirse Türkiye’ye yine gelmek istiyorum.

Tubanur Yesilhark Özkan: 5

. (Durham Üniversitesi - Ingiltere)

www.nursistudies.com

Bediüzzaman Said Nursî’nin, siyasi ve dini termineloji açısından her türlü şiddetten uzak söyleminin, çağdaş İslam düşüncesi açısından alternatif bir çıkış yolu olarak çok önemli olduğunu düşünüyorum. 10

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Dusmamat Karimov: .

(Durham Üniversitesi - Ingiltere)

Nursî, yazdıklarında hep esmayı esas almıştır. Esma-i Hüsna’nın nasıl tecelli ettiğini anlarsak Risale-i Nur’u kolayca anlamış oluruz. Bu arada Adl ismi de anlaşılmış olur.

5.

Genç Akademisyenler İslam Dünyası Konferansı

2

009’dan itibaren her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Akademisyenler Konferansı’nın bu yıl beşincisi 22-29 Haziran 2013 tarihlerinde, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Bursa Kültür Vakfı Sosyal tesislerinde gerçekleştirildi. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği konferansta, dünya genelinde Risale-i Nur ve Said Nursi üzerine çalışma yapan doktora ve master öğrencileri ile değerli bilim insanları buluştu.

Konferansın bir bölümü 26-28 Haziran 2013 tarihlerinde Bursa’da yapıldı.

Bu sene önceki yıllardan farklı olarak konferans tamamen Arapça yapıldı. İngilizce konferans, 8-10 Haziran 2013 tarihlerinde Akgün Otel’de yapılmıştı. Arapça konferansa Endonezya, Malezya, Hindistan, Cezayir, Fas, Sudan, Irak, Mısır, Nijer, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’den Nursi Çalışmaları alanında master veya doktora yapmakta olan 30’u aşkın genç akademisyen katıldı. Bu genç akademisyenlere yol gösterici mahiyette Nursi Çalışmaları alanında uzman profesörler de birer sunum yaparak akademik makalelerin nasıl yazıldığını anlattılar.

www.nuronline.com

Nursi Çalışmaları alanında başka örneği olmayan bu konferansta genç akademisyenler, Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili çalışmalarına dair tebliğler sunarken; Prof. Dr. Asrati Süleyman (Cezayir), Prof. Dr. Ammar Djidal (Cezayir), Dr. Osman Garib (Irak), Dr. Abdulhakim el Enis (BAE), Dr. Mamoun Jarrar (Ürdün), Prof. Dr. Muhyiddin Afifi (Mısır), Prof. Dr. Zeyneb Afifi (Mısır), Dr. Seyyid Nebül Baz (Suudi Arabistan) gibi Arap dünyasının çeşitli ülkelerinden bu alanda uzmanlaşmış bilim adamları, öğrencilere akademik anlamda yol gösterebilmek için seminerler verdiler. 6 gün süren konferansta, her gün sabah ile öğleden sonra olmak üzere ikişer oturum düzenlendi. Tüm sunumların yanı sıra, tartışma bölümleri de Arapça olarak yapıldı…

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

11

Dr. Mamoun Jarrar (Ürdün)

www.nuronline.com

Dr. Osman Garib (Irak)

12

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

www.nuronline.com

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

13

www.nuronline.com

Ali ÇAKMAK Ağabey...

Mehmet FIRINCI Ağabey...

Ahmet Hamdi USTA, Bursa Vali Yardımcısı

Bursa Kültür Vakfı Başkanı Doç. Dr. Fikri PALA Açılış Konuşması Yaparken...

14

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Genç Akademisyenler İslam Dünyası Konferansı Ardından Prof. Dr. Zeynep Afifi: (Monofiye Üniveristesi - Mısır)

Ben daha önce de sempozyuma katıldım ve şunu anladım ki buraya gelen ve Nurları tanıyan bir daha Nurlardan ayrılamaz. Bugün Bediüzzaman’ın fikirleri İslam aleminde kabul görüyor. Biz de bunların şahitleriyiz. Bizler, Bediüzzaman’ın bıraktığı misyonu tamamlamaya geldik. Bu fikirlerin dünyada tanınması ve kabul görmesi için akademik çalışmaların çoğalarak devam etmesi lazım.

Prof. Dr. Abdulhakim El Enis: (Dubai Din İşleri Yük. Arş. Enst - BAE)

Bugün İslam ülkelerin başkentlerinde Risale-i Nur’lar okunmakta ve dersaneler açılmaktadır. İşte Barla’dan yansıyan ve intişar eden Nur, Dubai’de tesirini gösterdi, Delhi’ye de ulaştı, Delhi’de Barla yayınevinin açılışını gördük. Meyve Risalesi ki, Denizli Hapishanesi’nde yazıldı. Bugün Delhi’nin kütüphanelerinde bulunuyor. Uzakdoğuda da öyle. İşte böylece Üstad bütün İslam ülkelerini fikren birleştiriyor. Ey Nur kardeşler bu yolun başlangıcıdır, dünya sizden çok şeyler beklemekte bu sizin kaderiniz, biz de bekliyoruz.

Prof. Dr. Mamoun Jarrar: (Em. Ögr. Üyesi - Ürdün)

Allah’a çok şükür ediyorum ki Risale-i Nur gibi bir eserle tanışmayı okuyup istifade etmeği nasip etti. Genç akademisyen kardeşlerime Risale-i Nur üzerinde çalışmayı ve derinleşerek anlamayı tavsiye ediyorum.

Prof. Dr. Osman Garib:

www.nuronline.com

. (Selahattin Üniversitesi - Irak)

Biz buradan Bediüzzaman Hazretlerine sesleniyoruz: Ey Üstadımız! Müjdeler olsun ektiğin tohumlardan bugün başaklar meydana geldi ve her başakta binlerce tohumlar var. Biz Ensarın hayatını okurken ihlas tarihte kaldı zannediyorduk. Ama ne zaman senin İhlas risaleni okuduk ve talebelerini gördük o zaman ihlasın canlı olarak tekrar yaşandığını görmüş olduk.

Zeynel Abidin:

(Kerala Üniversitesi - Hindistan)

Risale-i Nur ve Üstad Bediüzzaman sevgisi bizi buraya topladı. Elhamdülillah bir hafta boyunca tebessümlü yüzlerin ikramları ile yapılan ders ve toplantılardan çok istifade ettik. Hindistan’da yapılan sempozyumlardan sonra Bediüzzaman hakkında ve Risale-i Nur konusunda, master ve doktora tezleri çoğalmaya başladı ve inşallah bu Nurlar Hindistan’ı manen fethedecektir.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

15

Vehibe Tumi:

. (Imam Evzâ’i Üniversitesi -Lübnan)

Bu Risaleler hepsi hakikatlerle, hepsi İslami anlamlarla doludur. İnsan adeta bu risalelerde kendisini buluyor. İşte benim de ömrümün yirmi senesi kendimi aramakla geçti, bulamadım. Ama kendimi Risalelerde buldum. Çünkü bu Risalelerin mayası ihlastır, ihlasla yazılmış ve bizlere de ihlası ders veriyor ve bizlere hakikat-ı İslamiyeti en güzel bir şekilde anlatıyor.

Ali Çakmak Ağabey, Dr. Seyyid Nebül Baz’a Plaket Verirken...

www.nuronline.com

Gala Yemeğinden Kare...

16

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Dr. Ammar Djidal: (Cezayir Üniversitesi - Cezayir)

Bizler Said Nursi’ye Üstad derken aklî ve kalbî bütün yönleri içine katarak Üstad diyoruz. Mesela, dilin manayı en güzel şekilde aktarması, aklın mütefekkir olması, kalbin huzur ve huşu içinde bulunmasının yanı sıra hayatın bütün alanlarında da bilfiil bu hakikatlerin yaşanması lazım. Bu Risaleler aklı çirkinliklerden temizlemek için yazılmıştır. Sırf fikriyat değil, aynı zamanda insana ve insanı insan kılan bütün vasıflara yöneliktir.

Naci Ateş, Program Hakkındaki Görüşlerini Anlatırken...

Vakfımızın Mütevelli Heyeti Üyesi Rıza AKÇALI, Prof. Dr. Mamoun Jarrar’a Plaket Verirken...

İİKV SEMİNERİ Bediüzzaman ve İktisat Risalesi Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ

Hepinizi hürmetle selamlıyorum ve Mustafa Beyefendi’ye de bu güzel sözlerinden, kardeşane cümlelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Said Nursi Hazretlerinin bütün eserleri gibi bu eseri üzerinde de çok durulması lazım. Tefekkürle okunması lazım gelen, tekrar tekrar bakılması lazım gelen bir eser. Basanlardan da dağıtanlardan da Allah razı olsun. Her şeyi görmüş, Allah razı olsun. Cenab-ı Hakk’ın bir takdiridir. Sadece bu kesbi ilimle olmaz. Bu kalbinin açık olması, ruhaniyetinin açık olması ve onun getirdiği zenginlikler içerisinde bunlar görülür. Bu konuyu daha önce Sabahattin Zaim Hocamız işlemiştir, Türkiye’nin Yirminci Yüzyılı isimli eserinde. İşaret Yayınları tarafından 2005 yılında yayınlanmış ve sayfa 66-78 arasında 12 sayfada bu risalenin izahı var. Benim perspektifim Sabahattin Bey’in perspektifinden değişik olacak. O tek tek yazılmış olan nükteleri yani maddeleri şerh etmiş, izah etmiş. Bir iktisatçı, bir sosyal siyasetçi olarak benim aynı şeyi yapmam doğru olmaz. Ben ise bütün bir risalenin tümünü kavrayan ana perspektif, ana hedef nedir? Onu yakalamaya çalıştım. Onu sizlere anlatmaya çalışacağım.

Bütün bir topluma makro olarak ne söyleniyor ve ne tavsiye ediliyor? Bütün bunlar elbette ki şerî, dinî, Kur’anî kaynaklara dayanır, her birinde zaten başlarken bir ayetle başlar. ‘Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz.’ Devamını biliyorsunuz zaten. ‘Çünkü Allah müsrifleri sevmez.’ Birinci madde esasen bundan başlıyor. Bu demektir ki her birimiz Müslüman olarak Kur’an’ın ve Resul’ün açık beyanları karşısında mesulüz ve kendi davranışlarımızı o şekilde formüle etmek durumundayız.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

17

O kısım bütün bu risalede açıklanıyor ve orada psikolojik tahliller var, hatta sosyo-psikolojik tahliller yapıyor. Biz de bu bilim dalı, Mümtaz Turhan Hocamızın getirdiği bir bilim dalıdır. Mutlaka okunmasını tavsiye ettiğim bir risaledir. Peki, burada makro iktisada girdiğimiz zaman ortada hedef olarak ne gözüküyor? Gelişme gözüküyor. Kalkınma gözüküyor. Yani bir ülkenin tümüyle kalkınması, tümüyle gelişmesi dolayısıyla da ülkenin refah seviyesinin yükselmesidir. Bu makro iktisat. Bunu, bütün bir ülkeyi planlayan kamu idaresi hedef olarak koyar. Amma özel sektörü de bu hedefte paralel olarak desteklemesi için bazı mekanizmaları geliştirir. Bu mekanizmalar cesaretlendirme, teşviktir. Mekanizmanın ismini hukuken teşvik mekanizması olarak koyar. Çünkü devletin kendisinin yapmak istediği bütün bir ekonomiyi ve sosyal hayatı geliştirmede aynı hedefe doğru ilerlemesi lazımdır. Şimdi bu kalkınma hadisesini gayet basit manada ihya ediyoruz. Birisi merkezi planlama, Sovyetlerin yaptığı. Her şeyi planlamak, sanki özel sektör diye bir şey yoktur ortada. Çiçek satarlar, tarlasında biraz patates olup da fazlasını satan köylülere izin verilir. Ama Kamçatka’daki kereste fabrikası bile Moskova’da planlanır. Bizimkilerin bununla alakası yok. Bizdeki önce karma ekonomi, İzmir İktisat Kongresi. Sonradan serbest ekonomiye geçiş, Demokrat Partiyle ve nihayet 60’dan sonrada planlanan bir ekonomi ama dediğim manada devlet için mecburi, şahıslar için ihtiyari bir planlamaydı. Ülkenin tümünü kalkındırmak, tümünü kalkındırırken de gelir politikasıyla her sosyal grubu refaha kavuşturmak. Peki, bu nasıl olacak? İşte buradan risaleye geliyoruz. Bunu devlet ve özel sektör beraberinde nasıl alacaktır? Ölçüsü var: GSMH’yı artırmak. Senevi hesaplar olur, yıllık GSMH’yı yani o ülkede üretilen bütün mal ve hizmetleri artırmaktır. İktisat bugün için kullandığımız iktisat tümüyle budur.

18

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Mehmet FIRINCI Ağabey, Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ’a Plaket verirken...

Ama dikkat ediniz risaledeki iktisat mevhumu, kavramı değişiktir. Ama buna değer. hizmetlerden istifade etmesi sağlayarak refah ekonomisine doğru götürmek. Nasıl oluyor efendim? Değişik bir şey anlatmış da nasıl öbürüne, tümüne hizmet ediyor ve tümünü kapsıyor? Basit. Çünkü bu manadaki iktisat, iktisat fakültesi, iktisat talebesi, iktisat ilmi vs. biraz evvel tabirini yaptığım GSMH’yı içine alacak tarzda üretimi daima artırmak, üretimle uğraşıp, dağılımı her hücreye dağıtmak ve sosyal adalet için dağıtmak ve nihayet müstehliki tüketicinin daha fazla mallardan daha fazla Bediüzzaman Hazretlerinin yaptığı hizmet ve iktisat diye anlatışı tasarruftur. İşte burada tam burada bu noktada makro iktisat, ülke kalkınması, bütün bir ülkenin, bütün bir toplumun refaha gelmesiyle birleşiyor. Kritik nokta bu, çünkü basit bir görüşte bunu eline alan kimse efendim burada iktisat anlatılmıyor burada tasarruf anlatılıyor der ve çıkar. Yok, hayır, bu yanlıştır. Elbette burada bildiğimiz şey burada tasarruf ve o tasarruf dikkatle okunduğu zaman mekanizmadan örnekler göz önüne alındığı için iktisadı doğru düzgün bilen bir insan tam burada iktisadın özüne girmiştir.

Konuşmanın devamını www.iikv.org/blog adresinden dinleyebilirsiniz.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

19

Dünya-Ahiret Dengesi: Risale-i Nur Perspektifi DİCLE ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ, HASEV VAKFI VE İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI İŞBİRLİĞİ İLE ULUSAL SEMPOZYUM DUYURUSU Dinî düşünce ve uygulamanın ferdî ve toplumsal hayattaki yeri, önemi ve merkeziyeti gibi hususlarda değişimler yaşanıyor. Bu anlamda, Batı toplumlarında ve onlarla kültürel, ekonomik ve siyasî ilişkiler içinde olan dünyanın diğer önemli bir kısmında da dinin etki ve öneminin azaldığına inanılmaktadır. Bu değişim süreci dünyevileşme olarak ifade edilmektedir. Küreselleşmenin bir boyutu olarak, dinin etkisini kaybettiği tüketim merkezli Batılı hayat tarzının ve değerlerin dünya genelinde yaygınlık kazandığını söylemek mümkündür. Bununla birlikte, dinin bireysel ve toplumsal hayatta önem kazandığını gösteren, dinî canlanışa işaret eden emareler de mevcuttur. Zaman ve şartlara bağlı olarak farklı mahiyette tezahür etse de ferdî ve toplumsal hayatta önemli unsurlardan birisi, dinî inanç ve değerlerdir. İnsanoğlu, önemli sayılabilecek birtakım sorulara din sayesinde cevap bulabiliyor. Din, insan hayatına bir anlam katıyor, bir hedef gösteriyor. Hayatın anlamının keşfedilmesine yardımcı oluyor. Hayatı farkında olarak yaşamaya yardımcı oluyor. ‘Ben kimim?’, ‘Nereden geliyorum, nereye gidiyorum?’ gibi temel sorulara ce-

vap vermenin yanı sıra toplumu bir arada tutan ve toplumsal dayanışmayı sağlayan ortak değerlerin tesisine katkı sağlıyor. Yine sorumluluk duygusunun gelişmesinde ve toplumsal hayatı şekillendiren değer, norm ve kuralların üretilmesinde önemli rol oynuyor. Eylemlerimiz için birer kılavuz görevi görüyor. İnananların ebedi kurtuluşu ve mutluluğu için yol gösterici oluyor. Dolayısıyla dinî duygular hem dünya hem de ahiret hayatı bakımından saadet vesilesidir. Bu açıdan, dünyevileşme, dindarlar için sınırlı bir dünya hayatı için sonsuz bir ahiret hayatının feda edilmesi anlamına geliyor. İşte bu ulusal sempozyumun genel amacı; din-toplum ilişkilerini araştırmak, dünyevileşme sürecinin sebep olduğu sorunları teşhis etmek, tartışmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Bu anlamda Said Nursi’nin çağdaş Kur’an tefsiri Risale-i Nur Külliyatı, dünyevileşme süreci bağlamında incelenmesi gereken önemli bir kaynaktır. Risale-i Nur Külliyatı dünyevileşme süreci açısından incelenecek, özelde İslâm toplumunun ve genelde bütün insanlığın dünyevî ve uhrevî saadetine hangi ölçüde katkı sağladığı ilim ehli tarafından araştırılıp tartışılacaktır.

Önemli Notlar / Tarihler 1. Sempozyum Mayıs 2014 tarihlerinde Dicle Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. 2.Tebliğlerin Sempozyum Sekretaryasına ulaştırılmasıyla ilgili takvim şöyledir: a) Tebliğ özetleri, 250 kelimeyi aşmayacak şekilde en geç 31 Ekim 2013 tarihine kadar Sempozyum Sekretaryasına http://www.iikv.org/dunyaahiret sitesi üzerinden ulaşmalıdır. b) En fazla 15 sayfayı aşmayacak uzunluktaki tebliğler, hakemler tarafından değerlendirilmesi ve müzakerecilerin hazırlanabilmesi için tam metin olarak en geç 31 Ocak 2014 tarihine kadar Sempozyum Sekretaryasına ulaşmalıdır.

c) Sempozyumda sunulmak üzere kabul edilen tebliğ yazarlarına en geç 15 Şubat 2014 tarihine kadar bilgi verilecektir. 3. Tebliğler Risale-i Nur Külliyatı ışığında, yukarıdaki başlıklar çerçevesinde hazırlanmalıdır. Bu kapsama uymayan tebliğler kesinlikle dikkate alınmayacaktır. 4. Risale-i Nur Külliyatı ve Nursi üzerine yapılmış muhtelif dillerdeki akademik çalışmalar www.nursistudies.com, www.nuronline.com ve www.iikv.org sitelerinde bulunmaktadır. İlave bilgi ve kaynak Sempozyum Sekretaryasından temin edilebilir. 5. Sempozyum dili Türkçedir.

Sempozyum Sekreteryası - İletişim

. Yard. Doç. Dr. Ahmet ÇELIK [email protected] 20

Hakan GÜLERCE [email protected]

Telefon 0(212) 527 81 81 İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde

}

Bediüzzaman Sergisi ve Paneli

}

Büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî ile talebelerinin hayatını konu alan sergilerden biri daha, bir panel ile birlikte Diyarbakır’da açıldı. Dicle Üniversitesi Sosyal Aktiviteler ve Eğitim Kulübü, Barla Platformu, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve HASEV Vakfı tarafından düzenlenen sergi, 2829 Nisan’da üniversitenin kongre merkezinde, 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında da Ninova Alışveriş Merkezi’nde yapıldı.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

21

Diyarbakır’da Bediüzzaman Sergisinin Açılışı...

Vakfımızın İcra Kurulu Üyesi Said YÜCE Sergi Hakkında Açıklama Yaparken...

22

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Risale-i Nur Eğitimi Amerika’da Ders Kredisi

(

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Virginia Theological Seminary tarafından organize edilen, Washington Theological Consortium bünyesinde “Engaging in a World of Difference – Study Tour to Istanbul, Turkey” konulu eğitim programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nden çeşitli ilahiyat okullarından öğrenciler ve akademisyenler Türkiye’de İslamı ve Risale-i Nur’u tanımak üzere İstanbul’a geldiler.

)

Yaklaşık 25 Müslim ve Gayrimüslim ilahiyatçı akademisyenin ve öğrencinin katıldığı bu program kapsamında, öğrencilere ve akademisyenlere çeşitli günlerde Prof. Dr. Ian Markham, Prof. Dr. Colin Turner, Şükran Vahide, Prof. Dr. Faris Kaya, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç ve Prof. Dr. Bilal Kuşpınar birer seminer verdiler ve Bediüzzaman Hazretlerinin talebesi Mehmet Fırıncı Ağabey de bir konuşma yaptı. Ayrıca program kapsamında İstanbul Müftüsü sayın Doç. Dr. Rahmi Yaran vakfımızda katılımcılara “Türkiye’de Din Devlet İlişkileri” konulu bir seminer verdi. Öğrenciler, okullarında 3 ders kredisi olarak kabul edilen bu eğitim turunda gördükleri ders ve seminerleri dikkat ve ilgiyle takip ettiler. Bu programa katılan öğrenciler ayrıca 8-9-10 Haziran tarihlerinde bu yıl beşincisi düzenlenen Risale-i Nur üzerine master ve doktora yapan genç akademisyenler programına da katıldılar.

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

23

(

Bu programa katılan öğrenciler ayrıca 8-9-10 Haziran tarihlerinde bu yıl beşincisi düzenlenen Risale-i Nur üzerine master ve doktora yapan genç akademisyenler programına da katıldılar. Genel olarak bütün programlardan çok memnun kaldıklarını belirten akademisyenlerden bazılarının kapanış konuşmalarında ifade ettikleri bazı duygularını aşağıda paylaşıyoruz.

)

Prof. Ian Markham: Nursî konusunda çalışan insanların bir araya gelerek görüş ve düşüncelerini paylaşmaları ve tartışmaları çok önemli bir husus. Bu konferanslarla daha çok akademisyen, Nursî’nin eserlerine ve fikirlerine ilgi duyacak ve böylece akademik camia daha fazla işin içine girmiş olacaktır. Bu toplantılar Nursî konusunda çalışanların kalite ve derinliklerini arttıracaktır ve Risalelerin topluma nasıl daha faydalı olacağı konusunda tecrübe kazanmış olacaklardır. Dodd Allison Sims: Nursî hakkında duyduklarımı ve öğrendiklerimi kendi Hıristiyan cemaatime ve entelektüel çevreme ve bilhassa ilgi duyan arkadaşlarıma anlatacağım. Özellikle bu zamanda İslamın geleceği hakkında onun üstlenmiş olduğu rolün ve yerin önemini anlatacağım.

Dr. David Scott: Nursî, öğrenmeye, düşünmeye ve öğretmeye adanmış bir hayat. Bu bir İslam düşünürü. Doğrusu Nursî’yi tanımak benim için yeni bir tecrübe ve inanılmaz bir kazanım oldu.

Susan Rebecca Fellows: İlahiyat öğreticisi olarak çok zengin bir bilgi birikimi ile Washington’a dönüyorum. İslam kültürü ile bu şekilde muhatap olarak İslamı tanımam çok ilginç oldu. Çevremdeki insanlara çok şeyler götürüyorum. Talibah Sakeena Hassan: Said Nursî’nin en birinci meselesi: La ilahe illallah… O, bizim bu kelimeyi bütün hakikatiyle anlamamızı istiyor. Allahım, Nursî’nin eserlerinde iyice anlattığı bu kavramları öğrenmeyi ve yaşamayı bizlere nasip eyle. Ben üzerime düşeni yapacağım. ABD’de Müslüman ve gayrı müslim dost ve arkadaşlarıma Nursî’nin bu güzel fikirlerini hep anlatacağım. 24

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Timothy Raymond Green: Buradan eli boş gitmiyorum, ceplerimde Nursî’nin sadece Müslümanlar için değil bütün insanlığın huzur ve barışı için harika fikirleriyle dönüyorum. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Biz hep birlikte bir aileyiz. Nursî’nin harika fikir ve düşüncelerinin, deyim yerindeyse, birer reçete olduğuna inanıyorum.

26

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

DAVETLİSİNİZ

Zamanımızın büyük alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin manevi mirası Risale-i Nur eserlerinin daha iyi anlaşılmasına yönelik düzenlediğimiz sempozyumların onuncusu 22-24 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da yapılacaktır. Sempozyuma gelen 500 çalışma arasından seçilen 100’ü aşkın tebliğ, 40 ülkeden gelecek olan farklı din ve kültüre mensup akademisyenler tarafından tartışılacaktır. “HAKİKAT ARAYIŞINDA NÜBÜVVETİN YERİ VE ROLÜ RİSALE-İ NUR PERSPEKTİFİ” konusu ile Vahdaniyet-i İlahiyenin isbatı ve insanlığın iki cihan saadetinin anahtarı olan nübüvvet müessesesinin derinlemesine inceleneceği bu sempozyuma katılımınızla bizi onurlandırmanızı bekliyoruz.

AÇILIŞ 22 EYLÜL 2013, PAZAR SİNAN ERDEM SPOR KOMPLEKSİ

AÇILIŞ PROGRAMI10:00 Kur’an-ı Kerim Tilaveti10:10 İstiklal Marşı10:15 Açılış Konuşması10:25 Sinevizyon10:30 Protokol Konuşmaları11:30 Selamlama Konuşmaları13:00 Ödül Töreni14:00 Kapanış Sempozyum Programı Arka Sayfada... AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

27

23 Eylül 2013 Pazartesi Günü Programı A SALONU

16.00 - 17.30 A4 OTURUMU

09.00 - 10.30 A1 OTURUMU Oturum Başkanı: Prof. Dr. Bilal Kuşpınar,

#

Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi, TÜRKİYE

# Risale-i Nur’da Nübüvvetin Yeri ve Önemi Prof. Dr. Ammar Djidal, Cezayir Üniversitesi, CEZAYİR # Nübüvvet Kavramının Anlamı ve Önemi: Risale-i Nur Yaklaşımı

#

Prof. Dr. Necib Abdullah Suudi, Tez Üniversitesi, YEMEN

# Nursî’nin Düşüncesinde Esma-i Hüsna’nın

#

Tecellileri Yoluyla İmanın Takviyesinde Nübüvvetin Rolü

Doç. Dr. Ahlam Mahmud Matalka, Yermük Üniversitesi, ÜRDÜN # Nübüvvet Şemsiyesinde Said Nursi Prof. Dr. Aslam Islahi, JNU, HİNDİSTAN 10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası

#

11.00 - 12.30 A2 OTURUMU Oturum Başkanı: Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Yıldız Teknik Üniversitesi, TÜRKİYE # Peygamberlerin Kevnî ve Temel Mesajı Prof. Dr. Eşref Abdulrafi, Monofiye Üniversitesi, MISIR # İnsanlar Peygamberlerin Yol Göstermesine Niçin Muhtaçtır? Dr. Wasiul Haque, Bahreyn Konsolosu, S. ARABİSTAN

B SALONU 09.00 - 10.30 B1 OTURUMU

Oturum Başkanı: Prof. Dr. M. Hüseyin Musa Al Gazali, Ezher Üniversitesi, MISIR

# #

# Hakikati Anlamada Bir Metod Olan Peygamber Kıssalarının Kur’anî Tarzla Yeniden Risale-i Nur’a Yansımaları

Dr. Mehmet Emin Uludağ, Dicle Üniversitesi, TÜRKİYE # Nübüvvetin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Prof. Dr. Süleyman Aşrati, Vahran Üniversitesi, CEZAYİR 12.30 - 14.00 Öğlen Arası

28

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Risale-i Nur’a Göre Nübüvvet: Manası, Gerekliliği ve Rolü

Prof. Dr. Saad Abdullah Hassan Aşur, Gazze İslam Üniversitesi, FİLİSTİN Hz. İsa’nın Peygamber Kimliğini Nursi Sayesinde Tekrar Hatırlamak: Geleceğe Dair Ümit Dr. Kristin Johnston Largen, Lutheran İlahiyat Okulu, ABD

# İmam Nursî’ye Göre Nübüvvetin Önemi ve Vazifeleri Dr. Hamadi Duvib, TUNUS

# Risale-i Nur Perspektifinden Nübüvvet Kavramı ve Beşeriyet için Gerekliliği Prof. Dr. Hamid Eşraf Hamadani, Punjab Üniversitesi, PAKİSTAN

14.00 - 15.30 A3 OTURUMU Oturum Başkanı: Dr. Colin Turner, Durham Üniversitesi, İNGİLTERE # Nübüvvetin Tevhide Delaleti: Risale-i Nur Perspektifi Doç. Dr. Hadi Rıdvan, Kürdistan Üniversitesi, İRAN # Allah’ın Yaratıcı Faaliyetlerinde Peygamberliğin Yeri Dr. Denny Clark, The College of Idaho, ABD # Nübüvvet Misyonunun Tevhit İnancıyla İlişkisi Nasıl Kurulur? Dr. Bilqeys Hüseynqızı Memmedova, Öğretmen, AZERBAYCAN # Bediüzzaman Said Nursi’nin Eserlerindeki Allah’ın Varlı ğını İspatlayan Muhammed (sav)’in Manevi Gücü Prof. Dr. Kanibek Kakisov, Cusup Balasagin Kırgızistan Milli Üniversitesi, KIRGIZİSTAN 15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Hüseyin Yaşar, Dokuz Eylül Üniversitesi, TÜRKİYE Kainat Kitabının Okunmasında Birer Rehber Olarak Peygamberler: Risale-i Nur Perspektifi Prof. Dr. Ziyad Khalil Al Dagamin, Ali Beyt Üniversitesi, ÜRDÜN Peygamberlerin İletişim Stratejileri: Risale-i Nur Perspektifi Andi Bakti, Universitas İslam Jakarta, ENDONEZYA Peygamberler ve Toplum Tabakaları Dr. Muzaffar Alam, EFL Üniversitesi, HİNDİSTAN Nübüvvet İnsanlık için Neden Zaruridir? Risale-i Nur Yaklaşımı Dr. Mamoun Faiz Jarrar, Emekli Öğretim Üyesi, ÜRDÜN ***************************************************************

10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası

11.00 - 12.30 B2 OTURUMU

# # # #

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ali Panda, Mindanao Devlet Üniversitesi, FİLİPİNLER Kur’an’ın Benzersiz Oluşunun Evrensel Yönleri Bağlamında Peygamberliğin Delilleri Dr. Şükran Vahide, Durham Üniversitesi, İNGİLTERE Risale-i Nur’da Peygamberimizin Nübüvvet Delilleri: Kritik Bir Analiz Doç. Dr. Abdussemi El Enis, Sharjah Üniversitesi, BAE Nübüvvetin İspatında Fıtrat Metodu: Risale-i Nur Örneği Dr. Muhammed Rüşdi Ubeyd, Erbil Üniversitesi, IRAK Akli Deliller ve Kişisel Örnekler ile Nübüvvetin İspatı Prof. Dr. Ali Bin Hüseyin Musa, Kral Halid Üniversitesi, SUUDİ ARABİSTAN 12.30 - 14.00 Öğlen Arası

Wow Otelleri İstanbul 14.00 - 15.30 B3 OTURUMU

11.00 - 12.30 C2 OTURUMU

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Kadir Canatan, Balıkesir Üniversitesi, TÜRKİYE # Hikmet, Peygamberlik ve İnsanlığın İrşadı: Papa John XXIII ve Bediüzzaman Said Nursi Prof. Dr. Leo Lefebure, Georgetown Üniversitesi, ABD # Risale-i Nur Perspektifinden Mutlu Bir Ailenin Tesisinde Nebevî Metod Doç. Dr. Jettu Hamdamin Smail Hurmuzyari, Selahattin Üniversitesi, IRAK # Nursi’nin Yazılarında, Yaratıcı ve Yaratılan Arasında Bulunan Muhabbetin Bir İfadesi Olarak Bülbül ve Gül!

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Bünyamin Duran, Celal Bayar Üniversitesi, TÜRKİYE Nursi’nin Eserleri Işığında Kur’an’daki Peygamber Kıs salarının Önemine Yeniden Bakış Prof. Dr. Zeki Sarıtoprak, John Carroll Üniversitesi, ABD Hz. Süleyman’ın (AS) Hayatından Örnekler: Risale-i Nur Işığında Kur’ânî Bir Bakış Doç. Dr. Ümid Necmuddin El Mufti, Selahattin Üniversitesi, IRAK Kur’ani Kıssaların İmanın İnkişafına Etkisi: Said Nursi’nin Yaklaşımı Dr. Betania Muflih, Uluslararası İslam Üniversitesi, MALEZYA Kutsal Kitaplarda Peygamber Kıssları: Risale-i Nur Yaklaşımı Dr. Nebil Cemil Şandar, Lübnan Üniversitesi, LÜBNAN 12.30 - 14.00 Öğlen Arası

Prof. Dr. George Grigore, Bükreş Üniversitesi, ROMANYA

# Güzel Sanatların Nübüvvete Şehadeti

# #

#

#

Rasim Soylu, Yıldız Teknik Üniversitesi, TÜRKİYE 15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası

16.00 - 17.30 B4 OTURUMU

#

# # #

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Robert Scott, Trinity Wall Street, ABD Peygamberlerin (a.s.) Mucizeleri Aracılığıyla İnsanlara Öğrettikleri ve Hz. Peygamberin (a.s.m.) Hayatımıza Getirdiği Bazı Yenilikler Prof. Dr. Servet Armağan, Emekli Öğretim Üyesi, TÜRKİYE Peygamber Mucizelerinden Öğrenmemiz Gereken Hususlar Dr. Konati Salif, Nijer İslam Üniversitesi, NİJERYA Peygamber Mucizelerinde Hayatın İnşasına Yönelik Örnekler Doç. Dr. Ahsen Haşye, 8 Mayıs Üniversitesi, CEZAYİR Risale-i Nur Işığında Fizik Kanunları – Mucize İkilemi Prof. Dr. Yunus Çengel, A.Menderes Üniv., TÜRKİYE

14.00 - 15.30 C3 OTURUMU

#

#

#

15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası

***************************************

16.00 - 17.30 C4 OTURUMU

C SALONU

# # #

#

09.00 - 10.30 C1 OTURUMU Oturum Başkanı: Prof. Dr. David Law, Universiti Kebangsaan Malaysia, MALEZYA Peygamberleri Nasıl Anlamalıyız? Prof. Dr. İmaduddin Khalil, Musul Üniversitesi, IRAK Nübüvvetin Tarifi, Gerekliliği, Misyonu ve Faydaları Tağı Tağıyev, Öğretmen, AZERBAYCAN Dünyevi ve Uhrevi Saadetin Temininde Sünneti Seniyyenin Rolü Prof. Dr. Mervan İbrahim El Kaysi, Yermük Üniversitesi, ÜRDÜN Risaletin Esasları ve Muhtevası Prof. Dr. Amal Muhammed Kamil, Benha Üniversitesi, MISIR 10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Syed Farid Alatas, Singapur Milli Üniversitesi, SİNGAPUR Hz. Muhammed ve Hz. İsa’nın Vahyi Yorumlamaları: Mukayeseli Bir Çalışma Prof. Dr. Wilhelmus Valkenberg, The Catholic University of America, ABD Risale-i Nur Perspektifinden Uluhiyetin Beşeriyetle Münasebeti: Nübüvvet Prof. Dr. Hüseyin Yaşar, Dokuz Eylül Üniversitesi, TÜRKİYE Risale-i Nur’da Peygamberlerin Vahiylerine Sarılmanın Boyutları ve Said Nursi’nin Davasındaki Etkisi Dr. Muhammed Budeban, Emir Abdulkadir Üniversitesi, CEZAYİR Nursî’de Nübüvvet ve Velayet Makamlarının İlişkisi

#

# #

#

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Abdulhakim El Enis, BAE Peygamberliğin Delillerine Dair Bir Çalışma: Nursi ve Ab dul Haqq Muhaddith’in Bakış Açıları Dr. Ubeydullah Fahad, Aligarh Muslim Üniversitesi, HİNDİSTAN Miraç Mucizesi Hakkında Nursi ve İqbal’in Görüşleri Dr. Shumaila Majeed, University of the Punjab, PAKİSTAN Hakiki Medeniyetin İnşasında Peygamberliğin Rolü: Farabi, İbn Sina ve Said Nursi’nin Bakış Açıları Elmira Akhmetova, Uluslararası İslam Üniversitesi, MALEZYA Peygamberliğin Lüzümuna Dair Said Nursi ve Bazı Filozofların Çelişen Görüşleri Dr. Fauzan Saleh, STAIN Kediri, ENDONAZYA

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

29

24 Eylül 2013 Salı Günü Programı A SALONU

16.00 - 17.30 A8 OTURUMU

09.00 - 10.30 A5 OTURUMU Oturum Başkanı: Prof. Dr. Aslam Islahi, JNU, HİNDİSTAN Risale-i Nur’a Göre Nübüvvetin Hakikat Arayışındaki Yeri ve Rolü Dr. Maani Hasan Muhtar Gansuri, Kur’an Ümmeti emiyeti, BURKİNA FASO Tarihi ve Beşeri Yönleri ile Peygamberlerin Risalet Vazifeleri Dr. Muhammed Es Sisi, Fas Meknes Müftülüğü, FAS Nübüvvet ve Kainat Kitabı: Nursi’nin Bakış Açısı Dr. İsmail İbrahim El Meşhedani, Musul Üniversitesi, IRAK Peygamberlerin Önderlik Rolü ve Vazifeleriyle İlgili Nursi’nin Görüşleri Dr. Tarik Abdulvahhab, MISIR 10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası

#

# # #

#

#

#

#

Oturum Başkanı: Dr. Mujeebur Rahman, Jawaharlal Nehru Üniversitesi, HİNDİSTAN

B SALONU 09.00 - 10.30 B5 OTURUMU

# Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi, TÜRKİYE

#

#

# #

# #

14.00 - 15.30 A7 OTURUMU

# #

#

#

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Bahauddin Nadwi, Darul Huda İslam Üniversitesi, HİNDİSTAN Risale-i Nur Perspektifinden Sünnetin Hayata Tatbiki Prof. Dr. Abdultavvab Seyyid M. İbrahim Jad, Ezher Üniversitesi, MISIR Kur’an-ı Kerim’in Pratikteki Tezahürü Olarak Sünnet-İ Seniyye: Nursi’nin Yaklaşımı Doç. Dr. İsmail Abdullah, Uluslararası İslam Üniversitesi, MALEZYA Sünnet-i Seniyyenin Hayatımıza Uygulamasına Yönelik Kurallar Prof. Dr. Rabah Bin Dafrur, Cezayir Edrer Üniversitesi, CEZAYİR Risale-i Nur Perspektifinden Sünnetin Hayata Tatbikinde Uyulması Gerekli Kaideler Dr. Yahya Dahi Şatnavi, Yermük Üniversitesi, ÜRDÜN

15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası

30

İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ • AĞUSTOS 2013

Risale-i Nur Işığında Felsefeciler, Teologlar ve Mutasavvıların Nübüvvetle İlgili Görüşlerinin Değerlendirilmesi

Prof. Dr. Akhdar Şarit, Cezayir Üniversitesi, CEZAYİR **************************************************************

11.00 - 12.30 A6 OTURUMU

Tarih Boyunca Batı Dünyasında Olumsuz Hz. Muhammed ve İslâm Algıları ve Bu Algıların Çürütülmesinde Risale-i Nur Doç. Dr. Cavid Qasimli, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi, AZERBAYCAN Risale-i Nur’a Göre Dini ve Felsefi Gelenekte Nübüvvet Vahiy ve İrşad Kavramları Prof. Dr. Muhammed Bin İyadi, Muhammed Bin Abdullah Üniversitesi, FAS Said Nursi ve İmam-ı Rabbani’nin Düşüncesinde Nübüvvet Müessesinin Mukayeseli İncelenmesi Dr. Usama Abul Abbas Şahvan, Zegazig Üniversitesi, MISIR 12.30 - 14.00 Çay / Kahve Arası

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Yunus Çengel, Adnan Menderes Üniversitesi, TÜRKİYE Nursi, İbn Haldun ve Sosyal Bilimler Perspektifinden Peygamberlik Prof. Dr. Mahmoud Dhaouadi, Emekli Öğretim Üyesi, TUNUS Bediüzzaman Said Nursi: Ene’ye (Ben’e) Bakışta Nübüvvet Nurundan Feylosofları Tenkid Doç. Dr. Ebulfez Ezimli, Nahçıvan Devlet Üniversitesi, AZERBAYCAN İbn-i Sina ve Bediüzzaman Said Nursi’de Nübüvvet Sistemi Prof. Dr. Bünyamin Duran, Celal Bayar Üniversitesi, TÜRKİYE

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Servet Armağan, Emekli Öğretim Üyesi, TÜRKİYE Dünyevî İşlerin Tanziminde Peygamberlerin Rolü Doç. Dr. Muhammed Mesihürrahman, Aliye Üniversitesi, HİNDİSTAN Nübüvvet Geleneği: Risale-i Nur ve Sosyal Olana Odaklanan İslam Söylemi Nurhidayahti Mohammad Miharja, Singapur Milli Üniversitesi, SİNGAPUR Risale- Nur’da Nübüvvet Mirası Dr. Serhan Bin Hamis, Batna Üniversitesi, CEZAYİR Said Nursi ve İslam’ın Evrensel Mesajı Dr. Hasan Horkuc, Durham Üniversitesi, İNGİLTERE 10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası 11.00 - 12.30 B6 OTURUMU

# #

#

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ammar Djidal, Cezayir Üniversitesi, CEZAYİR Nebevi Hidayet ve Nübüvvetin Varisleri Prof. Dr. Muhyiddin Afifi, Ezher Üniversitesi, MISIR Risale-i Nur Perspektifinden Nebevi Hidayet ve Nübüvvetin Varisleri Dr. Abdulgani Akuridi Abdulhamid, Hikmet Üniversitesi, NİJERYA Said Nursi’nin Düşüncesinde Peygamberlerin Tebliğ Usulleri ve İlkeleri Dr. Abdulhamid Ahmed AbdulGani, Ezher Üniversitesi, MISIR 12.30 - 14.00 Çay / Kahve Arası

Wow Otelleri İstanbul

# # # #

14.00 - 15.30 B7 OTURUMU

11.00 - 12.30 C6 OTURUMU

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mervan İbrahim El Kaysi, Yermük Üniversitesi, ÜRDÜN Nebevi Geleneğin Modern Çağda Sunduğu Çözümler Prof. Dr. Muhammed Hüseyn Musa Al Gazali, Ezher Üniversitesi, MISIR Modern Asrın Problemlerine Nursi’ye Göre Nebevi Çözüm Yolları Dr. Mohamed Hamedi Kinane Maiga, BRUNEİ Modern Asrın Sorunlarına Risale-i Nur Işığında Nebevi Çözümler Dr. İman Abdulhamid Debbag, Musul Üniversitesi, IRAK

15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Zeki Sarıtoprak, John Carroll Üniversitesi, ABD Nursi’nin Düşüncesinde Nübüvvet, Ehl-i Beyt ve Mükemmellik İdeali Prof. Dr. Syed Farid Alatas, Singapur Milli Üniversitesi, SİNGAPUR Hz. Muhammed’in Şemaili ve Hayata Tatbikindeki Tesiri: Risale-i Nur’da “Mânevî Güneş” Kavramının İncelenmesi Dr. Ferhad İbrahim Akbar Al Şavani, Selahattin Üniversitesi, IRAK Dünyevi Olanı Kutsallaştırmada Sünnet-i Seniyyenin Rolü Salih Sayılgan, The Catholic University of America, ABD Ehl-i Beytin Azameti ve Risale-i Nur’a Göre Onlara Karşı Takınılacak Tavır Dr. İbnor Azli İbrahim, Universiti Kebangsaan Malaysia, MALEZYA 12.30 - 14.00 Öğlen Arası

16.00 - 17.30 B8 OTURUMU

14.00 - 15.30 C7 OTURUMU

Post-modern Kötümserlere ve Arayış İçinde Olanlara Hz. Muhammed’in Mesajı: Said Nursi’nin Ayetü’l Kübra’sı

Üzerine Kritik Bir Çalışma

#

#

# #

Prof. Dr. David Scott, Emekli Öğretim Üyesi, ALMANYA

# #

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Leo Lefebure, Georgetown Üniversitesi, ABD “İki Kültürü Aşmak” Mümkün mü?

Doç. Dr. Kadir Canatan, Balıkesir Üniversitesi, TÜRKİYE Küreselleşme, Peygamberlik ve Bediüzzaman Said Nursi

Prof. Dr. İqtidar Mohd. Khan, Jamia Millia Islamia, HİNDİSTAN # İnsanlığın Diyalogu: Peygamberlerin Bugüne Dair Evrensel Mesajı Prince Rajiv Sarangani, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, FİLİPİNLER # Risale-i Nur Perspektifinden Peygamberlerin Ferdi, Ailevi ve Sosyal Hayatta Yönlendirici Rolleri Dr. Amin Muhammed Selam, ÜRDÜN ***************************************************************

#

#

#

#

C SALONU 09.00 - 10.30 C5 OTURUMU

#

# # #

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Wilhelmus Valkenberg, The Catholic University of America, ABD Hz. İsa (a.s.)’ın Nübüvveti ve Dini Kapsayıcılık: Risale-i Nur Perspektifi Prof. Dr. David Law, Manchester Üniversitesi, İNGİLTERE Bir Peygamber Olarak Hz. İsa: Dinlerarası Yaklaşım Prof. Dr. Robert Scott, Trinity Wall Street, ABD Said Nursi ve John Courtney Murray’e Göre Katoliklik ve İslamiyet’te Dini Çoğulculuk Prof. Dr. Iain Benson, University of Alberta, FRANSA Hz. İsa ve Peygamberlik: Risale-i Nur Üzerinden Yeni Bir Okuma Prof. Dr. Marianne Kupin, Community College of Allegheny County, ABD 10.30 - 11.00 Çay / Kahve Arası

Oturum Başkanı: Prof. Dr. George Grigore, Bükreş Üniversitesi, ROMANYA Said Nursi’nin Düşüncesine Göre Nübüvvetin İslam Birliğindeki Rolü Prof. Dr. Ali Panda, Mindanao Devlet Üniversitesi, FİLİPİNLER Modern İnsanlar için Sünnet-i Seniyyenin Önemi: Said Nursi’nin Bakış Açısı Dr. Zaprul Khan, Stage College for Islamic Studies, ENDONEZYA Risale-i Nur’a Göre Nübüvvet Güzel Ahlakın Tesisinde Nübüvvetin Statik ve Dinamik Boyutu Dr. Mujeebur Rahman, Jawaharlal Nehru Üniversitesi, HİNDİSTAN Nursi’de Sünnet-i Nebeviyyenin İhtilafların Tedavisindeki Yeri ve Rolü Dr. Salim Hasan Diban, SUDAN 15.30 - 16.00 Çay / Kahve Arası 16.00 - 17.30 C8 OTURUMU

# # #

#

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Süleyman Aşrati, Vahran Üniversitesi, CEZAYİR Becker’in Nübüvvet Görüşü Dr. Colin Turner, Durham Üniversitesi, İNGİLTERE Nursi ve İqbal’in Nübüvvet Müessesine Dair Görüşleri Mahsheed Ansari, Monash Üniversitesi, AVUSTURALYA Risale-i Nur Perspektifinden Nübüvvetin Tahkikinde, Nursî’nin Felsefeciler, Teologlar ve Mutasavvıflar Karşısındaki Konumu Doç. Dr. Asya Şikireb, Emir Abdulkadir İslam Üniversitesi, CEZAYİR Nübüvvet-i Muhammediye: Nursi ve Dehlevi’nin Bakış Açıları Prof. Dr. Bahauddin Nadwi, Darul Hüda İslam Üniversitesi, HİNDİSTAN

AĞUSTOS 2013 • İSTANBUL İLİM VE KÜLTÜR VAKFI BÜLTENİ

31