Autorka prezentacji: Magdalena Buzor

Pojęcie wychowania „Wychowanie w szerokim znaczeniu — wszelkie zjawiska związane z oddziaływaniem środowiska społ. i przyr. na człowieka, kształtujące jego tożsamość, osobowość, postawy; w znaczeniu węższym — oddziaływania organizowane celowo, mające prowadzić do pożądanych zmian w funkcjonowaniu jednostek i grup”. (http://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/wychowanie.html)

Pojęcie mediów Według dr hab. M. Tanasia: media to określenie przedmiotów materialnych, przekaźników, a także całych systemów przekazu informacji, za pomocą których w procesie nauczania – uczenia się przekazywane są informacje stanowiące treści nauczania, a także informacje sterujące procesem uczenia się. (M. Tanaś (red.), Kultura i język mediów,, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2007, s. 108)

Rodzaje mediów W literaturze dostępnych jest wiele klasyfikacji mediów, jeden z nich to podział na: - media tradycyjne ( książka, prasa, radio, kino, telewizja,) - nowe media, związane z rozwojem technologicznym komputerów (np. Internet)

„Przygotowanie do odbioru mediów ma dwa wymiary: - praktyczne kompetencje medialne, w jakie powinien być wyposażony człowiek współczesny - „wpasowane” w poziom wykształcenia kompetencje intelektualne, np. krytyczny odbiór informacji.” (B. Siemieniecki (red.), Pedagogika medialna, t. 1., PWN, Warszawa 2008, s. 137.)

Pojęcie czlowieczeństwa „ Człowieczeństwo, to ogół cech wspólnych wszystkim ludziom; w etyce wartość i godność każdego człowieka związana z jego osobową naturą, stanowiąca źródło moralnego nakazu wzywającego do traktowania go jako celu działania, a nie tylko jako środka do celu (I. Kant)”. (http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/4007927/czlowiecze nstwo.html)

Pojęcie człowieczeństwa Według Ewy Kantowicz „człowieczeństwo wyraża się przez zdolność świadomego kształtowania przez człowieka własnego życia i rozwoju. Twierdzenie to może być urzeczywistniane tylko w społeczeństwie zdolnym do rozwoju, które charakteryzuje się stosunkami opartymi na wzajemnym wspomaganiu swoich istotnych składników (osób, grup, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, wspólnot etc.) w różnych układach (zwłaszcza glokalnych i lokalnych), których skutki działalności zapewniają warunki bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego oraz zapewniają swym członkom względnie trwałe standardy egzystencji (psychofizycznej, społecznej, duchowej, kulturalnej)”. (K. Białobrzeska, C. Kurkowski, Zagrożone człowieczeństwo, T.1, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2012, s.10)

Zmieniająca się rzeczywistość medialna może powodować niepewność ze strony wychowawców, pedagogów, rodziców. Podstawową metodą, która może zapobiec negatywnym wpływom jest dialog między powyżej wymienionymi osobami a wychowankami. Wspólne komentowanie i wyznaczenie zasad korzystania z Internetu i innych mediów zapobiega negatywnym skutkom korzystania z nich. Dodatkowo można skorzystać z programów blokujących nieodpowiednie strony, bądź niedostosowane do wieku odbiorcy.

„Styl życia współczesnego społeczeństwa w dużym stopniu opiera się na konsumpcji i dążeniu do przyjemności. Radość (i przyjemność) według większości socjologów kultury są pożądane przez społeczeństwo głównie za sprawą mass mediów, które upowszechniły taki styl życia.”(M. Buzor, (2012). Internet i edukacja w percepcji uczniów liceum, Niepublikowana praca magisterska, UJK, Kielce, s.11.) „Na podstawie badań społecznych opracowana została lista przyjemnych aktywności. Składa się ona z ośmiu źródeł przyjemności, takich jak: - jedzenie, - picie, - związki społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zakochania, - sukces, - używanie własnych zdolności, najczęściej w aktywnej pracy, - sport i ćwiczenia, - muzyka, natura i czytanie, - alkohol.” (J. Chwaszcz, M. Pietruszka, ks. D. Sikorski, Media, KUL, Lublin 2005, s. 38. )

Ciągła obecność mediów w życiu uczniów jest powodem zmiany roli nauczyciela i szkoły, należą do nich: - współpraca z nauczycielami, pedagogami i rodzicami w celu uświadomienia im powagi problemu wpływu mediów na młodzież, - sformułowanie zasad i metod pracy podczas korzystania z Internetu, - nauczenie młodzieży selektywnego odbierania oferty mediów, - pokazanie świata przedstawionego i kreowanego przez Internet i inne media, - ukazanie uczniom, poprzez pracę z pedagogiem, mechanizmów rynkowych wpływających na medialne treści, - pokazanie uczniom, że Internet to narzędzie, które narzuca nam konsumpcję określonych towarów, ale również sposoby postępowania, - zapobieganie negatywnym skutkom wpływu mediów na młodzież, - współuczestnictwo rodziców, pedagogów i nauczycieli wraz z dziećmi przy korzystaniu z Internetu i rozmowa na ten temat.

Uważam, że obowiązkową lekturę dla rodziców powinny stanowić następujące tytuły książek: - Pedagogika medialna, - Wirtualna osobowość naszych czasów, - Rodzina w mediach. Media w rodzinie, - Ciało i tożsamość w Internecie, - Media jako wyzwanie wychowawcze, - Efekt Lolity itd.

Trudna sytuacja ekonomiczna wielu współczesnych rodzin, kryzys wartości (takich np. jak rodzina) oraz spłycona komunikacja interpersonalna stanowi zaledwie małą część problemów z jakimi zmierza się współczesna rodzina. To nie w Internecie i pozostałych mediach tkwi zło, one tylko narzędziami. Od nas zależy jak się nimi posługujemy i w jakim celu je wykorzystujemy. Przekazanie odpowiedniego systemu wartości, zasad i norm młodemu pokoleniu jest warunkiem który powinien być spełniony przez wychowawców, opiekunów, nauczycieli i pedagogów. Jego realizacja pozwoli na zapobieganie negatywnym skutkom wirtualnej rzeczywistości i rozwój jednostki do pełni człowieczeństwa.

Bibliografia: 1.

Białobrzeska K., Kurkowski C. , Zagrożone człowieczeństwo, T.1, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2012. 2. Buzor, M. (2012). Internet i edukacja w percepcji uczniów liceum, Niepublikowana praca magisterska, UJK, Kielce. 3. Chwaszcz J. , Pietruszka M. , Sikorski D. ks., Media, KUL, Lublin 2005. 4. Pedagogika medialna, red. B. Siemieniecki, t. 1., PWN, Warszawa 2008, s. 137. 5. Tanaś M. (red.), Kultura i język mediów, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2007. 6. www.encyklopedia.pwn.pl

Dziękuję za uwagę.