analiza

PRZEGLĄD PRASY 05.06. 2007 r. MCS Tytuł czasopisma; Tytuł artykułu/autor; streszczenie/ analiza DZIENNIKI OGÓLNOPOLSKIE Dziennik Polska Europa Świat...
Author: Sylwia Sadowska
7 downloads 2 Views 127KB Size
PRZEGLĄD PRASY 05.06. 2007 r.

MCS

Tytuł czasopisma; Tytuł artykułu/autor; streszczenie/ analiza DZIENNIKI OGÓLNOPOLSKIE Dziennik Polska Europa Świat

Zielona moda na niewygodę Coraz bardziej zdaję sobie sprawę, że skuteczna walka z globalnym ociepleniem Michał Olszewski jest zadaniem piekielnie trudnym. Stawia bowiem przed nami wymagania, których przyzwyczajony do wysokiego standardu życia obywatel nie zaakceptuje.

Artykuł informacyjny

Dziennik Polska Europa Świat

Naukowcy alarmują: Jest gorzej, niż się wszystkim wydawało

Ocieplenie klimatu nie dotyczy wyłącznie wybranych regionów naszego globu alarmuje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Topnienie lodowców oraz wiecznych śniegów spowoduje podniesienie poziomu oceanów, co będzie miało wpływ na życie setek milionów radzi na całym świecie.

Artykuł informacyjny

Watykan zamierza przyłączyć się do ekologicznej rewolucji. Jeden z głównych budynków miasta-państwa, budynek Auli Pawła VI, w ciągu roku ma zostać całkowicie przestawiony na ogrzewanie energią z baterii słonecznych.

Artykuł informacyjny

mags

Dziennik Polska Europa Świat

Zielona rewolucja Watykanu Roman Gutkowski

Nasz Dziennik

Zapachniało konfliktem Jacek Sądej

Wczoraj w resorcie środowiska odbyła Artykuł informacyjny się dyskusja, której przysłuchiwał się minister Jan Szyszko, na temat projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Problem wydaje się niebłahy, skoro około 30 proc. kierowanych do Inspekcji Ochrony Środowiska skarg dotyczących zanieczyszczenia powietrza związanych jest z uciążliwymi zapachami.

Artykuł informacyjny Gazeta Wyborcza Chiny nie ochłodzą klimatu, Pekin ogłosił wczoraj, że nie poświęci bo muszą się rozwijać wzrostu gospodarczego dla walki z globalnym ociepleniem. Maria Kruczkowska Wójt będzie mógł Projekt ustawy o przeciwdziałaniu Artykuł informacyjny Gazeta Prawna wstrzymać działalność uciążliwości zapachowej jest jeszcze przed firmy uzgodnieniami międzyresortowymi, a już wzbudza duże kontrowersje. Wczoraj z Łukasz Kuligowski inicjatywy Ministerstwa Środowiska odbyła się debata na temat proponowanych

w niej rozwiązań. Puls Biznesu

To byt uranowy falstart Rafał Białkowski

Rzeczpospolita

Ludzie wreszcie zaczynają dbać o naturę ab

Rzeczpospolita

Wielkopolska najbardziej przyjazna środowisku Agnieszka Usiarczyk

Rzeczpospolita

O przyrodę muszą się troszczyć nawet przedszkolaki aig

Wildhorse Energy informowała Artykuł informacyjny akcjonariuszy, że ma zgodę na poszukiwania uranu w Polsce. Wczoraj przyznała, że jej nie ma. (…)Resort środowiska oświadczył, że takiej zgody nie wydał. Co więcej — żadne dokumenty dotyczące poszukiwania uranu przez tę spółkę do niego nie wpłynęły. Promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wprowadzanie w życie przyjaznych środowisku technologii - to główna idea Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku", który organizowany jest już od ośmiu lat pod patronatem honorowym prezydenta RP.

Artykuł informacyjny

Jakie znaczenie ma Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” dla samorządów, szkół czy gmin? KRZYSZTOF MASIUK, PODSEKRETARZ w NARODOWEJ RADZIE EKOLOGICZNEJ, POMYSŁODAWCA NARODOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO: Każdy z nas chce się pochwalić swoim sukcesem, osiągnięciami. Narodowy Konkurs Ekologiczny. Przyjaźni Środowisku" pod patronatem honorowym prezydenta RP jest właśnie takim przedsięwzięciem, gdzie społeczności lokalne mogą się pochwalić swoimi osiągnięciami w zakresie działań inwestycyjnych, edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, ekologii.

Rozmowa z Krzysztof Masiukiem, pomysłodawcą Narodowego Konkursu Ekologicznego

Jaką rolę w krzewieniu wiedzy o potrzebie ochrony środowiska odgrywa Narodowa Rada Ekologiczna? STANISŁAW KOSTRZEWSKI, WICEPREZES BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA, PRZEWODNICZĄCY NARODOWEJ RADY EKOLOGICZNEJ: NRE jest najwyższym organem Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku". Łączy nas

Rozmowa ze Stanisławem Kostrzewskim, przewodniczącym Narodowej Rady Ekologicznej

wspólna troska o stan przyrody w naszym kraju. Ta troska przekłada się na cele naszego konkursu, czyli konkretne działania podejmowane na rzecz jego poprawy. Dzięki konkursowi „Przyjaźni środowisku", a jest to już jego DC edycja, osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska w samorządach oraz przedsiębiorstwach mogą zapoznać się z rozwiązaniami, jakie zostały zastosowane w konkretnych przypadkach. Podpatrzone, często nowatorskie przykłady technologii mogą zostać zastosowane w kolejnych inwestycjach przy rozwiązaniu podobnych lub identycznych problemów. Rzeczpospolita

Korozja w górnictwie to już Za opracowanie i wdrożenie technologii nie problem Durachrom firma Dozut Tagor z Zabrza dostała nagrodę w kategorii technologia a.u. godna polecenia w konkursie ekologicznym „Przyjaźni środowisku".

Rzeczpospolita

Inwestycje w ekologię oznaczają rozwój

Gorlice wiedzą, że inwestowanie w Artykuł informacyjny ekologię się opłaca. - Troska o stan środowiska naturalnego świadczy o ogromnym poczuciu odpowiedzialności za losy naszej „malej ojczyzny" - tłumaczy wójt Ryszard Guzik. Wysiłki Gorlic związane z budową kanalizacji zostały dostrzeżone i gmina uzyskała tytuł „Przyjaźni środowisku".

Rzeczpospolita

Teoria w izbie, praktyka wśród drzew

Ośrodek Edukacji Leśnej w Grodżcu działa od 2004 r. Rocznie uczy się tam ok. sześciu tysięcy dzieci. Przyjeżdżają z klasami szkolnymi, by na własne oczy zobaczyć, jakie drzewa rosną w Wielkopolsce J akie gniazda budują poszczególne gatunki ptaków i z jakich roślin składają się poszczególne piętra lasu. W ośrodku powstała tzw. Izba edukacyjna, w której zgromadzono m.in. spreparowane zwierzęta w scenerii imitującej ich naturalne środowisko. (…) Najważniejszym punktem każdej lekcji w ośrodku jest wyprawa do la su z jednym z pracowników nadleśnictwa. - Zgodnie z rozporządzeniem Dyrekcji Generalnej lasów Państwowych każde nadleśnictwo musi prowadzić działalność

ab

Artykuł informacyjny

Artykuł informacyjny

edukacyjną - mówi Matłoka. – Przygotowaliśmy więc wykłady i pokazy na różne tematy. Rzeczpospolita

Zbierają odpady, sprzedają energię rr

Rzeczpospolita

Budowle ze śmieci i proekologiczny smok rr

Wprowadzając nowoczesne metody i Artykuł informacyjny technologią pozbywania się odpadów, można Uczyć na nagrody. Tak jak Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Master z Tychów - laureat konkursu „Przyjaźni środowisku". Krakowie realizowany jest plan gospodarki Artykuł informacyjny odpadami. Dla włodarzy miasta najważniejsze w tym przedsięwzięciu jest to, żeby zaakceptowali je mieszkańcy i by rosła u nich świadomość ekologiczna.

DZIENNIKI REGIONALNE Głos Wielkopolski Lisy podchodzą coraz bliżej centrum miasta KZ Gazeta Współczesna

Nielegalne cięcia w oddziale 576 kj

Gazeta Pomorska Głód drewna w tartakach rodzi konflikty Lucyna Talarka-Klich

Leszno. Do leśników i służb komunalnych Artykuł Informacyjny docierają sygnały o wałęsających się po mieście lisach. Niedawno zwierzęta były widziane przy osiedlu mieszkaniowym oraz w jednej z hurtowni. Leśnicy złamali prawo wycinając w marcu Artykuł informacyjny br. dwa klony w Puszczy Białowieskiej! Jak twierdzą naukowcy z trzech ośrodków badawczych, drzewa miały bowiem grubo ponad 100 lat, a nie jak twierdzili leśnicy jedynie 80-85. A zgodnie z prawem w Puszczy Białowieskiej wycinać można tylko te klony, które nie przekroczyły 100 lat. Sprawa już trafiła do prokuratury. Jedni mówią, że sprzedaż drewna przez Internet to porażka Lasów Państwowych, drudzy cieszą się, Iż nareszcie wszystkie tartaki mają równy dostęp do surowca. Zdaniem Jednych l drugich system sprzedaży wymaga poprawek.

Artykuł informacyjny

RADIO Polskie radio Program I

Cło i przedmioty zabronione

(…) Przewożenie przez granicę i handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska i warto zaznaczyć, że nie jest on całkowicie zakazany. (…) Barbara Zbiegieni z Departamentu Leśnictwa, Ochrony

Informacja

Przyrody i Krajobrazu Ministerstwa Środowiska: - Te gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem, do których należy słoń afrykański, jest zabronione, jednak istnieją przepisy, które dopuszczają zwolnienie z tego zakazu. Przykładem mogą być okazy pozyskane i przetworzone przed rokiem 1947. Jednak osoby, które posiadają takie okazy, np. może to być fortepian, którego klawisze są pokryte kością słoniową albo figurki wykonane z kości słoniowej, muszą posiadać dokumenty świadczące o okresie pozyskania i wytworzenia tych okazów. Polskie Radio Rzeszów

Zwierzęta niszczą

Rosną szkody wyrządzane przez objęte ochroną zwierzęta. W podkarpackiem, od stycznia do końca maja administracja rządowa wypłaciła już ponad 175 tysięcy złotych z tytułu odszkodowań za straty wyrządzone głównie przez wilki, niedźwiedzie i bobry - to przeszło dwukrotnie więcej niż rok temu.

Informacja

TYGODNIKI Przegląd

Szansa dla środowiska Marek Tomaka

Artykuł informacyjny Prawie 250 firm skorzystało z funduszy na dostosowanie infrastruktury małych, średnich i dużych firm do unijnych wymogów ochrony środowiska. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, który jest podzielony na cztery poddziałania, rozdzielono ponad 740 min zł. Pomoc finansowa jest przeznaczona na uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, zorganizowanie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej, inwestycje w ochronę powietrza oraz gospodarkę odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi. Na dofinansowanie działań przeznaczono 207 min euro, w tym 155 min euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz równowartość 52 min euro z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pieniędzy EFRR udzielane są dotacje, a ze środków NFOŚiGW dotacje i preferencyjne pożyczki.

PORTALE INTERNETOWE

Gazeta.pl

Geolog: stale ubywa nam wybrzeża

Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie Artykuł Informacyjny niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział w środę w Warszawie Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".

Gazeta.pl

Niemcy/Kanada i UE za ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych

Na dwa dni przed rozpoczęciem spotkania Artykuł Informacyjny na szczycie krajów G8 w Heiligendamm Kanada poparła inicjatywę kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie wyznaczenia konkretnych celów w walce z ociepleniem się klimatu.

Gazeta.pl

Niemcy/Barroso liczy na postęp w walce z ocieplaniem się klimatu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Artykuł Informacyjny Manuel Barroso ma nadzieję, że przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata i Rosji (G8) osiągną podczas rozpoczynającego się w środę spotkania w Heiligendamm postęp w walce ze zjawiskiem ocieplania się klimatu.

Gazeta.pl

Wyższe oprocentowanie lokat w BOŚ

Z dniem 5 czerwca 2007 r. Bank Ochrony Artykuł Informacyjny Środowiska S.A. podwyższa oprocentowanie lokat o zmiennym oprocentowaniu. Nawet 4,30 % otrzymają klienci posiadający lub zakładający 15 miesięczną lokatę promocyjną „Złota Lokata” w Banku Ochrony Środowiska S.A. Podwyżka stawek oprocentowania przez BOŚ S.A. dotyczy także lokat proekologicznych. W przypadku „Lokaty z bocianem” oprocentowanie osiąga maksymalną wartość 4,00 %.

Gazeta.pl

Premier: Polska i Szwecja zaniepokojone ekologicznym wymiarem Gazociągu Północnego (krótka)

Polska i Szwecja niepokoją się kwestiami ekologicznymi związanymi z planami budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku - powiedział premier Jarosław Kaczyński w poniedziałek w Warszawie po spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu Fredrikiem Reinfeldtem.

Artykuł Informacyjny

Gazeta.pl

Chiny przedstawiają własny Chiny przedstawiły w poniedziałek własny Artykuł Informacyjny program walki z globalnym plan walki z globalnym ociepleniem - z ociepleniem zastrzeżeniem jednak, iż nie będzie on zakładać zgody na wprowadzenie konkretnych kwot ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych gazów. Po Stanach Zjednoczonych Chiny są obecnie drugim największym światowym emitentem szkodliwych gazów - przede wszystkim CO2 - do atmosfery.

Gazeta.pl/łódź

Nasze pytania w sprawie S- (…) 7. Kolizja z obszarem Natura 2000 8 (dolina rzeki Grabi). oprac. anpio

Onet.pl

Artykuł Informacyjny

Ad. 7. Droga S-8 na północy Polski przebiega przez dolinę Rospudy, która w porównaniu z doliną Grabi jest jak Puszcza Białowieska przy Lesie Łagiewnickim. Skoro koło Augustowa udało się GDDKiA znaleźć rozwiązanie (np. budowa estakady), to tym bardziej byłoby to możliwe w dolinie Grabi?

Himalajskie lodowce znikną Potężne himalajskie lodowce cofają się Artykuł Informacyjny za 50 lat gwałtownie i mogą zniknąć w ciągu najbliższych 50 lat - zaalarmowali specjaliści zgromadzeni w stolicy Nepalu Katmandu na konferencji poświęconej ociepleniu klimatu. Lodowce Himalajów, które rozciągają się na długości 2.400 km od Pakistanu poprzez Indie, Chiny, Nepal i Bhutan, zasilają dziewięć z największym rzek Azji, od których zależy życie 1,3 miliarda ludzi. - Jeśli temperatury nadal będą rosnąć, za 50 lat w Himalajach nie będzie już lodu ani śniegu - przewiduje regionalny dyrektor Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) Surendra Shrestha.

Agora.pl

"Metro" uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Poznaniu

Ekologiczna, papierowa torba na zakupy Komunikat prasowy oraz ulotka informująca o korzyściach z ochrony środowiska w życiu codziennym zostaną dołączone we wtorek 5 czerwca do dziennika "Metro" w Poznaniu. Tą akcją "Metro" włącza się w obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska.