AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 glukometr glukometr gl...
Author: Oskar Olszewski
5 downloads 1 Views 3MB Size
AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna

glukometr

skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1

glukometr

glukometr

glukometr

glukometr

2013-05-09 14:12:46

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CUKRZYCY Wielu z nas dowiadując się o przewlekłej, trwającej do końca życia chorobie, nie podejmuje żadnych aktywności przyjmując bierną postawę. W ten sposób nie podejmujemy walki o najcenniejszy skarb – zdrowie.

Nic bardziej błędnego!

Aktywny styl życia to nie tylko sposób na ładną, zdrową sylwetkę. Poranna gimnastyka, a także spacery na świeżym powietrzu stanowią doskonały element działań profilaktycznych w cukrzycy. Nie musisz obawiać się uciążliwego leczenia. Poznając odpowiednie metody samokontroli, poprawisz swoje samopoczucie, a przede wszystkim zauważysz, że działania prewencyjne stanowią istotną rolę w trosce o Twoje zdrowie.

1 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 2

2013-05-09 14:12:47

DLACZEGO SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA JEST TAK WAŻNA Wiele osób lubi ruch, nie tylko ze względu na jego dobroczynny wpływ na zdrowie, lecz również dlatego, że dzięki temu lepiej się czują i nie tyją. Zadaj sobie pytanie, co oznacza dla Ciebie większa aktywność. Niektóre osoby twierdzą, że dzięki niej są bardziej sprawne, nie dokucza im tak zadyszka, zmniejsza się ich poziom stresu i lepiej im się śpi.

A dla Twojego zdrowia? »» zmniejszy ryzyko udaru mózgu i ataku serca, »» korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, »» poprawi poziom cholesterolu, »» wzmocni kości.

2 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 3

2013-05-09 14:12:48

BĄDŹ AKTYWNY! »» Pracuj nad kondycją stopniowo. Jeśli przez wiele lat nie uprawiałeś żadnego sportu, Twoje ciało może potrzebować czasu, by się przyzwyczaić do większego wysiłku, gdy Twoje serce i mięśnie będą się wzmacniać. »» Postaw sobie dzienne, tygodniowe i miesięczne cele. »» Załóż dzienniczek aktywności fizycznej, by monitorować postępy i nagradzać się za osiąganie celów. »» Staraj się zmieniać ćwiczenia, by się nimi nie znudzić; nie bój się nowych aktywności fizycznych. »» Nie poddawaj się. Choć Twoje ciało zaczyna odczuwać korzyści od razu po tym, jak zaczniesz się więcej ruszać, Ty możesz tak prędko nie dostrzec widocznych zmian. Po kilku tygodniach korzyści będzie łatwiej zauważyć. »» Łatwiej jest osiągnąć cele, jeśli aktywność fizyczną prowadzi się regularnie. »» Jeśli znajdziesz sport, który lubisz jest bardziej prawdopodobne, że będziesz go uprawiać. Jeszcze lepiej jest zainteresować się sportem, który polubi cała rodzina lub przyjaciele.

3 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 4

2013-05-09 14:12:49

SPYTAJ LEKARZA Cukrzyca nie oznacza, że nie możesz uprawiać sportu. Jednakże, jest kilka spraw o których należy pomyśleć, zanim zaczniesz… takich jak poziom glukozy we krwi, jego pomiary, leczenie cukrzycy i możliwość wystąpienia hipoglikemii. Zanim rozpoczniesz aktywność fizyczną, omów to ze swoim lekarzem zwłaszcza jeśli: »» bierzesz jakiekolwiek leki przeciwcukrzycowe lub chorujesz na serce, »» cierpisz z powodu powikłań cukrzycowych, »» nie wiesz, jakie rodzaje ćwiczeń są dla Ciebie odpowiednie, »» cierpisz na schorzenia, które mogą ograniczać Twoją zdolność poruszania się lub zdolność do uprawiania sportu, np. wysokie ciśnienie, dusznicę, osteoporozę, astmę lub przebyłeś atak serca. Opiekujący się Tobą specjaliści doradzą Ci, które rodzaje aktywności ruchowej są dla Ciebie odpowiednie.

NAJNOWSZE ZALECENIA - wysiłek fizyczny podejmuj regularnie co najmniej co 2 – 3 dni, a najlepiej codziennie - rozpoczynając intensywną aktywność fizyczną wykonuj trwające 5 – 10 minut ćwiczenia wstępne, a na zakończenie ćwiczenia uspokajające Pamiętaj, że »» wysiłek fizyczny może zwiększać ryzyko ostrej lub opóźnionej hipoglikemii »» aktywność fizyczna podejmowana w warunkach wysokiej temperatury otoczenia może przyczynić się do odwodnienia organizmu »» przed podjęciem ćwiczeń fizycznych należy szczególnie zadbać o stopy

4 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 5

2013-05-09 14:12:50

NAJNOWSZE ZALECENIA najbardziej odpowiednią formą wysiłku w grupie pacjentów z cukrzycą typu 2 w wieku > 65 roku życia i/lub z nadwagą jest szybki (do zadyszki) spacer, 3 – 5 razy w tygodniu ( około 150 minut tygodniowo)

Powyższe zalecenia są odpowiednie dla osób dorosłych, w zależności od ich sprawności fizycznej. Do ćwiczeń fizycznych o umiarkowanym nasileniu zalicza się: »» szybki spacer »» grę w golfa »» grę w badmintona »» grę w tenisa »» jazdę na rowerze

5 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 6

2013-05-09 14:12:51

Zrezygnuj z ćwiczeń fizycznych jeśli: »» stężenie glukozy we krwi wynosi ponad 300 mg/dl »» cierpisz z powodu choroby infekcyjnej, która pogarsza kontrolę glikemii »» odczuwasz mrowienie, ból lub drętwienie stóp

• Postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego. • Staraj się wybierać ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu, ważne by odbywały się one systematycznie. • Pij dużo wody mineralnej przed ćwiczeniami w trakcie i po.

Pamiętaj! Oznaczaj poziom cukru przed wysiłkiem fizycznym w jego trakcie i po jego zakończeniu!

Opracowano na podstawie A. Czech, K. Cypryk, L. Czupryniak i wsp.: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2013. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna 2013, tom 2, Suplement A. M. Pustkowski: Wysiłek w cukrzycy. Żyjmy dłużej 1998, 12. Z. Szczeklik – Kumala: Tolerancja wysiłków fizycznych jako czynnik determinujący stosowanie leczenia treningiem fizycznym u osób z cukrzycą. Nowa Medycyna 2000, 7.

6 skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 7

2013-05-09 14:12:51

www.ixell.pl www.glucosense.com www.genexo.pl

Dowiedz się więcej: , ul. Gen. Zajączka 26, 01-510 Warszawa Tel. (+48 22) 839 11 99 • Faks (+48 22) 839 23 12

skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 8

Dla telefonów stacjonarnych: 801 808 818

Dla telefonów komórkowych: 663 771 279 663 771 281 516 203 516 DI AB/ 0 5 / 1 3 / G L UC/ 5 8

2013-05-09 14:13:01