Adres inwestycji: SP nr 94 ul. Cietrzewia 22 Warszawa woj. mazowieckie

Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Modernizowanej Instalacji Teletechnicznej w Budynku Szkoły Podstawowej nr 94 przy ul. Cietrzewia 22 w Wars...
5 downloads 0 Views 71KB Size
Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Modernizowanej Instalacji Teletechnicznej w Budynku Szkoły Podstawowej nr 94 przy ul. Cietrzewia 22 w Warszawie

Adres inwestycji: SP nr 94 ul. Cietrzewia 22 Warszawa woj. mazowieckie Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Włochy Al. Krakowska 257 02-133 Warszawa woj. mazowieckie Projektant: mgr inż. Aleksander Juźwiak ul. Krokusa 24 05-092 Łomianki

Spis treści 1 Część ogólna..............................................................................................................3 1.1 Przedmiot i zakres robót......................................................................................3 1.2 Zakres stosowania specyfikacji...........................................................................3 1.3 Wymagania ogólne dotyczące robót...................................................................3 1.4 Wprowadzenie na budowę..................................................................................4 1.5 Zabezpieczenie interesów osób trzecich.............................................................4 1.6 Ochrona środowiska i przeciwpożarowa.............................................................4 1.7 BHP......................................................................................................................4 1.8 Wymagania dotyczące robót, materiałów............................................................4 1.9 Roboty demontażowe..........................................................................................5 1.10 Kontrola jakości..................................................................................................5 1.11 Odbiór robót.......................................................................................................5 1.12 Odbiór końcowy.................................................................................................5 1.13 Odbiór ostateczny..............................................................................................5 1.14 Rękojmia i gwarancja.........................................................................................5 2 Przepisy związane......................................................................................................6 2.1 Normy...................................................................................................................6 2.2 Rozporządzenia...................................................................................................6

2

1 1.1

Część ogólna Przedmiot i zakres robót 1.1.1 Niniejsze opracowanie określa warunki techniczne wykonania i odbioru robót dotyczących modernizowanej instalacji teletechnicznej w budynku szkoły.

1.1.2 Zakres robót W zakres robót wchodzą: • Systemy dozorowe CCTV • System nagłośnienia • Instalacja telefoniczna • Instalacja dzwonków szkolnych

1.2

Zakres stosowania specyfikacji

Specyfikacja jest stosowana jako dokument przy przetargach zleceniu i wykonania robót z punktu 1.1.2.

1.3

Wymagania ogólne dotyczące robót. 1.3.1 Wykonawca odpowiada za wykonanie robót zgodnie z dokumentacją i przepisami Prawa Budowlanego oraz Kodeksu Cywilnego. Wszystkie sprawy dotyczące wykonania zadania będzie wykonywał samodzielnie w uzgodnieniu z nadzorem ze strony Inwestora. Wykonywana instalacja musi być kompletna i zgodna z obowiązującymi przepisami. 1.3.2 Wykonawca przystępujący do przetargu winien zapoznać się z dokumentacją. Wszelkie niejasności powinny być zgłoszone Inwestorowi. Wykonawca nie będzie w późniejszym terminie ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu złego zrozumienia dokumentacji. 1.3.3 Wykonawca odpowiada za prace i urządzenia aż do odbioru i powinien uwzględnić taki sposób wykonania robót, aby nie stwarzać dla nikogo jakiegokolwiek zagrożenia. Wykonawca powinien przygotować harmonogram robót i przedstawić do zatwierdzenia Inwestorowi.

1.3.4 Prace towarzyszące i roboty tymczasowe. Do wykonawcy robót teletechnicznych należą również roboty towarzyszące i tymczasowe: • Zabezpieczenie placu budowy (szkoły) • Zabezpieczenie narzędzi elektrycznych • Wszystkie prowizoryczne urządzenia i przyłącza powinny być zawieszone wysoko z dodatkowym zabezpieczeniem • Wyznaczenie obowiązkowo osoby odpowiedzialnej za instalacje na placu budowy

3

• •

1.4

Przestrzeganie przepisów BHP na budowie Zorganizowanie prac w taki sposób, aby nie utrudniały normalnej działalności placówki dydaktycznej

Wprowadzenie na budowę

Przed rozpoczęciem robót wykonawca powinien zapoznać się z obiektem oraz uzgodnić wszelkie szczegóły dotyczące rozpoczynanych robót z Użytkownikiem obiektu i Inspektorem nadzoru inwestorskiego. Przed rozpoczęciem prac, należy w formie pisemnej sporządzić protokół przekazania.

1.5

Zabezpieczenie interesów osób trzecich

Wykonawca jest zobowiązany do ochrony przed zniszczeniem własności publicznej lub prywatnej. Nie dopuszcza się możliwości pozbawiania energii elektrycznej ośrodka czy zanieczyszczenia obiektu w jakikolwiek sposób.

1.6

Ochrona środowiska i przeciwpożarowa

Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ochrony środowiska oraz przepisów ppoż. Prace nie mogą generować wibracji czy hałasu przekraczających dopuszczalne normy. Nie wolno stosować środków chemicznych niedopuszczonych do stosowania. Wykonawca ma obowiązek znać i przestrzegać przepisy ochrony przeciwpożarowej oraz posiadać podręczny sprzęt ppoż.

1.7

BHP

Wykonawca i podległy jemu personel powinien posiadać kwalifikacje dopuszczające do pracy przy napięciu, stwierdzone aktualnymi świadectwami kategorii E lub D, wydane przez odpowiednie jednostki. Wykonawca powinien udzielić i udostępnić instrukcje BHP dotyczące wykonywanych robót swojemu personelowi. Powinien posiadać narzędzia bezpieczne do wykonywania robót. Dodatkowo elektronarzędzia powinny być zbadane pod kątem bezpieczeństwa użytkowania.

1.8

Wymagania dotyczące robót, materiałów.

Do wykonania i montażu instalacji teletechnicznych należy stosować przewody oraz urządzenia posiadające dopuszczenie do stosowania w budownictwie, posiadające deklaracje zgodności wydane przez producenta, zgodne z Polskimi Normami oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Komisji ds. przepisów Dotyczących Zatwierdzania Sprzętu Elektrycznego, aprobaty techniczne a także oznakowanie CE lub B – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Roboty teletechniczne, wszelkie łączenie urządzeń i uruchomienia oraz pomiary należy wykonywać zgodnie z dołączoną do wyrobu dokumentacją techniczną. Stosować właściwy osprzęt dla każdego rodzaju urządzeń zaplecza budowy. Wykonawca robót teletechnicznych powinien otrzymać od zamawiającego pomieszczenie socjalno – administracyjne oraz przestrzenie wyznaczone do składowania materiałów. Wykonawca powinien mieć dostęp do wody i sanitariatów. Powinien mieć dostęp do wszelkich dokumentów i pozwoleń dla należytego wykonania powierzonych zadań.

4

1.9

Roboty demontażowe

Przed przystąpieniem do robót demontażowych wykonawca winien zapoznać się z torami istniejących przewodów które mają być zdemontowane. W przypadku braku dokumentacji winien skorzystać w urządzeń do wykrywania przewodów pod tynkiem. Demontaż należy prowadzić w sposób dokładny i możliwie najmniej inwazyjny dla budynku. Wszystkie materiały z demontażu należy składować w jednym, zabezpieczonym miejscu a po zakończeniu prac demontażowych przekazać użytkownikowi obiektu.

1.10

Kontrola jakości

Wykonawca odpowiada za jakość zamontowanych urządzeń i systemów. Jakość powinna być potwierdzona przez producenta. Jakość robót zostanie oceniona przez Inspektora Nadzoru.

1.11

Odbiór robót

Odbioru robót dot. dokumentacji I etapu dokona Inspektor Nadzoru na wniosek wykonawcy. Dotyczy to wszystkich robót, łącznie z robotami ulegającymi zakryciu.

1.12

Odbiór końcowy

Odbiór końcowy polega na ostatecznej ocenie rzeczywistego wykonania robót w zakresie zgodności z dokumentacją, jakości i ilości robót w odniesieniu do zawartej umowy. Przed przystąpieniem do odbioru końcowego wykonawca powinien: • przygotować wszelkie dokumenty wymagane prawem przy zakończeniu robót; • złożyć oświadczenie o wykonaniu przedmiotu umowy zgodnie z dokumentacją i przepisami prawa oraz wiedzą techniczną; • wnieść o dokonanie odbioru końcowego; Odbiór winien odbywać się komisyjnie. Komisję wyznacza inwestor. Do obowiązku wykonawcy należy również przeszkolenie personelu szkoły w użytkowaniu wykonanych systemów oraz dołączenie pisemnych instrukcji obsługi. Z odbioru końcowego powinien zostać sporządzony protokół podpisany przez członków komisji odbierającej. Protokół powinien zawierać uwagi dotyczące jakości wykonania robót z wnioskiem końcowym o przyjęciu lub odrzuceniu wykonanych robót. Komisja może podać termin do usunięcia usterek, które stwierdzono lub dla dostarczenia brakujących dokumentów.

1.13

Odbiór ostateczny

Odbioru ostatecznego należy dokonać po usunięciu usterek stwierdzonych przy odbiorze końcowym i przedłożeniu wszystkich wymaganych dokumentów.

1.14

Rękojmia i gwarancja

Wykonawca zapewni gwarancję właściwego funkcjonowania urządzeń, które dostarczył, zamontował i uruchomił wraz z gwarancjami fabrycznymi. Gwarancja zostanie udzielona na piśmie z podaniem czasu trwania i kto imiennie jest odpowiedzialny za całościowe wykonanie robót. Wykonawca zobowiąże się do naprawy lub wymiany niesprawnego urządzenia na własny koszt w terminie

5

wymaganym przez Inwestora. W przypadku niedotrzymania terminu, zamawiający ma prawo do stosowania kar umownych oraz odszkodowania. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zatrzymania kaucji gwarancyjnej w terminie i wysokości umownej zgodnie z umową z wykonawcą.

2 2.1

Przepisy związane Normy

PN-92E 05009 N SEP-E 002

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych Ochrona przeciwpożarowa. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych BN-84/8984-10 Zakładowe sieci telekomunikacyjne przewodowe. Instalacje wewnętrzne PN-EN 50132-2-1 Systemy dozorowe CCTV – kamery PN-EN 50132-4-1 Systemy dozorowe CCTV – monitory PN-EN 50132-5 Systemy dozorowe CCTV – teletransmisje PN-EN 50132-7 Systemy dozorowe CCTV – wytyczne stosowania PN-EN 50174-2 Technika informacyjna instalacji okablowania.

2.2

Rozporządzenia

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego . Dz. U. 2004 nr 202 poz. 2071

6

Suggest Documents