Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

Uruchamianie programu Podobnie jak inne programy, OO Base uruchamiamy z Menu Start, poprzez zakładkę „Wszystkie programy”, gdzie znajduje się folder „OpenOffice.org 2.2”, mieszczący skróty do wszystkich aplikacji tego pakietu. Proces uruchamiania programu przedstawia Rysunek 5.2.1. Zapamiętaj! Skrót do programu OO Base można umieścić w dowolnym miejscu, np. na pulpicie, lub w pasku narzędziowym. Jeżeli bardzo często będziemy korzystać z tego programu, to skrót do jego uruchamiania pojawi się również w pasku start, w polu często uruchamianych aplikacji.

Skrót do programu OO Base

Rysunek 5.2.1. – Procedura uruchamiania programu OO Base. 27

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych Innym sposobem uruchamiania programu, jest dwukrotne kliknięcie na dowolny plik bazy danych, który standardowo posiada rozszerzenie „odb”. Uruchomiona zostanie wtedy aplikacja, a wskazany plik zostanie automatycznie odczytany. Jest to jeden ze sposobów otwierania plików baz danych. O innych sposobach powiemy w kolejnym podrozdziale.

Otwieranie i zamykanie istniejącej bazy danych Jest kilka sposobów na otwarcie pliku bazy danych. Jeden z nich poznaliśmy już wcześniej. Innym sposobem jest otwarcie najpierw programu, a dopiero później odczytanie pliku poprzez funkcję „Otwórz”. Sytuację tą obrazuje Przykład 5.2.1. Przykład 5.2.1. Naszym zadaniem będzie odczytanie pliku zawierającego dowolną bazę danych. Pierwszym krokiem będzie uruchomienie programu OO Base, który po uruchomieniu wygląda, tak jak przedstawia to Rysunek 5.2.2. Funkcję „Otwórz” możemy wywołać na trzy sposoby: • • •

Poprzez menu Plik Poprzez przycisk Otwórz znajdujący się na pasku narzędziowym, Podczas uruchamiania programu zaznaczając opcję Otwórz istniejący plik bazy danych.

Przycisk Otwórz na pasku narzędziowym

Rysunek 5.2.2. – Okno programu OO Base.

28

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych Po wybraniu funkcji otwórz, pojawia się standardowe okno systemowe, do otwierania plików. Odszukujemy interesujący nas plik z bazą danych. W naszym przykładzie nasz plik nosi nazwę „Lista uczniów.odb” (rys. 5.2.3).

Rysunek 5.2.3. – Okno służące do wyboru plików w celu wczytania ich do programu. Po otwarciu pliku, w głównym oknie programu pojawi się okno bazy danych. Okno to stanowi „Panel sterujący”, umożliwiający swobodne poruszanie się po wszystkich obiektach wchodzących w jej skład, przedstawia je rysunek 5.2.4. Wystarczy kliknąć myszką w wybrany obiekt, a w oknie po prawej stronie pojawiają się wszystkie elementy wchodzące w skład wybranej kategorii.

29

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych

Elementy bazy danych

Opis zadań

Podgląd zaznaczonego elementu

Rysunek 5.2.4. – Widok Panelu sterującego bazy danych. Po zakończeniu pracy z bazą danych plik zamykamy poprzez funkcję „Zamknij” w Menu „Plik”, tak jak przedstawia to rysunek 5.2.5., lub poprzez kliknięcie myszką przycisku w wewnętrznym oknie programu, tak jak to ma miejsce w większości programów pracujących pod kontrolą systemu Windows.

Rysunek 5.2.5. – Zamykanie bazy danych. 30

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych

Tworzenie nowej bazy danych Projektowanie nowej bazy danych jest zajęciem dość skomplikowanym, ale nie do końca trudnym. W książce, będziemy starać się dokładnie opisać cały proces projektowania i tworzenia bazy danych, w tym rozdziale tym natomiast pokażemy tylko w jaki sposób założyć nową, pustą bazę danych, nie zawierająca jeszcze żadnych informacji.

Pusta baza Przykład 5.2.2. Po uruchomieniu programu OO Base wyświetli nam się okno Kreatora bazy danych. Aby stworzyć nową bazę danych zaznaczamy opcję Utwórz nową bazę danych. Możemy już kliknąć przycisk Utwórz, natomiast jeśli wybierzemy Dalej możemy zdecydować czy baza ma zostać zarejestrowana w OpenOffice.org. Gdy zaznaczymy tą opcję nasza baza będzie widoczna w innych programach pakietu OpenOffice w opcji Widok→Źródła danych. Możemy też zdecydować co program ma zrobić po utworzeniu bazy tj. Otwórz bazę do edycji oraz Utwórz tabelę przy pomocy kreatora.

Rysunek 5.2.6. Tworzenie nowej bazy danych. 31

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych Po kliknięciu przycisku Utwórz, zostanie wyświetlone okno zapisywania.

Lista plików i katalogów

Nazwa pliku

Ikony szybkiej lokalizacji Automatycznie dodaje do pliku rozszerzenie odpowiadające typowi pliku

Typ pliku

Rysunek 5.2.7. – Okno dialogowe zapisywania pliku. Po wykonaniu tych czynności w głównym oknie programu wyświetlona zostanie nowa baza danych.

Zadanie! Utwórz nową, pustą bazę danych, poznanym przed chwilą sposobem. Zapisz plik bazy w folderze Moje dokumenty, pod nazwą Ćwiczenie1.mdb.

32

Rozdział II – Pierwsze kroki z bazami danych

Zapisywanie Bazy danych Proces zapisu baz danych może odbyć się na trzy sposoby: • • •

Wybierając z menu z menu Plik opcję Zapisz lub Zapisz jako Klikając przycisk Zapisz (rys.5.2.8.) Używając skrótu klawiszowego Ctrl+S

Rysunek 5.2.8. – Przycisk Zapisz.

Korzystanie z pomocy Podczas pracy z programem OO Base, możemy napotkać na wiele różnych problemów. Wiele przeszkód jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Jednak na pewno znajdą się takie problemy, z którymi nie wiemy jak sobie poradzić. W takiej sytuacji rozwiązanie możemy znaleźć w wbudowanej pomocy. Funkcję Pomoc można wywołać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest naciśnięcie klawisza „F1” lub wybranie funkcji Pomoc OpenOffice.org znajdującej się w menu Pomoc. Korzystanie z pomocy odbywa się w analogiczny sposób, jak opisano to w książce poświęconej przetwarzaniu tekstu za pomocą edytora OO Writer lub korzystania z arkusza kalkulacyjnego OO Calc.

33