29 stycznia 2009 roku

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią z działalności między Sesjami Rady Miejskiej w okresie od dnia 29 stycznia 2009 roku do dnia ...
Author: Monika Borowska
12 downloads 0 Views 163KB Size
Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią z działalności między Sesjami Rady Miejskiej w okresie od dnia 29 stycznia 2009 roku do dnia 26 lutego 2009 roku. 29 stycznia 2009 roku 1. Brałem udział w zebraniu wiejskim sprawozdawczym w Potulicach, które odbyło się w miejscowym Zespole Szkół. Po przedstawieniu sprawozdania przez sołtysa Pana Marka Małkowskiego za rok 2008 poruszone zostały sprawy bieżące mieszkańców m.in.: - likwidacji gabinetu lekarskiego w Potulicach. W sprawie tej obecni byli na zebraniu członek Zarządu Powiatu Pan Zbigniew Sabaciński oraz likwidator SP ZOZ Nakło Pan Jarosław Gierszewski, którzy wyjaśnili przyczyny likwidacji tej placówki, - dzierżawy gruntów na cele rolne i pod garażami, - nadania nazw ulic na nowo budowanym osiedlu, - inne bieżące problemy. Na bieżąco, wspólnie z Zastępcą Panem Andrzejem Krupińskim oraz Panem Jarosławem Warmke inspektorem Wydziału Rolnictwa, staraliśmy się udzielać wyjaśnień i odpowiedzi na zgłaszane problemy. W sprawie dot. likwidacji poradni lekarskiej w Potulicach oświadczyłem, że podejmiemy działania w celu rozwiązania tego problemu i w tej sprawie przeprowadzone zostaną rozmowy z działającymi na terenie naszej gminy Zakładami Opieki Zdrowotnej. 30 stycznia 2009 roku 1. Aktem notarialnym, przekazałem nieodpłatnie Starostwu Powiatowemu w Nakle grunt pod budowę przystani rzecznej. Działka ta, której wartość oszacowano na ok. 1 mln zł,- wraz z wykonanymi badaniami geologicznymi gruntu stanowi wkład naszej gminy w powiatową inwestycję. Przedsięwzięcie to jest wpisane w zadania kluczowe województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki temu zadanie to może uzyskać dofinansowanie w wysokości ok. 60% kosztów inwestycji. Jeszcze w tym roku powiat zamierza opracować dokumentację projektową i studium wykonalności, by określić koszty przedsięwzięcia. Sama budowa ma ruszyć pod koniec 2010 r. 3 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem w uroczystości inauguracji powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przymiarki do powołania w Nakle uniwersytetu trwały od kilku lat. Starania podejmowały Panie: Krystyna Kowalska-Wegner, Joanna Belczyńska, Alicja Janeczkowska, Elżbieta Krajewska, Barbara Kunert oraz Pan Sławomir Łaniecki.

-2Jako burmistrz wsparłem tę inicjatywę, dzięki czemu doszło do sfinalizowania starań. Odzew wśród seniorów na powołanie uniwersytetu był niezwykle pozytywny. W dniu 3 lutego na inauguracji zjawiło się ok. 180 osób. W swym wystąpieniu podkreśliłem znaczenie uniwersytetu dla osób trzeciego wieku, gdzie nie metryka jest ważna, ale otwartość na świat. Również Starosta Pan Andrzej Kinderman uznał otwarcie uniwersytetu za ważne wydarzenie i jednocześnie pogratulował seniorom i mnie, podkreślając moje słuszne i udane działanie w tym względzie. 4 lutego 2009 roku 1. W tym dniu rozpoczęła się w Urzędzie Miasta i Gminy kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Temat kontroli: „Powiązania budżetów jednostek samorządu terytorialnego z budżetem państwa, państwowymi funduszami celowymi oraz innymi osobami prawnymi w 2008 roku”. Termin zakończenia kontroli planowany jest na dzień 31 marca 2009 r. 5 lutego 2009 roku 1. Gościł u mnie Wicewojewoda Pan Dariusz Kurzawa wraz z Pełnomocnikiem Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Panem Tomaszem Kubiakiem. Celem wizyty Pana Wojewody było wstępne omówienie spraw związanych z przypadającą w tym roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz miejscami pamięci narodowej. Ponadto w spotkaniu ze strony urzędu uczestniczyli: Z-ca Pan Andrzej Krupiński, Sekretarz Miasta i Gminy Pani Iwona Romińska-Jędrzejczak, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Pan Marek Michalak, Dyrektor Zespołu Szkół w Potulicach Pan Jacek Kiersznicki oraz Wicestarosta Pan Tomasz Miłowski. Nasza rozmowa poświęcona była głównie wyjaśnieniu spraw związanych z pokłosiem obozu koncentracyjnego w Potulicach. Rozmawiano m. in. o szansach na utworzenie izby pamięci w podziemiach pałacu w Potulicach, gdzie mieścił się obozowy karcer oraz o możliwościach dofinansowania ze strony urzędu wojewody czy sejmiku samorządowego przedsięwzięć związanych z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wyjaśniono sprawy związane z funkcjonowaniem izby pamięci w Zespole Szkół w Potulicach, z katalogowaniem zbiorów oraz imieniem szkoły. Była to pierwsza z cyklu wizyt, jakie jeszcze będą miały miejsce. Najprawdopodobniej następna wizyta związana będzie z objazdem miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terenie naszej gminy.

-32. W tym samym dniu, w obecności Dyrektora NOK Pana Sławomira Łanieckiego, spotkałem się w Urzędzie Miasta i Gminy z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle Panem Przemysławem Ulatowskim. Podczas spotkania omówiliśmy sprawę dotyczącą skierowania kilku osób z biura pracy w ramach zadań interwencyjnych na kilkumiesięczne prace interwencyjne – instruktora kulturalnego zajęć w świetlicach wiejskich na terenie naszej gminy. 6 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem jako współorganizator w corocznym spotkaniu przedsiębiorców i przedstawicieli samorządów powiatu nakielskiego, które odbyło się w sali imprezowej Polamu. Organizatorami spotkania byli również: Prezes Zarządu Polam-Nakło SA Pan Karol Knioła, Dyrektor Generalny Dryvit Systems (Europe) Spółka z o.o. Pan Mariusz Kotowski. Wśród gości zaproszonych byli m.in. radna Sejmiku Województwa Pani Silvana Oczkowska, ks. kanonik Marian Wróblewicz, przedstawiciele samorządów gmin powiatu oraz starostwa powiatowego. Witając zaproszonych gości złożyłem wszystkim przybyłym noworoczne życzenia. W krótkim przemówieniu nawiązałem do kryzysu gospodarczego, zaznaczając jednocześnie, iż jestem przekonany, że przedsiębiorcy jak zawsze poradzą sobie z tym problemem. Ponadto witając radną Panią Silvanę Oczkowską podkreśliłem jej znaczącą pomoc dla gminy. Głos zabrała również Pani radna Sejmiku, przybliżając przedsiębiorcom możliwości skorzystania z różnego rodzaju funduszy. Przedstawiciele firmy Dryvit Systems (Europe) Sp. z o.o. Pan Jacek Miklas i Grzegorz Tomaszewski zaprezentowali nowoczesne technologie związane z pokryciem dachów oraz elewacji budynków. Spotkanie zakończyły kuluarowe rozmowy między przedsiębiorcami. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i omówienia problemów nurtujących przedsiębiorców. 7 lutego 2009 roku 1. Brałem udział w zakończeniu rozgrywek Nakielskiej Halowej Ligii Piłki Nożnej, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Paterku. Podczas swojego wystąpienia podkreśliłem m.in. wielki wysiłek organizacyjny oraz integracyjną rolę, jaką spełnia ten turniej. Ponadto podziękowałem organizatorom oraz inicjatorowi imprezy radnemu Panu Janowi Grabarskiemu za wkład wnoszony w rozwój kultury fizycznej i sportu na terenie naszej gminy. Nagrody w postaci sprzętu sportowego wręczyłem wspólnie z radnymi: Panią Małgorzatą Dybalską , Panem Janem Grabarskim i Panem Januszem Dąbrowskim oraz dyrektorem ZOOR Panią Alicją Jaranowską i sołtysem Paterka Panem Zdzisławem Sell.

-49 lutego 2009 roku 1. Wspólnie z Z-cą Panem Andrzejem Krupińskim spotkałem się z Panem Blejwas w sprawie budowy stacji paliw przy ul. Poznańskiej w Nakle. Spotkanie to miało na celu omówienie sprawy dot. zjazdu z drogi wojewódzkiej poprzez drogę gminną do działki, na której ma być zrealizowana budowa stacji paliw wraz z zapleczem gastronomicznym. 2. W tym samym dniu brałem udział w kwartalnym spotkaniu z sołtysami, które odbyło się w świetlicy wiejskiej w Sucharach. Spotkanie to było połączone z nauką wypełniania wniosków o środki m.in. w ramach konkursu ogłoszonego dla organizacji pozarządowych przez Burmistrza i Starostę Nakielskiego. Program rozwoju obszarów wiejskich na rok 2009 przedstawił przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Następnie zostały omówione sprawy związane z organizacją Turnieju Wsi i Gminnych Dożynek. W wolnych wnioskach sołtysi przedstawili sprawy bieżące i problemy sołectw. 10 lutego 2009 roku 1. Spotkałem się z Wiceprezydentem Bydgoszczy. Było to już kolejne spotkanie dotyczące sprawy KPEC-u. Podczas spotkania Pan Prezydent poinformował na jakim etapie jest sprzedaż udziałów miasta Bydgoszcz w KPEC Sp. z o.o. Bydgoszcz. Wyjaśnił m.in., iż w najbliższym okresie wyłoniona zostanie firma konsultingowa, która dokona wyceny udziałów i przygotuje niezbędne procedury w celu ich zbycia. Prezydent wyraził wstępną aprobatę, aby w procesie zbycia ująć wszystkich udziałowców, jednak ostateczne stanowisko będzie znane po analizie prawnej. 12 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem w zakończeniu konkursu pn. „Nakło – historia pisana przez dziesiątki lat”, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaszczu. Szkoła ta była organizatorem tego konkursu, który przebiegał w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pod moim patronatem odbywał się konkurs szkół gimnazjalnych, natomiast nad szkołami ponadgimnazjalnymi patronat sprawował Starosta Pan Andrzej Kindreman. Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej.

-5W poszczególnych kategoriach zmierzyli się reprezentanci czterech szkół. W kategorii szkół gimnazjalnych wyróżnienie otrzymał uczeń Gimnazjum Nr 4, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie. Natomiast w drugiej kategorii nagrody otrzymali reprezentanci: ZSP im. Staszica w Nakle, ZSP w Lubaszczu i ZSŻŚ w Nakle. Ponadto podczas finału konkursu, już po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, wykłady wygłosili: Pan Sławomir Łaniecki i Pani Eugenia Czyż. 13 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem w uroczystościach, które zakończyły w powiecie nakielskim obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Już od stycznia na terenie powiatu w różnych miejscowościach obchodzone były rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym dniu zostały one sfinalizowane uroczystościami w Nakle. Rozpoczęły się one od mszy św. dziękczynnej w kościele pw. św. Stanisława BM w Nakle, koncelebrowanej przez ks. kanonika Mariana Wróblewicza, ks. dziekana Bogumiła Stachowiaka (parafia Paterek) i ks. dr Mariusza Jankowskiego (parafia Dębowo). Mszę uświetniła orkiestra dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz obecność 20 pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń i szkół. Następnie przy dźwiękach werbli przemaszerowano na Rynek gdzie wygłosiłem okolicznościowe przemówienie. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonałem wraz z członkiem rodziny powstańczej Panią Jolantą Maciejewską. Apel poległych odczytała Pani Lucyna Wojciechowska. Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej wręczyłem 5 osobom: ks. Mariuszowi Jankowskiemu, Pani Lucynie Pałuczak, Pani Lucynie Wojciechowskiej, Panu Krzysztofowi Napieralskiemu i Panu Jackowi Kiersznickiemu. Ponadto dyplomy uznaniowe otrzymali: ks. kanonik Marian Wróblewicz, Pani Teresa Bachta, Pan Andrzej Sołtysiak, Pani Grażyna Ozga i Pan Sławomir Łaniecki. Natomiast starosta wręczył dwa grawertony uznaniowe, które otrzymali: Pan Piotr Adamczewski i Hufiec nakielski ZHP. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu, uczestnicy uroczystości udali się do Muzeum Ziemi Krajeńskiej, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy „Powstańcom Wielkopolskim w hołdzie” . Wystawę otworzył dyrektor muzeum Pan Andrzej Sołtysiak, o zbiorach mówił adiunkt muzealny Pan Tomasz Pasieka. Wystawę uświetnił występ chóru „Nadzieja”. 2. Tego samego dnia brałem udział wspólnie z Zastępcą Panem Andrzejem Krupińskim w zebraniu sprawozdawczym Samorządu Mieszkańców Nr 1 w Nakle nad Notecią, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3.

-6Tematem zebrania było głównie sprawozdanie Przewodniczącego Zarządu Samorządu Pana Piotra Dutkiewicza z działalności Samorządu za 2008 rok oraz sprawy bieżące mieszkańców. Ponadto obecnym na zebraniu mieszkańcom przedstawiliśmy inwestycje wykonane i planowane w br. Mieszkańcy wnieśli m.in. o utwardzenie wielu ulic przyległych do ul. 1 Maja tj.: Hłaski, Nadskakuły, Wańkowicza i innych. Poruszane były również sprawy dot. m.in.: braku chodników ulic, wprowadzenia ograniczenia prędkości oraz wykonania odwodnienia i kanalizacji. 16 lutego 2009 roku 1. W tym dniu najstarsza mieszkanka Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Pani Jozefa Ciepła ukończyła 103 lata. W związku z tym niezwykłym Jubileuszem wystosowałem do Pani Józefy list gratulacyjny oraz kwiaty, które w moim imieniu przekazał Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Obsługi Mieszkańców Pan Roman Bereit. Ponadto życzenia złożyli radna i Przewodnicząca Samorządu nr 8 Pani Jolanta Tadych oraz Przewodniczący Samorządu nr 7 Pan Stanisław Brzykcy. 2. Tego samego dnia w obecności członków Zarządu Powiatu Nakielskiego – Starosty, Wicestarosty oraz członka Zarządu Pana Sabacińskiego, spotkałem się z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Panem Chojnackim. Celem spotkania było zwrócenie się z prośbą, aby dalszą budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Nakło-Paterek realizował Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dyrektor poinformował, że obecnie nie ma takich możliwości ponieważ modernizacja drogi nr 241 została już zlecona i nie ma możliwości zmiany. Ostatecznie ustalono, że zostanie złożony wniosek do budżetu na 2010 r. o zabezpieczenie środków na dokończenie inwestycji, który zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym. W bieżącym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich włączy się w budowę ścieżki przekazując materiał budowlany na ogólna kwotę 50.000 zł,-. Zapewniono również o dalszej pomocy dla tej inwestycji w tej samej formie tj. poprzez przekazywanie materiałów. 17 lutego 2009 roku 1. Wspólnie z Zastępcą uczestniczyłem w zebraniu wiejskim sprawozdawczym Sołectwa Paterek. Podczas zebrania głównym tematem było sprawozdanie Sołtysa Pana Zdzisława Sell z działalności za 2008 rok. Ponadto omówiliśmy inwestycje wykonane i planowane do realizacji m.in. budowę ronda w Paterku oraz sprawy bieżące sołectwa. Mieszkańcy obecni na zebraniu mieli sporo uwag co do lokalizacji (w przyszłości) krytego basenu w Nakle.

-7Padło również z ich strony pytanie – czy na skrzyżowaniu dróg w Paterku, na nowym rondzie, będzie wybudowany pomnik ?. 18 lutego 2009 roku 1. Brałem udział w spotkaniu w sprawie Audytu Bezpieczeństwa i Ochrony Danych Osobowych, które odbyło się w moim gabinecie. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Sekretarz, Pan Skarbnik, Informatyk, Specjalista ds. Zamówień Publicznych oraz Pani Audytor. Podczas spotkania omówione zostały wstępne ustalenia dot. ww. audytu oraz ustalono pierwsze nakłady finansowe w wysokości 15.000 zł,- na zwiększenie bezpieczeństwa i usprawnienie pracy na komputerach przetwarzających dane osobowe i służbowe w Urzędzie. 19 lutego 2009 roku 1. Brałem udział w spotkaniu w sprawie wypoczynku letniego uczniów gminnych szkół. W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele ZHP Hufca Nakło w osobach: Pani Teresy Bachta, Pani Ewy Hoppe, Pełnomocnik Burmistrza do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Dyrektor ZOOR w Nakle. Na spotkaniu zapadła decyzja, że ośrodek wypoczynkowy w Kopernicy nawet jeżeli nie zostanie sprzedany w dniu 4 marca, to i tak nie będzie uruchamiany latem 2009 r. Przedstawicielki harcerzy przygotowały alternatywne miejsca, w których można zorganizować ekologicznoprofilaktyczne letnie obozy i biwaki. Oferta zostało rozesłana do gminnych szkół oraz organizatorów korzystających do tej pory z ośrodka w Kopernicy. 2. Tego samego dnia uczestniczyłem w kolejnym spotkaniu w sprawie refundowania kosztów zakupu biletów miesięcznych uczniom dojeżdżającym do gminnych szkół spoza obwodów tych szkół. Na spotkaniu obecni byli: dyrektor ZOOR w Nakle, główna księgowa Zakładu Robót Publicznych, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Nakle oraz wicedyrektor Gimnazjum nr 4 w Nakle. Tymczasowo postanowiono, że bilety będą refundowane uczniom do końca bieżącego roku szkolnego. 20 lutego 2009 roku 1. Tego dnia gościłem Burmistrza partnerskiego miasta Elsterwerda (Niemcy) Dietera Herrchena. Przyjazd burmistrza Elsterwerdy związany był z XV Międzynarodowym Halowym Turniejem Piłki Nożnej im. Mariana Kensego, w którym miała również uczestniczyć drużyna niemiecka. Niestety grypa uniemożliwiła udział tego zespołu.

-8Dieter Herrchen przyjechał, by omówić szczegóły listopadowego spotkania w Elsterwerda, gdzie będą miały miejsce obchody 20-lecia zjednoczenia Niemiec oraz 10-lecia partnerstwa Elsterwerda-Nakło. Ze strony polskiej, poza oficjalną delegacją, udział mają wziąć przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Potulicach. Podczas wizyty w Niemczech przewiduje się m.in. odsłonięcie kolejnej tablicy upamiętniającej zmarłych polskich jeńców. Burmistrzowi Elsterwerdy towarzyszył Pan Andreas Glas zajmujący się kontaktami z przedsiębiorcami. Z naszej strony w rozmowach uczestniczyli również Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Jedynak, radny Pan Rafał Mróz oraz kierownik Referatu Promocji Pan Rodryk Szamlewski. 21-22 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem jako organizator i gospodarz w XV Międzynarodowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej im. Mariana Kensego, który odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Paterku. Dnia 21 lutego dokonałem oficjalnego otwarcia Turnieju w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Andrzeja Jedynaka i Burmistrza Elsterwerdy Pana Dietera Herrchena. Z okazji jubileuszu 15-lecia turnieju wręczyłem na ręce obecnej Pani Janiny Kensy list gratulacyjny, dołączając kwiaty i „Kronikę Nakielską”. W turnieju zwyciężyła drużyna UKS Olimp Września, wyprzedzając Czarnych Nakło. Nagrody (piłki, torby, ochraniacze piłk., getry, puchary, medale, koszulki i pamiątkowe zdjęcia) wręczyłem wspólnie z dyrektorem ZOOR Panią Alicją Jaranowską, Panią Janiną Kensy – matką patrona turnieju, radnymi: Panią Haliną Mnichowską, Panią Aleksandrą Konieczną, Panem Władysławem Górskim, Panem Janem Grabarskim, Panem Janem Marciniak, Panem Januszem Dąbrowskim oraz pełnomocnikiem ds. uzależnień – Panem Piotrem Rugowskim, Prezesem KS Czarni Nakło Panem Markiem Nowak i członkiem POPN Panem Bogdanem Stachowskim. Każda z drużyn otrzymała piłkę z rąk przedstawiciela K-PZPN Pana Krzysztofa Straszewskiego oraz torby z upominkami, które wręczył Wicestarosta Powiatu Nakielskiego Pan Tomasz Miłowski. 23 lutego 2009 roku 1. Spotkałem się z przedstawicielami Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej prowadzących na terenie Miasta i Gminy Nakło nad Notecią działalność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Tematem spotkania była sprawa dot. dalszego funkcjonowania gabinetu lekarskiego na terenie Potulic.

-9W spotkaniu uczestniczyli: Z-ca Pan Andrzej Krupiński, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia, Polityki Społecznej i Porządku Publicznego Pani Małgorzata Dybalska, radny Pan Tadeusz Matczuk oraz sołtys Potulic Pan Marek Małkowski. Podczas spotkania omówiona została obecna sytuacja ww. lokalu, w którym znajduje się gabinet lekarski. Obecny stan i potrzeba jego dostosowania do norm wymaga przeprowadzenia kosztownego remontu. Zaproszonym na spotkanie przedstawicielom ww. podmiotów zaproponowano więc przejęcie i prowadzenie tego gabinetu, oczywiście w zamian za pewne ustępstwa np. obniżenie czynszu za jego dzierżawę z przeznaczeniem tych środków na remont. Żaden z zaproszonych przedstawicieli nie udzielił odpowiedzi. Ustalono więc, iż poszczególne podmioty dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją, po przeprowadzeniu lustracji tego gabinetu oraz rozpatrzeniu czynnika ekonomicznego i innych, wypowiedzą się w tej sprawie. 2. W tym samym dniu brałem udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy ISO Sp. z o.o. w Kolbudach w sprawie realizacji inwestycji budowy szkoły w Paterku, które odbyło się w tutejszym Urzędzie. Ze strony firmy ISO uczestniczyli Panowie: Zdzisław Wujtczak, Mirosław Mroczkowski i Łukasz Kalinowski, natomiast z naszej strony brali udział: Przewodniczący RM Pan Andrzej Jedynak, Zastępca Pan Andrzej Krupiński, radca prawny Urzędu Pan Kazimierz Kolander oraz Naczelnik Pan Lech Barcz. Podczas spotkania zostały omówione następujące kwestie: 1) sprawa prawnego umocowania podwykonawców realizujących przedmiot umowy. W związku ze zgłoszonymi zatorami w przepływie środków finansowych pomiędzy wykonawcą a podwykonawcami zachodzi obawa powstania zobowiązań gminy wobec podwykonawców. W związku z tym zażądaliśmy oficjalnego i jednoznacznego zgłoszenia podwykonawców, 2) omówiliśmy możliwości podpisania aneksu do umowy związanego z terminem realizacji inwestycji oraz aktualizacją gwarancji należytego wykonania umowy. Firma ISO zobowiązała się przedłożyć aktualizację wyjaśnień związanych z opóźnieniem oraz możliwością odnowienia gwarancji należytego wykonania umowy, 3) omówiono również kwestię robót nieprzewidzianych a koniecznych do wykonania w kontekście zawartej umowy ryczałtowej, 4) w sprawie dot. nadzoru nad realizacją inwestycji firma ISO zobowiązała się oddelegować etatowego pracownika na budowę min. raz w tygodniu.

- 10 25 lutego 2009 roku 1. Uczestniczyłem w obradach komisji ds. oceny wniosków o dofinansowanie zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe. Komisja obradowała w składzie: Burmistrz, Skarbnik oraz radni RM Panowie: Hieronim Kołaczek, Jan Marciniak i Jan Grabarski. W 2009 roku dla stowarzyszeń przeznaczono kwotę w wysokości - 272.000 zł,-. Podobnie jak w latach ubiegłych wnioski można było składać w 4 kategoriach: kultura i ochrona dóbr kultury – 35.000 zł,-, upowszechnianie kultury fizycznej – 170.000 zł,-, ochrona i promocja zdrowia obejmująca profilaktykę alkoholową – 65.000 zł,- oraz wypoczynek dzieci - 2000 zł,-. Wpłynęły łącznie 42 wnioski na sumę – 594.115,60 zł,- tj. kwotę dużo większą niż możliwości finansowe Gminy. Obecnie wysyłane są już informacje do stowarzyszeń o przyznanych środkach. Organizacje mają czas na odwołanie i dopiero pod koniec marca podpisane zostaną umowy na dofinansowanie. W związku z dużą ilością złożonych wniosków Komisja zaproponowała przeprowadzenie II konkursu w temacie – Ochrona i Promocja Zdrowia (na kwotę znacznie niższą niż w pierwszym konkursie w tej kategorii).

W okresie międzysesyjnym przyjmowałem na bieżąco mieszkańców Miasta i Gminy, uczestniczyłem również wspólnie z Zastępcą Panem Andrzejem Krupińskim w posiedzeniach niektórych Komisji Rady Miejskiej .

- 11 -

Informacja dotycząca realizacji inwestycji przez Wydział Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji w okresie sprawozdawczym: 1. Uzyskano pozwolenie na budowę oświetlenia w Potulicach ul. Sportowa i Występ „przy moście”. 2. Przeprowadzono i rozstrzygnięto przetarg na modernizację kotłowni w Zespole Szkół w Paterku. Wartość robót ok. 77 tys. zł. Najkorzystniejsza oferta: MARKO Technika Grzewcza - Danuta Dankiewicz z Sępólna Krajeńskiego. W postępowaniu brały udział 23 firmy. 3. Ogłoszono przetarg na wymianę stolarki okiennej w ramach termoizolacji budynków SP nr 3 i Gimnazjum nr 3. 4. Uzyskano decyzję na realizację inwestycji drogowej Wzgórze Wodociągowe zatwierdzającą projekt i podział nieruchomości. 5. Ogłoszono przetarg na rozbudowę SP w Olszewce. Zakres prac objętych przetargiem „stan surowy otwarty”. 6. Podpisano umowę z KPWiK Nakło nad Notecią na wykonanie zadania „Przebudowa rowu kanalizacji deszczowej na działce nr 201/2 w Chrząstowie - Gmina Nakło nad Notecią”.