2

MARZEC 2012 nr 3/225

ŒMIEÆ PRZYK£ADEM - SEGREGUJ ODPADY

Pocz¹tek kolejnego roku to bardzo dobry okres do podsumowania i rozliczenia osi¹gniêæ czasu, który ju¿ przemin¹³. Dlatego chcielibyœmy siê z Pañstwem podzieliæ wspólnie osi¹gniêtymi wynikami. To dziêki ca³orocznej wspó³pracy mieszkañców Gminy G³ubczyce ze Spó³k¹ Us³ugi Komunalne w zakresie selektywnej zbiórki odpadów mo¿emy poinformowaæ, ¿e w roku 2011 zebraliœmy ³¹cznie 475 ton odpadów segregowanych, tj. makulatury, szk³a, tworzyw sztucznych, zu¿ytego sprzêtu i innych (rys.1). Odnotowaliœmy prawie 31% wzrost iloœci odpadów zebranych selektywnie w stosunku do roku poprzedniego tak w masie odpadów jak i we wskaŸniku na jednego mieszkañca. Z prowadzonych przez Spó³kê statystyk wynika ¿e, mieszkañcy Gminy G³ubczyce w latach 2008 2011 znacz¹co zwiêkszyli iloœæ odpadów oddanych do zbiórki w sposób selektywny (rys. 2, rys. 3) W ostatnim raporcie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Œrodowiska w Opolu dotycz¹cym zebranych odpadów przekazanych do odzysku w województwie opolskim na 1 mieszkañca za rok 2010 Gmina G³ubczyce zajê³a XII miejsce, ze wskaŸnikiem o wartoœci 15,55 kg/Mk/rok, przy œredniej wartoœci tego wskaŸnika dla województwa opolskiego 12,75 kg/ Mk/rok, natomiast zwyciêzca gmina £ambinowice uzyska³a 29,93 kg/Mk/rok. Nie zosta³y jeszcze podane do publicznej wiadomoœci dane porównawcze dla ca³ego województwa za rok 2011. W naszej gminie wskaŸnik ten osi¹gn¹³ wartoœæ 20,43 kg/Mk/rok. Wynika z tego jednoznacznie, ¿e segregacja odpadów sta³a siê czynnoœci¹ coraz lepiej znan¹ i realizowan¹ przez mieszkañców naszej gminy (rys. 4). Chocia¿ prezentowane wyniki napawaj¹ optymizmem na przysz³oœæ, musimy zdaæ sobie sprawê z tego, i¿ iloœæ odpadów wytwarzanych w naszych gospodarstwach stale roœnie a co za tym idzie, udzia³ procentowy odpadów selektywnie zebranych w stosunku do komunalnych odpadów zmieszanych wzrós³ tylko o ok. 1% w roku 2011 w stosunku do roku 2010 (rys.5). Dlatego te¿ przypominamy o koniecznoœci zwiêkszenia skali segregacji odpadów w Pañstwa gospodarstwach domowych. Aby to Pañstwu u³atwiæ, Spó³ka Us³ugi Komunalne przygotowa³a na rok 2012 szczegó³owe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych i selektywnie gromadzonych w formie kalendarza dla poszczególnych miejscowoœci w gminie, gdzie w prosty i przystêpny sposób okreœliliœmy zasady segregacji. Poniewa¿ najwiêcej problemów przysparza Pañstwu prawid³owa segregacja szk³a, wyjaœniamy jeszcze raz, ¿e do worków zielonych - SZK£O, wrzucamy opakowania szklane tj. s³oiki i butelki. Do worków nie wrzucamy: luster, szk³a okiennego i zbrojonego, szyb samochodowych, ¿arówek i lamp neonowych, porcelany.Nale¿y pamiêtaæ, ¿e segregacji od-

MARZEC 2012 nr 3/225

3

G£UBCZYCKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPO£ECZNEGO -

padów podlegaj¹ równie¿ ELEKTROŒMIECI tj. zu¿yte urz¹dzenia elektryczne i elektroniczne, sprzêt RTV, sprzêt AGD, sprzêt oœwietleniowy (œwietlówki, ¿arówki energooszczêdne), telefony, komputery, drukarki, monitory. Elek-

troœmieci, jak równie¿ zu¿yte opony przyjmowane s¹ nieodp³atnie w punkcie siedziby Spó³ki, codziennie w godz 7-15. Zu¿yte baterie zbierane s¹ w szko³ach, przedszkolach oraz sklepach ze sprzêtem RTV-AGD, natomiast opakowania po lekach, leki przeterminowane wrzucamy do specjalnych pojemników w aptekach. Przypominamy, ¿e do selektywnej zbiórki odpadów, w siedzibie Spó³ki mo¿na pobraæ nieodp³atnie worki na odpady segregowane: WOREK ZIELONY - SZK£O, WOREK NIEBIESKI - MAKULATURA, WOREK ¯Ó£TY - PLASTIK, WOREK POMARAÑCZOWY-TETRA PAK (opakowania kartonowe po sokach, mleku, napojach). Z przedstawionych danych wnioski nasuwaj¹ siê same, du¿o ju¿ zosta³o zrobione ale jeszcze wiêcej ci¹gle przed nami.

SP. Z O.O. www: http://www.gtbs.eu - INFORMACJE:

Dziêki stronie internetowej istnieje mo¿liwoœæ: - zg³aszania awarii, - podawania stanu licznika wody, - pobrania niezbêdnych druków dokumentów i formularzy, - otrzymywania bie¿¹cych informacji. Na tablicach og³oszeñ znajduj¹cych siê na klatkach schodowych umieszczane s¹ informacje dotycz¹cyce us³ug œwiadczonych przez dzia³ techniczny GTBS: remonty wodno - kanalizacyjnych, gazowe, elektryczne, centralnego ogrzewania (wêglowe, gazowe, olej opa³owy), - monta¿ urz¹dzeñ gazowych (wymiana kuchenki, junkersa, pieca dwu -funkcyjnego), - malowanie mieszkañ, klatek schodowych, tapetowanie, bia³kowanie pomieszczeñ, - prace budowlano – tynkarskie, - prace dekarskie, remont dachu, wymiana rynien, rur spustowych, spawania, - osuszanie lokali – likwidacja zagrzybienia, nalotu, - us³ugi transportowe – ci¹gnik, przyczepa Na tablicach og³oszeñ znajduj¹cych siê na klatkach schodowych umieszczane s¹ równie¿ informacje dotycz¹ce: - przestrzegania bezpieczeñstwa zwi¹zanego z zagro¿eniem zatrucia czadem, - zg³aszania informacji o oblodzeniach, nawisach œnie¿nych i soplach -salda konta wspólnoty mieszkaniowej – kwartalnie. Wyst¹pimy z inicjatyw¹ sprz¹tania klatek schodowych w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych, oraz sprz¹tania i odœnie¿ania posesji Wspólnot Mieszkaniowych Zbieraæ bêdziemy na bie¿¹co wnioski oraz sugestie Zarz¹dów Wspólnot na temat dzia³alnoœci Zarz¹dcy Miros³aw Pelc GTBS

W imieniu Zarz¹du Stowarzyszenia rodziców dzieci niepe³nosprawnych "Tacy Sami" serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane dzia³alnoœci¹ stowarzyszenia na spotkanie informacyjne w dniu 8 marca (czwartek) 2012 r. o godz. 17.00 w siedzibie Publicznego Przedszkola nr 2 z oddzia³ami integracyjnymi ul. Niepodleg³oœci 8 w G³ubczycach, podczas którego zostanie przedstawiony plan dzia³ania stowarzyszenia - inicjatywy stowarzyszenia skierowane do dzieci i m³odzie¿y niepe³nosprawnej. W spotkaniu przewidziany jest równie¿ udzia³ eksperta z dziedziny prawa podatkowego - pracownika Urzêdu Skarbowego w G³ubczycach, który przybli¿y temat ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych zwi¹zanych z rodzicielstwem i niepe³nosprawnoœci¹.

4

MARZEC 2012 nr 3/225

TRAFNE DECYZJE...

... i odwa¿ne finansowanie dla przysz³oœci nagrodzone.

G³ubczyckie Wodoci¹gi i Kanalizacja

sp.zoo za osi¹gniêcia w realizacji przedsiêwziêæ inwestycyjnych z zakresu ochrony œrodowiska, uhonorowana zosta³a presti¿ow¹ Statuetk¹ "W Trosce o Œrodowisko" przyznawan¹ przez Zarz¹d Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Œrodowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Spó³ka przy wsparciu Funduszu zrealizowa³a w okresie ostatnich trzech lat nastêpuj¹ce inwestycje: - "Sanitacja dorzecza rzeki Troi" - "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalni¹ œcieków w miejscowoœci Pomorzowice" - "Poprawa efektywnoœci pracy oczyszczalni œcieków przy ul. Kopernika 41 oraz ujêcia wody przy ul. Powstañców 2 w G³ubczycach" - "Modernizacja czêœci mechanicznej oczyszczalni œcieków przy ulicy Kopernika"

Pamiêtajmy, ¿e zadaniem Internetowego Biura Obs³ugi Klienta jest sprawne i przyjazne za³atwianie spraw oraz poprawa efektywnoœci dzia³alnoœci spó³ki w tym zakresie. Zapraszamy wszystkich tych którzy jeszcze nie posiadaj¹ konta w naszym systemie do jego za³o¿enia. Zlecenie otwarcia konta mo¿na z³o¿yæ telefonicznie tel. 77 485 27 21 wew. 24 i 26, drog¹ elektroniczn¹ [email protected] lub poprzez stronê internetow¹ www.wodociagi-glubczyce.pl a nasz pracownik odezwie siê do Pañstwa w ci¹gu 24 h od momentu zg³oszenia.

O trudach w zimowej eksploatacji

W ostatnim czasie mia³y miejsce liczne awarie na sieci wodoci¹gowej, spowodowane utrzymuj¹cymi siê od d³u¿szego czasu bardzo niskimi temperaturami. Wzros³o równie¿ ryzyko uszkodzeñ wodomierzy g³ównych i odliczaj¹cych. Na awarie nara¿one s¹ równie¿ urz¹dzenia zamontowane bezpoœrednio w obrêbie zestawów wodomierzowych, a tak¿e wewnêtrzne, czyli bêd¹ce w eksploatacji Odbiorcy, instalacje wodne. W zwi¹zku z powy¿szym prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawid³owe zabezpieczenie tych urz¹dzeñ i instalacji przed oddzia³ywaniem niskich temperatur oraz kontrolowanie ich stanu. W ca³ym tym okresie pracownicy spó³ki pracowali bardzo ofiarnie przy usuwaniu zaistnia³ych awarii.

Za przerwy w dostawie wody przepraszamy i prosimy o wyrozumia³oœæ.

Informujemy jednoczeœnie, ¿e na naszej stronie internetowej dostêpnej pod adresem www.wodociagi-glubczyce.pl mo¿na znaleŸæ informacje o aktualnych awariach oraz o planowanych przerwach w dostawie wody pitnej na terenie naszej gminy.

Nie zwalniamy tempa

Wrêczenie Statuetek odbêdzie siê w czerwcu br. podczas Konferencji organizowanej przez Fundusz w ramach obchodów Œwiatowego Dnia Ochrony Œrodowiska. Przyznane wyró¿nienie cieszy szczególnie w perspektywie planowanych przez Zarz¹d kolejnych wa¿nych dla mieszkañców naszej Gminy inwestycji w infrastrukturê wodno-kanalizacyjn¹.

Co z iBOK-iem, nasz¹ pere³k¹ informatyczn¹?

Spó³ka jest w trakcie wdra¿ania programu Internetowe Biuro Obs³ugi Klienta. System iBOK cieszy siê du¿¹ popularnoœci¹ wœród mieszkañców gminy G³ubczyce, czego dowodem jest ponad pó³ tysi¹ca za³o¿onych kont w okresie pierwszych piêciu miesiêcy jego funkcjonowania. Internetowe Biuro Obs³ugi Klienta zosta³o przyjête z du¿ym entuzjazmem, co nas bardzo cieszy poniewa¿ trud w³o¿ony w realizacjê inwestycji, nakierowanej na potrzeby ludnoœci, zosta³ doceniony. Przypomnijmy, ¿e korzystaj¹c z systemu iBOK mo¿liwe jest otrzymanie faktury i dokonanie p³atnoœci, mo¿na zg³osiæ odczyty wodomierzy, awarie i ró¿nego typu wnioski i zapytania. Korzystanie z portalu iBOK jest bezp³atne i dostêpne dla wszystkich u¿ytkowników po dokonaniu rejestracji. Wszystko to mo¿na za³atwiæ nie wychodz¹c z domu.

W ubieg³ym roku zosta³y zakoñczone prowadzone przez G³ubczyckie Wodoci¹gi sp. z o.o. dwa du¿e zadania inwestycyjne: - Sanitacja dorzecza rzeki Troi - zadanie wspó³finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. W ramach zadania wykonana zosta³a kanalizacja sanitarna w miejscowoœciach: Zopowy, Zubrzyce, Bogdanowice a tak¿e przy³¹czono do kanalizacji Zopowy Osiedle. - Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalni¹ œcieków w miejscowoœci Pomorzowice. Przyjêto te¿ do eksploatacji oczyszczalniê œcieków wraz z kanalizacj¹ sanitarn¹ w miejscowoœci Pietrowice oraz Mokre Kolonia. Zrealizowane projekty przyczyni³y siê do zmniejszenia ró¿nic rozwojowych pomiêdzy obszarem miejskim objêtym kanalizacj¹, a obszarami wiejskimi objêtymi do tej pory kanalizacj¹ w niewielkim stopniu. Przy tej okazji chcielibyœmy przypomnieæ mieszkañcom skanalizowanych miejscowoœci o obowi¹zku przy³¹czenia siê do nowo wybudowanej kanalizacji. Spó³ka deklaruje pomoc w tym wzglêdzie. Mo¿liwe jest wykonanie pod³¹czenia pod klucz lub w uzgodnionym zakresie. Oferujemy profesjonalne rzetelne wykonanie prac. Awarie sieci wodoci¹gowej bêd¹cej w eksploatacji Spó³ki prosimy zg³aszaæ pod ca³odobowy, bezp³atny numer Pogotowia 994. Awarie mo¿na równie¿ zg³aszaæ pod numerem tel. 791 322 153 lub drog¹ elektroniczn¹ [email protected]. Marcin Grabuñczyk Pe³nomocnik Zarz¹du

MARZEC 2012 nr 3/225

5

DZIEÑ MYŒLI BRATERSKIEJ WIELCE SZANOWNI GOŒCIE, DRUHNY I DRUHOWIE !

Spotykamy siê w dniu 22 lutego, w rocznicê urodzin Roberta Baden - Powella, poniewa¿ w tym dniu obchodzimy Dzieñ Myœli Braterskiej. Dzieñ ten jest okazj¹ do podsumowaniu Harcerskiej Akcji Zimowej po³¹czonej z otwarciem wystawy z okazji 90. Rocznicy Powstañ Œl¹skich. Cieszê siê, ¿e ta wystawa eksponowana jest w naszym Powiatowym Muzeum Ziemi G³ubczyckiej. Ma ona historyczny akcent, bowiem nasi harcerze, byli uczestnikami tego wydarzenia, pe³nili zaszczytn¹ s³u¿bê w powitaniu prezydenta RP Bronis³awa Komorowskiego, w³adz województwa opolskiego i œl¹skiego, kombatantów wszystkich szczebli i zaproszonych goœci.(foto)

W tym szczególnym dniu, harcerze i skauci na ca³ym œwiecie wi¹¿¹ kr¹g przyjaŸni, ³¹cz¹ siê myœlami i myœl¹ o innych. Przesy³aj¹ sobie ¿yczenia, aby powiedzieæ, ¿e jesteœmy, trwamy i pamiêtamy o Bogu, s³u¿bie i przyjaŸni. Niesiemy chêtnie pomoc bliŸnim, jesteœmy pos³uszni prawu harcerskiemu. Dzieñ dzisiejszy to œroda popielcowa czyli pierwszy dzieñ Wielkiego Postu. Tak zbieg³y siê daty w 2012 roku, ¿e Popielec i Dzieñ Myœli Braterskiej przypadaj¹ w tym samym dniu. W tym pokutnym dniu - myœlê - wszyscy w³¹czymy siê w obrzêdy katolickie. HAZ to ogromny wspólny sukces zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP, dyrektorów szkó³ podstawowych, gimnazjalnych i nauczycieli oraz Rady Przyjació³ Harcerstwa, prezesów, dyrektorów zak³adów pracy i instytucji, w³aœcicieli firm prywatnych, ludzi dobrej woli na ró¿nych szczeblach w³adzy a przede wszystkim w³adz samorz¹dowych oœciennych gmin i powiatu, jak równie¿ jednostki patronackiej 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu, Œl¹skiego Oddzia³u Stra¿y Granicznej w Raciborzu, Powiatowej Komendy Policji i Stra¿y Po¿arnej. HAZ zorganizowana by³a na bazie ratusza miejskiego, hali sportowej Gimnazjum nr 2, Miejskiego Oœrodka Kultury oraz stanicy w Œciborzycach Ma³ych. W akcji udzia³ wziê³o ok. 1500 dzieci i m³odzie¿y. Szczególnie du¿ym zainteresowaniem cieszy³y siê wyjazdy na lodowisko do Raciborza oraz zabawy integracyjne w œrodowisku wiejskim. Dziêki pomocy finansowej Urzêdu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Urzêdu Marsza³kowskiego, Kuratorium Oœwiaty w Opolu, mogliœmy przeprowadziæ tak du¿¹ akcjê. Braterstwo to nie tylko wspólna radoœæ ze zwyciêstwa, ale tak¿e umiejêtnoœæ nauczenia i pokazania innym drogi dochodzenia do niego. Dlatego te¿ w Dniu Myœli Braterskiej dzielimy siê swoimi osi¹gniêciami i sukcesami. W tym Dniu chcemy podziêkowaæ naszym przyjacio³om, sponsorom, ludziom dobrej woli, którzy w ró¿ny sposób pomagaj¹ naszej Komendzie Hufca ZHP.

6

MARZEC 2012 nr 3/225

Druhny i druhowie! Rok 2012 w Zwi¹zku Harcerstwa Polskiego to rok regionów. Gromady zuchowe i dru¿yny harcerskie skupiaæ siê bêd¹ w swojej pracy na zagadnieniach zwi¹zanych z to¿samoœci¹ regionaln¹. Dzia³ania te maj¹ na celu wzmocnienie poczucia identyfikacji z w³asnym regionem oraz umocnienie wiêzi z cz³onkami regionalnej wspólnoty w³adzami samorz¹dowymi, kombatantami, dyrektorami szkó³, instytucji, duchowieñstwem i histori¹ w³asnego regionu.

W zwi¹zku z tym, zwracamy siê z apelem do w³adz samorz¹dowych powiatu, w³adz poszczególnych gmin o objêcie honorowego patronatu nad naszymi dzia³aniami zwi¹zanymi z rokiem regionów. Pragnê wyraziæ przedstawicielom wszystkich zgromadzonych tu instytucji, firm, sponsorom, darczyñcom oraz Radzie Przyjació³ Harcerstwa podziêkowanie za pomoc w organizacji wielu dzia³añ programowych, organizacji œwi¹t pañstwowych, religijnych i innych wynikaj¹cych z kalendarza przedsiêwziêæ. Jestem dumny jako komendant Hufca ZHP, ¿e tu na tej sali jest tak du¿o m³odych ludzi, zuchów, harcerzy, instruktorów, którzy chc¹ przynale¿eæ i pracowaæ spo³ecznie, wolontariacko dla naszej organizacji harcerskiej.(foto) Œwiadectwem naszej systematycznej pracy jest tak liczny udzia³ zaproszonych goœci. To niespotykane, aby m³odzie¿ i starszyzna razem ze sob¹ tak wspó³pracowali. ¯yczê sobie i Wam by harcerska przygoda by³a Ÿród³em radoœci i wêdrówk¹ ku szczêœciu w gronie przyjació³, na których zawsze mo¿na liczyæ. Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj Tymi s³owami komendant KH ZHPw G³ubczycach hm. Ryszard Kañtoch powita³ zaproszonych goœci m.in. Przewodnicz¹cego Rady Przyjació³ Harcerstwa - Adama Krupê, Z-cê dowódcy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, która objê³a patronat honorowy nad Komend¹ Hufca ZHP w G³ubczycach - p³k. Jerzego Dworuchê, komendanta placówki Œl¹skiego Oddzia³u Stra¿y Granicznej w Raciborzu - p³k. Andrzeja Kamiñskiego - z któr¹ wspó³pracujemy od wielu lat, radnego Sejmiku Wojewódzkiego - Zbigniewa Zió³kê jednoczeœnie dyrektora Miejskiego Oœrodka Kultury, z którym równie¿ wspó³pracujemy od lat i udziela nam siedziby, Starostê G³ubczyckiego - Józefa Kozinê, Przewodnicz¹cego Rady Powiatu - Stanis³awa Krzaczkowskiego, Burmistrza G³ubczyc - Jana Krówkê, Przewodnicz¹cego Rady Miejskiej - Kazimierza Naumczyka, Burmistrza Baborowa - El¿bietê Kielsk¹. >>> dok. str.10

"BO MI£OŒÆ JEST PIÊKNA…"

… to tytu³ koncertu walentynkowego, który mia³ miejsce 14 lutego br. o godz. 1800 w Miejskim Oœrodku Kultury w G³ubczycach . W wype³nionej po brzegi sali widowiskowej zakochani, kochaj¹cy i kochani. Pary jak i single czekaj¹cy na wielk¹ mi³oœæ. M³odsi i starsi. Pomys³ organizacji tego¿ przedsiêwziêcia zrodzi³ siê w mojej g³owie na pocz¹tku stycznia, czym podzieli³am siê ze Zbyszkiem Zió³ko - dyrektorem MOK-u. ¯yczliwy, zaaprobowa³ go. Zatem do dzie³a!

Dzieñ Zakochanych. Jego obchody trafi³y do Polski w latach 90 XX w. z kultury francuskiej i anglosaskiej, a samo œwiêto ma ju¿ sw¹ ponad piêciowiekow¹ historiê, zwi¹zan¹ z kultem œw. Walentego, którego liturgiczne wspomnienie przypada w³aœnie na 14 lutego. Sama idea walentynek jest sympatyczna, choæ jej skomercjalizowana postaæ czêsto oburza. Wyra¿anie uczuæ w dniu œw. Walentego ma charakter œwi¹teczny. Obdarowanie ukochanej osoby symbolicznym prezentem, wyznanie jej mi³oœci w formie wierszyka, wspólne spêdzenie tego dnia jest bardzo mi³e. Wracaj¹c do samego koncertu. Spogl¹dam na przybywaj¹cych. Tu oficjele z Burmistrzami i pani¹ Wójt na czele, pani Skarbnik Starostwa Powiatowego z ma³¿onkiem, znajome twarze radnych gmin naszego powiatu; tam zaœ dyrektorzy szkó³ i przedszkoli, nauczyciele, uczniowie, przyjaciele, sympatycy i szereg innych… Ponad pó³toragodzinny program i wiele propozycji artystycznych. Prowadzê konferansjerkê z Piotrem Wiech¹. Cieszê siê , ¿e przyj¹³ moje zaproszenie do programu. Jest œwietny! Spontaniczny, kontaktowy, pe³en szalonych pomys³ów. Konferuje w sposób niekonwencjonalny. To mi siê podoba! Czas start! Najpierw dialog mi³osny "Czym jest mi³oœæ ?"w ustach Moniki Sabatowicz i Damiana Wo³owczyka. Potem kurtyna w górê i … "G³ubczyckie Dinozaury" otwieraj¹ koncert piosenk¹ " Zakochani s¹ wœród nas" lat 60-tych z repertuaru Heleny Majdaniec. Tworzy siê specyficzny nastrój, który dope³nia wspania³a walentynkowa dekoracja i czerwone, intymne œwiat³o. Witamy publicznoœæ, po czym przywo³ujê krótk¹ historiê Dnia Zakochanych i sk³adam wszystkim wierszowane ¿yczenia, które napisa³am na tê okolicznoœæ, a Piotr anonsuje kolejne punkty programu. Bêdzie ich sporo! Ró¿norodnoœæ treœci i formy. Od sentymentu i liryzmu po humor i rozrywkê. Budowanie napiêcia… Co dalej? Ponownie "G³ubczyckie Dinozaury". Zespó³ graj¹cy na ¿ywo ( zreszt¹ tylko ¿ywa muzyka rozbrzmiewa tego wieczoru ). Od ponad 40 lat ci¹gle razem. Pasjonaci rock'a i mocnego uderzenia. Wœród nich panowie: Marian Ba¿yñski - instrumenty klawiszowe; Henryk Szymañski - gitara basowa, œpiew; Marian Haszczewski gitara prowadz¹ca, œpiew oraz Stanis³aw Makara - perkusja. W ich interpretacji " ChodŸ, przytul, przebacz" Andrzeja Piasecznego, "Dzieñ,

wspomnienie lata" Anny Jantar z Beat¹ Krzaczkowsk¹ jako solistk¹ , jak i "Kochana" Trubadurów, oczywiœcie w rytmie tanga. Pomiêdzy piosenkami romantyczne wyznania Moniki i Damiana, czyli "walentynki" w k¹ciku dla zakochanych. Czas na utwory premierowe, autorskie. Oto "Bia³y puch za oknem" pióra i muzyki Józefa Kaniowskiego. W wykonaniu Bernadki Nêdzy i Beaty Krzaczkowskiej brzmi znakomicie. Kompozytorowi towarzyszy na gitarze Andrzej Zieliñski. Obowi¹zkowo nutka poezji œpiewanej kierownika muzycznego MOK, a z ni¹ "Nic dwa razy" Wis³awy Szymborskiej. Swoisty ho³d z³o¿ony zmar³ej nie tak dawno wielkiej poetce. Oto Kinga Chuchla i Piotrek Wiecha przekonuj¹ nas, ¿e prawdziwa mi³oœæ zdarza siê tylko raz… W tzw. miêdzyczasie ods³ony kabaretowe teatru TRADYCJA ZSM w G³ubczycach, a co za tym idzie, du¿a porcja humoru. Œwiat damsko-mêski, perypetie obu p³ci "rozbrajaj¹" reaguj¹c¹ ¿ywio³owo publicznoœæ. Mietek Zaj¹c, jak zwykle robi furorê, pojawiaj¹c siê na scenie. Ponadto wœród moich m³odych aktorów : Alina Piêciak, Szymek Kubiak oraz pierwszy raz na scenie dwa Micha³y - Micha³ Bezpalko i Micha³ Salawa. Udany debiut! Ogó³em piêæ scenek satyrycznych i niez³y ubaw. "Uwaga na amory" i pó³nagi Mietek ze skrzyde³kami i ³ukiem ze strza³ami w …pampersie. Ha, ha…Widownia szaleje. Tymczasem blok muzyczny zespo³u "Mariel", z którym wspó³pracujê od roku. Zreszt¹ nazwê przyj¹³ od mego imienia. To mi³e. Przy organach p. Kazimierz £ankowski, a gitara w rêku mojego brata - Wies³awa Wierzby. Najpierw utwór premierowy w moim wykonaniu, czyli "Wspomnienie" do s³ów i muzyki w/w J. Kaniowskiego. Niejako gatunek piosenki aktorskiej. Daje wiele mo¿liwoœci interpretacyjnych. Nostalgia, sentyment, liryzm, a potem wrêcz krzyk i p³acz! Odbiorca ma byæ poruszony do g³êbi…. Nastêpnie Wiesiu "obdarza" zebranych utworem "Kochaj, mi³oœæ odmienia œwiat". Piêkny tekst. Pamiêtam go z dzieciñstwa. Wraz z Beat¹ i King¹ tworzymy chórek. Walentynki…

Przywo³ujê Piotra i Kingê. Wbiegaj¹ na scenê tanecznym krokiem i œpiewaj¹ s³ynny przebój Ireny Jarockiej z lat 70-tych zatytu³owany "Kocha siê raz". Rytm walca mnie osza³amia; nie mogê siê powstrzymaæ i porywam do tañca pana Wojciecha Chuchlê z pierwszego rzêdu i wirujemy! Publicznoœæ nas dopinguje. Potem wiersze w mi³osnym k¹ciku i Piotr zapowiada kolejny duet - mnie i mojego brata. Œpiewamy "Ju¿ na zawsze z tob¹". Œl¹ski szlagier o piêknej linii melodycznej. Jeszcze tylko jedna scenka kabaretowa i… wielki fina³!. Lecz przedtem podziêkowania. Dla wszystkich wystêpuj¹cych w koncercie, wspania³ej publicznoœci, dyrektora i pracowników MOK ( pani Eli Zenfler, Dawida Konopackiego, Moniki Komarnickiej ) , Gra¿ynki Zaworskiej czuwaj¹cej na opraw¹ muzyczn¹ kabaretów i innych. >>>>>dok. str. 15

MARZEC 2012 nr 3/225

7

Pod koniec grudnia 2011 roku, dobieg³a koñca realizacja projektu "Czesko - polska baza kulturalno - turystyczna G³ubczyce - Krnov". Czeskim partnerem projektu dla Gminy G³ubczyce, by³a Gmina Krnov. Projekt mia³ byæ realizowany od 04.2010r. jednak z powodów technicznych przesuniêto dzia³ania od 04.2011r. do 12.2011r.

G³ównym celem projektu, by³o poszerzenie oferty kulturalno turystycznej dla ruchu turystycznego w regionie g³ubczycko - krnovskim, oraz zachowanie i wspieranie czesko - polskiego dziedzictwa kulturalnego.(foto) W ramach projektu przeprowadzono rekonstrukcjê i modernizacjê Willi Flemicha w Krnovie, po stronie polskiej natomiast, wykonano

8

MARZEC 2012 nr 3/225

termomodernizacjê Miejskiego Oœrodka Kultury w G³ubczycach. W obu obiektach powsta³y i zosta³y wyposa¿one punkty informacji turystycznej, które udzielaj¹ informacji o atrakcjach turystycznych i wydarzeniach kulturalnych w regionie g³ubczycko - krnovskim oraz okolicy. Na potrzeby tych punktów, zosta³y wydrukowane materia³y informacyjne dla polskich i czeskich turystów. Dostêpne s¹ równie¿ polsko - czeskie strony internetowe. W okresie realizacji projektu odby³o siê 40 polsko - czeskich imprez kulturalnych w Willi Flemicha w Krnovie oraz w Miejskim Oœrodku Kultury w G³ubczycach. I s³ów kilka o samej realizacji projektu. Warto tutaj te¿ wspomnieæ, ¿e wspó³praca polsko - czeska przebiega³a bez najmniejszego zarzutu, mo¿na nawet uznaæ, ¿e by³ to wzorcowy przyk³ad wspó³pracy miêdzy pañstwami. Przy tej okazji pragniemy podziêkowaæ wszystkim osobom, dziêki którym to przedsiêwziêcie mog³o siê odbyæ. Szczególne podziêkowania chcemy z³o¿yæ panu Rostislavowi Balnerowi z Urzêdu Miejskiego w Krnovie, którego ogromny wk³ad w realizacjê tego zadania pozwoli³ na wykonanie projektu z takim efektem. Magdalena Derewecka Punkt Informacji Turystycznej w G³ubczycach

OCHOTNICZA STRA¯ PO¯ARNA W ZOPOWYCH

WITAM,

Nazywam siê Micha³ Klimek i jestem wiceprezesem Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w Zopowych. Od pewnego czasu staram siê pozyskiwaæ dla naszej jednostki fundusze na zakup sprzêtu i wyposa¿enia stra¿aków. W tym roku po raz pierwszy zajêliœmy siê zbiórk¹ 1% podatku dochodowego. Bylibyœmy wdziêczni gdyby podatnicy zechcieli przekazaæ nam swój 1% podatku. Z w³asnych prywatnych funduszy wydrukowaliœmy kolorowe ulotki, które rozdajemy wœród znajomych lub zostawiamy w firmach aby ich klienci mogli je wzi¹æ i odpisaæ na nasz¹ rzecz 1%.(jak to zrobiæ czytaj na str.13 GG) Drug¹ spraw¹ jest chêæ podziêkowania firmom, które w dzia³aniach sponsoringowych wspar³y nasz¹ dzia³alnoœæ przez zakup sprzêtu ratowniczego i technicznego. Dziêkowaliœmy ju¿ wysy³aj¹c podziêkowania w formie dyplomu. Po opublikowaniu naszego podziêkowania chcielibyœmy przes³aæ egzemplarz gazety, aby jej w³aœciciele wiedzieli, ¿e chcemy im siê odwdziêczyæ. W ubieg³ym roku pozyskaliœmy dziêki moim staraniom taki sprzêt: jak zestaw kluczy i narzêdzi (1800 z³), pilarkê spalinow¹ (1800 z³), pompê szlamow¹ do dzia³añ przeciwpowodziowych (obni¿enie zakupu o prawie 700 z³), myjkê ciœnieniow¹ do mycia sprzêtu (cena obni¿ona o 1350 z³), opryskiwacz (150 z³), rozsiewacz (120 z³), zestaw artyku³ów lakierniczych oraz lakier do pomalowania auta pozyskanego z Policji (1500 z³). Uzyskana pomoc w wysokoœci prawie 7500 z³ bardzo odci¹¿a gminê G³ubczyce w wydatkach na utrzymanie i wyposa¿enie naszej jednostki. Potwierdziæ mo¿e to Pan Adam Tromsa z Wydzia³u Spraw obywatelskich Urzêdu Miejskiego i Pan Waldemar Cho³ownia z Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w G³ubczycach. Pozdrawiam, Micha³ Klimek OSP w Zopowych

KALENDARZ G£UBCZYCKI 2012 w po³. marca w ksiêgarniach

GMINA - JUBILEUSZE……………...........................155 Z£OTE GODY MA£¯EÑSKIE - J. Wac.............................156 JUBILEUSZ KAP£AÑSTWA KS. E DOMAÑSKIEGO- J. Wac160 100 LAT PANI FRANCISZKI FASZLADYN - J.Wac...........161 100 LAT BUDYNKU DOMU DZ. POBYTU - L.D¹browa..162 60 LAT PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTEKI... - M.Oleksiejuk.....165 NIECODZIENNE WYDARZENIE - G. Zaworska..............172 JUBILEUSZ KS. PRA£ATA W. GROCHOLLA - .J. Krówka...174 GMINA HISTORIA…………………....…...............51 W£ADYS£AWOWI ZAREMBIE G£UBCZYCE - J. Wac........53 OGÓLNOPOLSKIE ŒWIÊTO LUDOWE - J. Wac................54 W.ZAREMBA - MOJE WSPOMNIENIA .- opr. D. Misiejuk .59 POD OPIEK¥ ..DZIEJE SZTANDARÓW-B.Piechaczek.....66 ZAREMBA SAM O SOBIE - opr. D. Misiejuk...............68 KRÓTKA HISTORIA KIETLIC - K. Maler..................88 WIEŒ RÓWNE (cz. I do 1945r.) - K. Maler.......................90 O MATCE BOSKIEJ LEŒNEJ - K. Maler.............................98 W 120. ROCZNICÊ URODZIN ... - K. Maler..........100 O STANIS£AWIE DRZA¯D¯YÑSKIM, - K. Maler.......102 ULICA CHROBREGO DAWNIEJ - K. Maler................106 SPRAWA BARBARY TARKOWSKIEJ - D. Misiejuk.......109 POWIATOWE MUZEUM - K. Maler.................113 DZIA£ALNOŒÆ POZAWYSTAWOWA - K. Maler..........121 ZARYS DZIEJÓW WYMIARU SPRAW. - R. Górny........123 ZAGADKA - K. Maler.............................................................130 ILUSTROWANY DODATEK - K. Maler................................132

"ZA DOBROÆ, MI£OŒÆ, TROSKÊ O WNUKI OGROMNE DZIÊKI SK£ADAMY..." W dniu 21 i 22 stycznia obchodziliœmy Dzieñ Babci i Dziadka. To by³a dobra okazja, by przypomnieæ sobie o osobach, którym czêsto zawdziêczamy wiêkszoœæ rozkoszy dzieciñstwa. Tego dnia pamiêtaliœmy o z³o¿eniu Im ¿yczeñ. Przecie¿ wnuczêta, to do dla nich najwiêkszy skarb i radoœæ. U babci zawsze jest przyjemnie, ciep³o i mi³o. Z dziadkiem mo¿na porozmawiaæ o dawnych czasach, które znane s¹ nam tylko z kart ksi¹¿ek historycznych. Dla dziadków zawsze jesteœmy najwa¿niejsi. Szanuje siê ich za cierpliwoœæ, wyrozumia³oœæ, dobroæ, mi³oœæ i ogromne doœwiadczenie ¿yciowe. Tak uroczyste œwiêto obchodziliœmy 21 stycznia 2012r. w Szkole Podstawowej w Zopowych . Po przywitaniu zaproszonych goœci wystêp rozpoczê³y nasze najm³odsze pociechy z przedszkola, które œpiewa³y piosenki, tañczy³y i recytowa³y wspania³e wiersze. W dalszej czêœci spotkania uczniowie klas I-III przedstawili "Jase³ka". Na twarzach goœci mo¿na by³o zaobserwowaæ uœmiech, radoœæ, ³zy szczêœcia i wzruszenia. Wielk¹ przyjemnoœæ sprawi³y babciom i dziadkom drobne, w³asnorêcznie wykonane upominki wrêczone przez wnuków. Wspólny poczêstunek by³ okazj¹ do rozmów, w czasie których mogliœmy podzieliæ siê wra¿eniami. Wspania³a atmosfera, która towarzyszy³a spotkaniu by³a okazj¹ do umacniania wiêzi rodzinnej i mi³ego spêdzenia czasu, bli¿szego poznania siê. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom sk³adamy najserdeczniejsze ¿yczenia zdrowia i wszelkiej pomyœlnoœci oraz dziêkujemy , ¿e mogliœmy spotkaæ sie z Nimi w tym wspania³ym dniu. Nauczycielki Szko³y Podstawowej w Zopowych Bogus³awa Gaw³owska, Krystyna Zapotoczna GMINA - SAMORZ¥D………....................…………….19 I SESJA RADY MIEJSKIEJ VI KADENCJI - J. Wac................20 GRUDZIEÑ 2010 - J. Wac.............................................21 WSPÓ£PRACA PRZEDSZKOLI - H. Hrazdirová......................27 DBAJMY O ŒRODOWISKO-A. Fr¹czkowska-Psiuk, M. Kanas...29 WYBORY SO£TYSÓW - J. Wac...............................31 MOJE BOISKO - ORLIK 2012 - J. Wac...............................39 OBÓZ INTEGRACYJNY DZIECI - J. Ho³da, R.Balner...........41 CZESKO - POLSKO - NIEMIECKIE DNI - J. Wac...............42 ŒWIÊTA BO¯EGO NARODZENIA NA/W ... - J. Wac.........43 PARTNERSTWO G£UBCZYCE - ROCKENHAUSEN - J. Wac.44 W POSZUKIWANIU GLUBCZYCKIEGO ANIO£A - K. Maler..47 KRZY¯ I TABLICA JANA PAW£A II - L. Czajanowa...............50

MARZEC 2012 nr 3/225

9

>>>> dok. ze str. 6 DZIEÑ MYŒLI BRATERSKIEJ Witam Przewodnicz¹c¹ Komisji oœwiaty, kultury i zdrowia Rady Miejskiej, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi G³ubczyckiej i jednoczeœnie gospodarza dzisiejszej uroczystoœci - Barbarê Piechaczek, Komendantów KP Policji, Stra¿y Po¿arnej, Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej, prezesa Stowarzyszenia Mi³oœników Lwowa i Kresów Po³udniowo-Wschodnich, kadrê instruktorsk¹ hufca na czele z -c¹ komendanta dh. Zdzis³aw¹ Bok, sztab HAZ na czele z dh. Beat¹ Kaniowsk¹ W drugiej czêœci spotkania dominowa³y podziêkowania wyró¿nienia. Najwy¿szym harcerskim dowodem wdziêcznosci jast „Statuetka Dar Serca” za wspó³pracê i pomoc okazan¹ naszemu Hufcowi któr¹ otrzymali: Gawêcki Krzysztof, Koziara Zbigniew, Marzec Miros³aw, Kurek Sebastian, Nowakowski Wies³aw, Œrutwa Tomasz, Buchaniec Adam, Maæko Marek (foto str. 20) „Niezawodny Przyjaciel 2012” za wspó³pracê z Komend¹ Hufca ZHP otrzymali (foto) Jolanta Wojtuœ- dyr. Szko³y Podstawowej nr 1, Barbara Rosicka - dyr. Specjalnego Oœrodka Szkolno-Wychowawczego, Bogus³aw Kulik dyr. Szko³y Podstawowej w Pietrowicach, Alicja Szuba - dyr. Zespo³u Szkó³ w Baborowie, Jadwiga Tarnowska- dyr. Zespo³u Szkó³ w Kietrzu, Józef Or³owski - Komendant Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w G³ubczycach Podziêkowania za Harcersk¹ Akcjê Zimow¹ 2012 dla Kadry Instruktorskiej KH ZHP otrzymali: (foto) Beata Kaniowska, Urszula Pirch, Katarzyna Kaczmar, Miros³aw Smaha, Damian Mojzyk, Ma³gorzata Szuszkowska, Maria Zajdel, Liliana Hajda, Ewa Œwierszcz, Lidia Grz¹dziel, Mariusz Kruk-Kordynator Sportu oraz Józef Kaniowski (str.20). Kapelanem KH ZHP zosta³ mianowany ks. prob. Leszek Rygucki z Kietrza (foto str.20) Na zakoñczenie spotknia przewodnicz¹cy RPH Adam Krupa zaapelowa³ o 1% podatku na rzecz naszych harcerzy - Stowarzyszenie Przyjació³ Harcerstwa KRS 0000 15 17 17 Jan Wac

10

MARZEC 2012 nr 3/225

"SZTUKA NIE ZNA GRANIC"

W Gimnazjum nr 1 z Oddzia³ami Integracyjnymi w G³ubczycach zakoñczy³a siê realizacja polsko - czeskiego projektu pt "Sztuka nie zna granic" przy wspó³pracy Szko³y Podstawowej przy ul. Ziskova 3 w Krnovie. Projekt realizowany by³ od kwietnia 2011 roku i wspó³finansowany ze œrodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz bud¿etu pañstwa "Przekraczamy granice". G³ównym celem tego przedsiêwziêcia by³o zorganizowanie dzia³añ artystycznych dzieci i m³odzie¿y z G³ubczyc i Krnowa w wieku 10-16 lat. Poprzez wspólne dzia³anie nauczycieli oraz uczniów z powy¿szych szkó³ chcieliœmy rozbudziæ wœród uczniów zainteresowanie kultur¹ przygraniczn¹ oraz pokazaæ alternatywne sposoby spêdzania wolnego czasu, z wykorzystaniem potencja³u jakie oferuj¹ G³ubczyce i Krnów. Warsztaty prowadzone by³y przez nauczycielki muzyki oraz plastyki pracuj¹ce w tych szko³ach. W ramach projektu zorganizowano 12 spotkañ warsztatowych (6 muzycznych oraz 6 plastycznych) a tak¿e wyjazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach oraz na musical w Ostrawie. Fina³em wspólnych dzia³añ by³ koncert bo¿onarodzeniowy zespo³u wokalno - instrumentalnego uczniów bior¹cych udzia³ w warsztatach muzycznych zorganizowany w grudniu 2011 roku w Krnowie i w styczniu 2012 roku w G³ubczycach. Koncertowi fina³owemu towarzyszy³a wystawa prac plastycznych jakie zosta³y wykonane podczas wspólnych zajêæ plastycznych. Mamy nadziejê, ¿e zainicjowana wspó³praca pomiêdzy szko³ami z G³ubczyc i Krnowa zaowocuje w przysz³oœci kolejnymi ciekawymi pomys³ami, wzbogacaj¹c tym samym ofertê kulturaln¹ naszych miast. Koordynator projektu Ewa Maleñczyk

NOWE NABORY WNIOSKÓW

NA UTWORZENIE LUB ROZWÓJ FIRMY W 2012R. Dla istniej¹cych firm w województwie opolskim najbli¿szy nabór wniosków do poddzia³ania 1.3.2 "Inwestycje w innowacje w przedsiêbiorstwach" planowany jest w dniach 12.04-26.04.2012r. stanowi on ostatni¹ szansê na zdobycie du¿ej kwoty dotacji w br. Kwota dofinansowania: - Dla inwestycji w innowacje w mikroprzedsiêbiorstwach - od 100 tys. do 3,5 mln PLN; - Dla inwestycji w innowacje w pozosta³ych przedsiêbiorstwach - od 200 tys. do 3,5 mln PLN W ramach naboru przewidziane s¹ nastêpuj¹ce rodzaje projektów: inwestycje w œrodki trwa³e oraz wartoœci niematerialne i prawne zwi¹zane z : - utworzeniem nowego przedsiêbiorstwa; - rozbudow¹ istniej¹cego przedsiêbiorstwa - wprowadzenie nowych dodatkowych produktów - zasadnicz¹ zmian¹ dotycz¹c¹ procesu produkcyjnego w istniej¹cym przedsiêbiorstwie; W ramach inwestycji bêd¹ m.in. wspierane wydatki na inwestycje zwi¹zane z: - wdro¿eniem rozwi¹zañ innowacyjnych, - zakupami œrodków trwa³ych niezbêdnych do prowadzenia prac B+R w przedsiêbiorstwach, - utworzeniem jednostek B+R w przedsiêbiorstwach, w tym m.in. laboratoriów, - robotami budowlanymi wy³¹cznie jako niezbêdnym elementem dla realizacji projektu. Dodatkowe punkty podczas oceny wniosku mo¿na otrzymaæ za: - Wartoœæ stopy zysku na koniec drugiego pe³nego roku kalendarzowego po zakoñczeniu realizacji projektu w stosunku do zysku na koniec roku przed z³o¿eniem dokumentacji projektowej. - Wk³ad w³asny wy¿szy od minimalnego - Wdro¿enie innowacji powsta³ej dziêki wspó³pracy z sektorem B+R - Doœwiadczenie we wspó³pracy z jednostk¹ B+R - Projekt realizowany przez podmiot z bran¿y wskazanej przez FORESIGHT Województwa Opolskiego - Innowacyjnoœæ us³ug/produktów/procesów/organizacji dzia³alnoœci biznesowej oferowanych dziêki realizacji inwestycji

Dla osób chc¹cych otworzyæ w³asn¹ dzia³alnoœæ gospodarcz¹ Wojewódzki Urz¹d Pracy planuje w tym roku przeprowadzenie 3 rodzajów konkursów w ramach dzia³ania 6.2 PO KL. Pierwszy rodzaj konkursu bêdzie polega³ na mo¿liwoœci uzyskania preferencyjnej po¿yczki na rozpoczêcie dzia³alnoœci gospodarczej do wysokoœci 50 tys. z³ na osobê oraz wsparcie w zakresie doradztwa oraz szkoleñ umo¿liwiaj¹cych uzyskanie wiedzy i umiejêtnoœci niezbêdnych do podjêcia i prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej. Projekt bêdzie skierowany do osób zatrudnionych oraz studentów studiów dziennych w wieku 18-25 lat. Drugi rodzaj konkursu bêdzie polega³ na bezzwrotnym wsparciu dla osób zamierzaj¹cych rozpocz¹æ prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej poprzez przyznanie œrodków finansowych do wysokoœci 40 tys. z³ na osobê. Dodatkowo beneficjenci bêd¹ mogli liczyæ na wsparcie w zakresie doradztwa oraz szkoleñ umo¿liwiaj¹cych uzyskanie wiedzy i umiejêtnoœci niezbêdnych do podjêcia i prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej oraz wsparcia pomostowego udzielonego w okresie do 6 lub 12 miesiêcy od dnia zawarcia umowy. Projekt skierowany bêdzie w ca³oœci do osób w wieku 15-25 lat, które s¹ nieaktywne zawodowo lub pozostaj¹ bez zatrudnienia (z wy³¹czeniem osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUPach) ze szczególnym uwzglêdnieniem osób niepe³nosprawnych. Trzeci rodzaj konkursu bêdzie polega³ na bezzwrotnym wsparciu dla osób zamierzaj¹cych rozpocz¹æ prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej poprzez przyznanie œrodków finansowych do wysokoœci 40 tys. z³ na osobê. Dodatkowo beneficjenci bêd¹ mogli liczyæ na wsparcie w zakresie doradztwa oraz szkoleñ umo¿liwiaj¹cych uzyskanie wiedzy i umiejêtnoœci niezbêdnych do podjêcia i prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej oraz wsparcia pomostowego udzielonego w okresie do 6 lub 12 miesiêcy od dnia zawarcia umowy. Instytucjami wdra¿aj¹cymi bêd¹ powiatowe Urzêdy Pracy. Projekt bêdzie skierowany do osób bezrobotnych zarejestrowanych co najmniej 3 miesi¹ce przed przyst¹pieniem do projektu w powiatowym urzêdzie pracy, w tym m.in. d³ugotrwale bezrobotnych, niepe³nosprawnych, kobiet oraz osób w wieku 50+. Pierwsze nabory w ramach konkursów planowane s¹ na prze³omie marzec/kwiecieñ ale nie ma jeszcze dok³adnie ustalonego harmonogramu. >>>> dok na nast. str.

MARZEC 2012 nr 3/225

11

ZWI¥ZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

- organizacja pozarz¹dowa "Non -Profit" - przedstawia sprawozdanie z realizacji zadañ statutowych Zwi¹zku za 2011 r. Rejonowy Zwi¹zek Emerytów Rencistów i Inwalidów w G³ubczycach liczy 959 cz³onków. W sk³ad Zwi¹zku Rejonowego wchodz¹ ko³a : Baborów, Branice, Kietrz i Pilszcz. Sk³adka cz³onkowska to 2,00 z³. na miesi¹c. Celem naszej pracy jest organizacja ¿ycia kulturalnego, artystycznego, zdrowotno-rehabilitacyjnego oraz poprawa warunków socjalno - bytowych ze szczególnym uwzglêdnieniem najni¿ej uposa¿onych cz³onków. S¹ to dzia³ania antydepresyjne, przeciwdzia³aj¹ce osamotnieniu a tak¿e maj¹ce na celu walkê z ubóstwem i wykluczeniem spo³ecznym. Zadania realizujemy poprzez wspó³pracê z organami w³adzy, administracji pañstwowej i samorz¹dowej oraz z organizacjami spo³ecznymi, gospodarczymi i spó³dzielczymi, reprezentuj¹c wobec nich interesy naszych cz³onków oraz ich problemy. Nasze wspó³dzia³ania maj¹ na celu pozyskiwanie œrodków rzeczowych i finansowych niezbêdnych na realizacjê powy¿szych zadañ. W sprawozdaniu ujêto 38 pozycji podejmowanych dzia³añ w 2011 r., a rok ma 12 miesiêcy. Rachunek jest prosty- trzy razy w miesi¹cu odbywaj¹ siê spotkania integracyjne tzn. wczasy, wycieczki, zabawy, grillowanie itp. Dodatkowo we wtorki i czwartki æwiczymy na sali, s¹ to æwiczenia gimnastyczno-rehabilitacyjne. Po gimnastyce spotykamy siê przy kawie gdzie mo¿emy podyskutowaæ na ró¿ne tematy. We wtorki i czwartki w godzinach wieczornych odbywaj¹ siê æwiczenia na basenie. We wtorki mamy próby chóru "Fenix", po próbie przy kawie omawiamy sprawy bie¿¹ce dotycz¹ce naszego Zwi¹zku. W 2011 roku do zwi¹zku przyjêto 122 nowych cz³onków, wydano 58 biletów ulgowych na przejazdy PKP. Posiadamy stronê internetow¹, na której umieszczamy wszystkie informacje o dzia³alnoœci Zwi¹zku. Zapraszamy do przegl¹dania naszej strony pod adresem: www.emeryci.info.pl. Zapraszamy tak¿e chêtnych do naszej siedziby. Reasumuj¹c nale¿y podkreœliæ, ¿e to dziêki naszej Przewodnicz¹cej Pani Marii Bernackiej, która jest motorem napêdowym naszego Zwi¹zku, mo¿emy pochwaliæ siê tak ogromnym osi¹gniêciem. Cel dzia³ania jest bardzo szlachetny, poniewa¿ wci¹¿ ma na uwadze ludzi starszych i samotnych. Dlatego naszym zdaniem Przewodnicz¹ca Zwi¹zku zas³uguje na pe³ne uznanie. W imieniu swoim i emerytów kierujê podziêkowanie dla Pani Marii Bernackiej, ¿ycz¹c du¿o zdrowia i d³ugich lat ¿ycia do dalszej owocnej pracy oraz nieustaj¹cej perfekcji w ka¿dym dzia³aniu. Anna Magaj

>>>>> NOWE NABORY WNIOSKÓW Firma Euro Support Sp. j. jako doœwiadczona firma na rynku pozyskiwania dotacji prowadzi bezp³atne konsultacje, w ramach których mo¿na uzyskaæ dodatkowe informacje nt. sposobu pozyskania dotacji. Zapraszamy codziennie od poniedzia³ku do pi¹tku w godzinach od 8 do 16 na ul. Wiejsk¹ 122a. mo¿liwy jest równie¿ kontakt telefoniczny pod numerem 774425330. Mo¿liwy jest równie¿ dojazd do Klienta. Przedsiêbiorco spiesz siê i z³ó¿ wniosek - to ju¿ ostatnia szansa na pozyskanie dotacji!

12

MARZEC 2012 nr 3/225

FUNKCJONARIUSZE STRA¯Y GRANICZNEJ W SP1

21 lutego funkcjonariusze Œl¹skiego Oddzia³u Stra¿y Granicznej przebywali z wizyt¹ w Szkole Podstawowej nr 1 w G³ubczycach, gdzie spotkali siê z uczniami klas V i VI.

G³ównym celem zainicjowanego przez dyrekcjê szko³y spotkania by³o przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat profilaktyki narkotykowej. Podczas pogadanki po³¹czonej z prezentacj¹ multimedialn¹, funkcjonariusze przybli¿yli uczniom za-

gadnienia zwi¹zane m.in. z objawami i skutkami stosowania œrodków odurzaj¹cych i substancji psychotropowych, a tak¿e obowi¹zuj¹cymi w Czechach i w Polsce regulacjami prawnymi w zakresie odpowiedzialnoœci za ich posiadanie. Spotkanie by³o równie¿ okazj¹ do zapoznania dzieci z histori¹ i wspó³czesnym obliczem Stra¿y Granicznej oraz jej zadaniami, w tym zwi¹zanymi z zapobieganiem przemieszczania przez granicê pañstwow¹ narkotyków. Podczas wizyty funkcjonariusze przypomnieli te¿ uczniom zasady bezpiecznego i zgodnego z przepisami przekraczania granicy. W spotkaniu uczestniczy³a równie¿ m³odzie¿ zrzeszona w g³ubczyckim Zwi¹zku Strzeleckim "Strzelec". Z powa¿aniem Rzecznik Prasowy Komendanta Œl¹skiego Oddzia³u Stra¿y Granicznej w Raciborzu pp³k SG Cezary Zaborski tel. 32 414 4010; 665998805, e-mail: [email protected]

MARZEC 2012 nr 3/225

13

INFORMACJA Z PRZEBIEGU WYPOCZYNKU ZIMOWEGO DZIECI I M£ODZIE¯Y ZORGANIZOWANEGO W 2012 ROKU

W 2012r. przeprowadzono ocenê wymagañ higienicznych i zdrowotnych w 3 placówkach zorganizowanego wypoczynku dzieci i m³odzie¿y. W okresie zimowym z form wypoczynku korzysta³o 270 dzieci i m³odzie¿y. Wypoczynek dzieci i m³odzie¿y organizowany by³ w miejscu zamieszkania - na bazie szkó³ oraz Ratusza Miejskiego. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wypoczynku wiele atrakcji typu: gry i zabawy ruchowe, konkursy plastyczne, turnieje; pi³karzyków, ping - pong'a, "karaoke", bal przebierañców wycieczki jednodniowe na lodowisko do Raciborza i Pszowa, Parku Wodnego w Gorzycach oraz kina. Sprawowany nadzór sanitarny w placówkach wypoczynku dzieci i m³odzie¿y polega³ na kontroli warunków jakie powinny spe³niaæ placówki wypoczynku w zakresie bezpieczeñstwa sanitarnego, zdrowotnego i higieny zgodnie z obowi¹zuj¹cymi przepisami. W tym zakresie przeprowadzono 4 kontrole. Organizatorzy, którzy zg³osili placówki wypoczynku zimowego spe³niali okreœlone przepisami wymagania: - zapewnili odpowiednie warunki zdrowotne w zakresie stanu sanitarno-technicznego pomieszczeñ i otoczenia - pracownicy posiadali wymagan¹ dokumentacjê medyczn¹ - uczestnicy wypoczynku kartê kwalifikacyjn¹ uczestnika W trakcie wypoczynku nie stwierdzono urazów, zachorowañ, wypadków, hospitalizacji oraz zatruæ pokarmowych. Organizatorzy wypoczynków otrzymywali materia³y edukacyjne w formie ulotek na temat bezpiecznej ¿ywnoœci, kodeks zdrowego ¿ycia, , nara¿enia na bierne palenie oraz dopalaczy. Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G³ubczycach Alina Mazur-Ciapa

ŒRODOWE SPOTKANIA Dobrze jest do Domu Dziennego Pobytu przychodziæ i wspólnie razem ozdoby wymodziæ. Ma³gosia nie tylko nas gimnastykuje, ale w ka¿d¹ œrodê czary nam szykuje. Czary te na tym tu polegaj¹, ¿e spod r¹k naszych serwetki, gwiazdki, kartki ozdobne, kwiatki papierowe barwnie zakwitaj¹. Z tego powstaj¹ piêkne cacuszka, co cieszy oko no i serduszka. Przy tym jest gwarnie, œmiesznie i weso³o. Œpiew siê przeplata z têcz¹ kolorów. Pani kierownik, przemi³a nasza przez salê czasem lekko siê snuje, dyskretnie, cichutko nas obserwuje. Z mi³ego uœmiechu mo¿na wnioskowaæ, ¿e dobrze jej równie¿ tu jest pracowaæ Irena Panczyk Dom Dziennego Pobytu w G³ubczycach

14

MARZEC 2012 nr 3/225

GRUPA NIEFORMALNA AGAMIDAE

to grupa, która postanowi³a mieszkañcom ich rodzinnego miasta G³ubczyc przybli¿yæ lokaln¹ historiê. Od 2009 r poszukujemy G³ubczyckiego Anio³a. W 2012 r. chcemy sprawdziæ co anio³a z herbu naszego miasta ³¹czy z rodzin¹ Hollaender. Cz³onkowie grupy interesuj¹ siê histori¹ miasta, harcerstwem, udzielaj¹ siê jako wolontariusze. Grupa liczy 7 osób w wieku od 17 do 23 lat. W sk³ad Grupy wchodz¹ Anna Liphardt, Aleksandra Ha³adus, Ewa Zawadzka, Daniela Linczewska, Natalia Szymañska, Dominika Zieliñska, Weronika £apiga. Wspó³pracujemy z nauczycielkami historii Pani¹ Katarzyn¹ Maler oraz Pani¹ Stanis³aw¹ Wiciak, z Pani¹ dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi G³ubczyckiej Barbar¹ Piechaczek oraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Liceum Ogólnokszta³c¹cego im. Bronis³awy Adamskiej w G³ubczycach, które reprezentuje Prezes Jan Ba¿yñski. Zapraszamy wszystkich chêtnych do brania udzia³u w naszych przedsiêwziêciach, o których informacje na bie¿¹co bêdzie mo¿na znaleŸæ w naszych lokalnych mediach. Koordynator projektu Anna Liphardt

POMÓ¯ UCZNIOM NASZEGO LICEUM PRZEKA¯ TWÓJ 1% PODATKU NA STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW LO W G£UBCZYCACH KRS 0000235917 BANK SPÓ£DZIELCZY W G£UBCZYCACH NR KONTA 12 8868 0004 2000 0000 3580 0001

CZERNIAK NIE CZEKA

Polacy nie myœl¹ o profilaktyce czerniaka, a gdy choroba jest ju¿ w stadium zaawansowanym mo¿liwoœci leczenia s¹ bardzo ograniczone. Pragn¹c zmieniæ tê sytuacjê Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Spo³eczny oraz Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO i Fundacja "Gwiazda Nadziei" po³¹czy³y si³y, by wspólnie dzia³aæ na rzecz pacjentów z czerniakiem. Dzieñ Walki z Rakiem przypadaj¹cy na 4 lutego oraz Œwiatowy Dzieñ Chorego obchodzony przez koœció³ katolicki 11 lutego to dobry moment, aby raz jeszcze przyjrzeæ siê sytuacji chorych na czerniaka - jednego z najbardziej z³oœliwych i agresywnych nowotworów. Z powodu niskiej œwiadomoœci spo³ecznej dot. zagro¿enia czerniakiem, nowotwór ten jest rozpoznawany czêsto w bardzo póŸnym stadium, gdy standardowe leczenie jest ju¿ nieskuteczne. Polacy mogliby skorzystaæ z nowoczesnego leczenia, jednak obecnie jedyna zarejestrowana w Polsce nowoczesna immunoterapia nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia w³aœnie rozpoczê³o prace nad programem terapeutycznym dla chorych na zaawansowanego czerniaka, który ma zast¹piæ procedurê indywidualnych wniosków sk³adanych do wojewódzkich oddzia³ów NFZ. Jednak do czasu powstania programu pacjentom pozostaje wnioskowanie o nowy lek w ramach programu chemioterapii niestandardowej. Pacjenci czekaj¹ na nowy program terapeutyczny dla wspomnianej wy¿ej immunoterapii, a ju¿ w kolejce na rejestracjê w Unii Europejskiej czeka kolejny lek stosowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Leczenie zaawansowanego czerniaka jest mo¿liwe Leczenie immunologiczne jest now¹, jak dot¹d jedyn¹ zarejestrowan¹, a zarazem pierwsz¹ od kilkudziesiêciu lat, metod¹ walki z zaawansowanym czerniakiem. Dziêki stymulacji uk³adu immunologicznego istnieje mo¿liwoœæ leczenia pacjentów z rozsianym nowotworem, gdy dot¹d stosowane metody zawodz¹. W momencie diagnozy prognoza prze¿ycia dla chorego z zaawansowanym czerniakiem to zaledwie 5-6 miesiêcy. Tymczasem, dziêki zastosowaniu immunoterapii, u 25% pacjentów czas prze¿ycia wyd³u¿a siê a¿ do 2 lat. Stanowi to prze³omow¹, szczególnie w leczeniu onkologicznym, zmianê - znaczenie nowoczesnej terapii podkreœla prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Tkanek Miêkkich, Koœci i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie oraz wspó³inicjator Akademii Czerniaka. Jest to jedyna szansa dla osób, dla których nie ma ju¿ innej mo¿liwoœci walki z tym nowotworem. Bêdziemy próbowaæ wszystkich sposobów, aby umo¿liwiæ pacjentom dostêp do nowoczesnych terapii, a tym samym daæ im szansê pokonania choroby - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei". Sytuacja jest dramatyczna, poniewa¿ czerniak postêpuje bardzo szybko i ka¿dy dzieñ zw³oki w leczeniu mo¿e okazaæ siê dla pacjenta tragiczny w skutkach. Profilaktyka jest niezbêdna W pewnym zakresie mo¿na unikn¹æ tej trudnej sytuacji dziêki wczesnemu rozpoznaniu, która pozwala na ³atwe i szybkie leczenie chirurgiczne - poprzez wyciêcie czerniaka. Dlatego te¿ kolejnym tematem, którym zajm¹ siê organizacje bêdzie prowadzenie ci¹g³ych dzia³añ promuj¹cych prewencjê czerniaka: zachêcaj¹cych do odpowiedzialnego opalania, rezygnacji z solarium oraz zachêcania do regularnych wizyt u dermatologa lub onkologa skóry w celu kontroli znamion. W d³u¿szej perspektywie, to w³aœnie odpowiednia i systematyczna profilaktyka ograniczy za-

chorowalnoœæ na ten nowotwór. To dziêki niej mo¿na wykryæ czerniaka we wczesnym stadium, w którym daje siê on ca³kowicie wyleczyæ. - podkreœla prof. Rutkowski. Wa¿ne s¹ inicjatywy promuj¹ce profilaktykê. Niezmiernie istotne jest, aby nie przespaæ stadium czerniaka, kiedy jeszcze jest on w pe³ni uleczalny. Trzeba zwracaæ uwagê na wizyty u lekarza i samobadania - mówi Pawe³ Kruœ, reprezentuj¹cy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Spo³eczny. Nie nale¿y równie¿ zapominaæ o szkoleniu œrodowiska medycznego, zw³aszcza specjalistów, w tym lekarzy pierwszego kontaktu i pielêgniarek, którzy jako pierwsi mog¹ zauwa¿yæ podejrzane znamiê i uratowaæ ¿ycie chorego - dodaje Prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO Magdalena Krêczkowska. Ratowanie ¿ycia - to dziœ nasz priorytet Aktualnie istotne jest zadbanie o potrzeby osób, które ju¿ cierpi¹ na czerniaka. Dlatego stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Spo³eczny stworzy³a grupê wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin, której celem jest pomoc osobom chorym. Uruchomione zosta³y równie¿ konsultacje internetowe i telefoniczne dla osób dotkniêtych tym nowotworem. Nikt nie reprezentuje interesów pacjentów z czerniakiem jesteœmy po to, aby im pomóc- wspólnie deklaruj¹ organizacje. Pomoc merytoryczn¹ oraz prawn¹ oferuje tak¿e pacjentom Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO. Dodatkowo Fundacja "Gwiazda Nadziei" postanowi³a udostêpniæ konto zbiórki publicznej chorym na czerniaka, którzy nie mog¹ czekaæ na pozytywne rozstrzygniêcia w sprawie finansowania terapii. W ostatnich latach liczba osób, u których jest diagnozowany, wzrasta coraz szybciej. Dotyka on najczêœciej osoby m³ode, a bior¹c pod uwagê pacjentów, którzy zg³aszaj¹ siê do Fundacji "Gwiazda Nadziei", mo¿emy mówiæ o ich bardzo m³odym wieku - wiêkszoœæ z tych osób nie osi¹gnê³a jeszcze 30 roku ¿ycia.

"BO MI£OŒÆ JEST PIÊKNA…" >>>>>> dok. ze str.7 Zapominam, niestety o Krzyœku Skwarku, naszej "z³otej r¹czce", lecz w³aœnie teraz dziêkujê mu za pomoc przy nag³oœnieniu. Oczywiœcie nie mogê zapomnieæ o Piotrze, z którym konferansjerka to sama przyjemnoœæ. Dziêkujê ¿yczliwym ludziom, zw³aszcza pani Danusi £ankowskiej. Zapraszam wszystkich na domowe ciasto i kawê, której zapach ju¿ unosi siê w klubie "Na skrzy¿owaniu". Wreszcie fina³owa piosenka "Bo mi³oœæ jest piêkna" jako has³o przyœwiecaj¹ce koncertowi. Na scenie wykonawcy, którzy byli uprzejmi przyj¹æ zaproszenie do udzia³u w tym¿e programie. Rozdajê im czym prêdzej tekst refrenu piosenki. Chcê, by mogli siê doñ w³¹czyæ. Zwrotki pozostawiam solistkom. I wybrzmiewa przy wtórze "Mariel": "Bo mi³oœæ jest piêkna, dla ciebie ¿yjê, Me gor¹ce serce wci¹¿ dla Ciebie bije. Bo mi³oœæ jest piêkna, jak¿e szczêœliwa, Kocham bardzo mocno, chocia¿ czas up³ywa". Co siê dzieje? Publicznoœæ wstaje, chwyta siê za rêce, faluje i tañczy… , ca³a sala œpiewa z nami!. Bisujemy…Chwile radoœci. Cudownie spêdzony walentynkowy wieczór. Do zobaczenia na kolejnym koncercie! Pozdrawiam. Maria Farasiewicz

MARZEC 2012 nr 3/225

15

"INFORMACJA O WYPADKACH PRZY PRACY ROLNICZEJ W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM W 2011ROKU"(skrót) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego Oddzia³ Regionalny w Opolu realizowa³a w 2011 roku zadania ustawowe zwi¹zane z obowi¹zkiem prowadzenia wielokierunkowych dzia³añ na rzecz poprawy stanu bezpieczeñstwa przy pracy rolniczej, okreœlone ustaw¹ z 20.12.1990r. o ubezpieczeniu spo³ecznym rolników (Dz.U. Nr 50 z 2008r. poz. 291 z póŸn. zm.), poprzedzone zosta³y wnikliw¹ analiz¹ okolicznoœci i przyczyn wypadków w 2010 roku. Placówka Terenowa/Liczba ubezp. na: 31.12.2011r./ Liczba zg³oszonych wypadków/Liczba wypadków na 1000 ubezpieczonych Stan na 31.12.2010 Stan na 31.12.2011 2010 2011 2010 2011 Opole 6003 5769 81 65 13,49 11,27 Brzeg 2977 2903 51 42 17,13 14,47 G³ubczyce 5557 5453 59 72 10,62 13,20 Kluczbork 5130 5004 58 80 11.31 15,99 Nysa 6 871 6808 99 90 14,41 13,22 Olesno 5867 5613 54 37 9,20 6,59 Strzelce Opolskie 7042 6738 102 96 14,48 14,25 Ogó³em: 39417 38288 504 482 12,79 12,59 Od kilkunastu lat pracownicy prewencji prowadz¹ dzia³ania prewencyjne przy wspó³pracy z organizacjami wiejskimi i samorz¹dami lokalnymi, Ochotniczymi Stra¿ami Po¿arnymi, Wojewódzk¹ Komisj¹ ds. BHP w rolnictwie oraz szko³ami województwa opolskiego w celu ograniczania liczby i skutków wypadków przy pracy rolniczej. W 2011 roku do Oddzia³u Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego w Opolu zg³oszono 482 wypadki przy pracy rolniczej, o 22 zdarzenia wypadkowe mniej ni¿ w 2010 roku, w tym 2 wypadki œmiertelne (o 2 mniej ni¿ w roku 2010). Wypadki œmiertelne odnotowano na terenie dzia³ania placówek terenowych w Brzegu i Kluczborku. Efektem tych prac jest zmniejszaj¹ca siê liczba zg³aszanych wypadków. Na zmniejszenie wypadkowoœci ma równie¿ wp³yw: - wiêksza œwiadomoœæ rolników o zagro¿eniach wypadkowych wystêpuj¹cych w gospodarstwach, - pozyskiwanie œrodków finansowych z Unii Europejskiej pozwalaj¹cych na wymianê starego, wys³u¿onego sprzêtu z udzia³em, którego w latach poprzednich czêsto dochodzi³o do wypadków. Zosta³ on zast¹piony nowoczesnym parkiem maszynowym, który u³atwia bezpieczn¹ pracê, - poprawa stanu podwórzy i obejœæ gospodarskich, Wypadki najczêœciej wystêpowa³y w gospodarstwach rolnych o powierzchni od 1, 01 do 5 ha fizycznych ( 111 wypadków), od 10,01 do 15 ha fizycznych (89 wypadków) i od 5,01 do 10 ha fizycznych ( 83 wypadki). Najmniej wypadków wyst¹pi³o w du¿ych gospodarstwach. Najwiêcej wypadków wyst¹pi³o w gospodarstwach prowadz¹cych mieszany profil produkcji, to jest prowadz¹cych produkcjê roœlinn¹ i zwierzêc¹ ( 327 wypadków). Struktura wypadków w 2011 roku wed³ug grup wypadkowych . Struktura zg³oszonych w 2011 r. wypadków wg przyczyny ich powstania utrzymuje siê na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Ponad 68% wypadków w 2011 r. stanowi³y wypadki z trzech grup to jest: "upadek osób", "pochwycenia i uderzenia przez ruchome czêœci maszyn i urz¹dzeñ" oraz "upadek przedmiotów". W porównaniu do 2010r., w 2011r. odnotowano wzrost liczby wypadków w 4 grupach: "upadek przedmiotów", "pochwycenia i uderzenia przez ruchome czêœci maszyn i urz¹dzeñ", "uderzenia, przygniecenia, pogryzienia przez zwierzêta", "po¿ar, wybuch, dzia³anie si³y przyrody". Najwiêkszy spadek wypadków nast¹pi³ w grupach: "upadek osób", "zetkniêcie siê z ostrymi narzêdziami rêcznymi i innymi ostrymi przedmiotami", "dzia³anie skrajnych temperatur " i "inne zdarzenia". Do wypadków najczêœciej dochodzi³o na podwórzu i w obejœciu gospodarstwa -206 wypadków (50,24%), w pomieszczeniach produkcyjnych - 110 wypadków (26,83%) oraz w trakcie prac wykonywanych na polach i ³¹kach - 46 wypadków (11,22%). Najczêœciej, wypadki wystêpowa³y podczas prac zwi¹zanych z obs³ug¹ zwierz¹t-78 wypadków (19,02%), przygotowaniem opa³u - 47 wypadków (11,46%) i przemieszczeniem siê bez obci¹¿enia -46 wypadków (11,22%). Wypadki z udzia³em maszyn i urz¹dzeñ stanowi³y 160 wypadków (39%), z 410 wypadków, w których zakoñczono postêpowanie dowodowe. Najczêœciej do wypadków dochodzi³o podczas u¿ytkowania ci¹gników rolniczych oraz przyczep transportowych i wozów konnych - po 33 wypadki (8,05%); pilarek tarczowych - 23 wypadki (5,61%). Do wypadków dochodzi³o najczêœciej: w poniedzia³ki -72 wypadki (15,12%), w soboty - 70 wypadków (17,07%) i w pi¹tki - 69 wypadków (16,83%), g³ównie w godzinach popo³udniowych - 215 wypadków (55,16% z udzia³em mê¿czyzn i 46,51% z udzia³em kobiet) i rannych - 154 wypadki (35,23% z udzia³em mê¿czyzn i 42,64% z udzia³em kobiet). Wskutek wypadków przy pracy rolniczej najczêœciej dochodzi³o do urazów: koñczyn górnych - 186 wypadków (45,37%), koñczyn dolnych - 146 wypadków (35,61%) oraz g³owy i twarzy - 21 wypadków (5,12%). G³ówna przyczyna wypadków to niew³aœciwa organizacja pracy (65, 61%), przede wszystkim niew³aœciwa organizacja samego stanowiska pracy, tj. z³y stan nawierzchni podwórzy i ci¹gów komunikacyjnych (œliskie, grz¹skie, nierówne), niew³aœciwy stan maszyn i urz¹dzeñ, narzêdzi i obiektów budowlanych (17,8%), nieprawid³owe postêpowanie rolnika spowodowane g³ównie niedostateczn¹ koncentracj¹ uwagi na wykonywanej czynnoœci i niew³aœciwym tempem pracy, poœpiechem. W 2011r. wskaŸnik wypadkowoœci mierzony liczb¹ wypadków powoduj¹cych wyp³atê jednorazowych odszkodowañ na 1 000 ubezpieczonych w Oddziale wyniós³ 6,71 i jest najni¿szy w ca³ej Polsce. Pomimo obserwowanej od lat tendencji spadkowej w liczbie zg³aszanych zdarzeñ wypadkowych przy pracy rolniczej, bêdziemy poszukiwaæ innych, bardziej efektywnych form dzia³añ prewencyjnych, z uwzglêdnieniem zmian zachodz¹cych w rolnictwie województwa opolskiego. Bêdziemy równie¿ poszukiwaæ nowych partnerów do wspó³pracy. Bêdziemy d¹¿yæ do wyeliminowania ciê¿kich wypadków oraz œmiertelnych. Z powa¿aniem Jan Krzesiñski Dyrektor OR KRUS w Opolu

16

MARZEC 2012 nr 3/225

XIII HALOWY TURNIEJ PI£KI NO¯NEJ S£U¯B MUNDUROWYCH

Dnia 4 lutego 2012 roku w hali ZOKiS-u w G³ubczycach odby³ siê kolejny XIII halowy turniej pi³ki no¿nej S³u¿b Mundurowych. Organizatorem turnieju by³a KPP Stra¿y Po¿arnej w G³ubczycach przy wspó³udziale ZOKiS-u. W turnieju udzia³ wziê³o 67 zawodników reprezentuj¹cych 6 zespo³ów : Policja, Stra¿ Graniczna, Stra¿ Miejska, Stra¿ Po¿arna, Zak³ad Karny i Weterani. Dru¿yny zagra³y miêdzy sob¹ systemem "ka¿dy z ka¿dym", w piêcioosobowych sk³adach (w tym bramkarz). £¹cznie rozegrano 15 meczów po 15 minut , w których zdobyto 46 bramek. Wyniki poszczególnych gier: Stra¿ Po¿arna - Policja 3-0,/Zak³ad Karny - Stra¿ Miejska 3-0 Stra¿ Graniczna - Weterani 0-,/Stra¿ Po¿arna - Stra¿ Miejska 4-1 Policja - Weterani 3-0, Zak³ad Karny - Stra¿ Graniczna 0-0 Stra¿ Miejska - Policja 0-5,/ Weterani - Zak³ad Karny 0-4 Stra¿ Graniczna - Stra¿ Po¿arna 0-0,/ Policja - Zak³ad Karny 1-2 Stra¿ Miejska - Stra¿ Graniczna 0-3,/ Stra¿ Po¿arna -Weterani 3-0 Stra¿ Graniczna - Policja 3-0,/ Zak³ad Karny - Stra¿ Po¿arna 2-1 Weterani - Stra¿ Miejska 3-4 Zwyciêzc¹ turnieju zosta³ zespó³ Zak³adu Karnego w G³ubczycach. W decyduj¹cym meczu dru¿yna Zak³adu Karnego zagra³a ze Stra¿¹ Po¿arn¹ i zdoby³a zwyciêsk¹ bramkê na 10 sekund przed koñcem. Kolejnoœæ koñcowa dru¿yn przedstawia siê nastêpuj¹co: 1. Zak³ad Karny - 13 punktów/ 2. Stra¿ Po¿arna - 10 punktów 3. Stra¿ Graniczna - 8 punktów,/ 4. Policja - 6 punktów 5. Stra¿ Miejska - 3 punkty, ( zwyciêstwo z Weteranami 4:3) 6. Weterani - 3 punkty. Najlepszym bramkarzem turnieju zosta³ Grzegorz Piróg, najlepszym zawodnikiem Krzysztof Kupiec ze Stra¿y Granicznej a najskuteczniejszym strzelcem turnieju zosta³ Micha³ Beleæ ze Stra¿y Po¿arnej. Dru¿yna Zak³adu Karnego gra³a w sk³adzie: Grzegorz Piróg, Miros³aw Wójcicki, Bart³omiej Kawulok, Marcin Gu¿da, Mateusz Kawulok, Pawe³ Cierpia³, Andrzej Klucznik, Daniel Broniewicz, Marek Drzewiecki i Jakub Milewski. Podsumowanie turnieju oraz uroczyste zakoñczenie wraz z wrêczeniem pucharów, medali i nagród indywidualnych dokonali przedstawiciele poszczególnych ekip na czele z Panem Wies³awem Kopeckim - Komendantem Powiatowej Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w G³ubczycach jako organizatorem turnieju. Stanis³aw Wysoczañski foto Krzysztof Ho³ownia

KPP STRA¯Y PO¯ARNEJ W minionym okresie tj. od 13 do 19 lutego zanotowaliœmy ogó³em 11 zdarzeñ: 4 po¿ary i 7 miejscowych zagro¿eñ. Z uwagi na trudne warunki na drodze, spowodowane nisk¹ temperatur¹ oraz obfitymi opadami œniegu zanotowaliœmy a¿ 4

zdarzenia, w których kierowcy stracili panowanie nad swoimi pojazdami i wypadli z drogi. (foto) Ponadto stra¿acy gasili po¿ar transformatora, dwukrotnie po¿ar sadzy w kominie, a tak¿e pal¹cy siê dach niezamieszka³ego budynku w Lenarcicach. 14 lutego zostaliœmy wezwanie do mieszkania w G³ubczycach, poniewa¿ podejrzewano obecnoœæ czadu, który mia³ byæ przyczyn¹ zas³abniêcie kobiety w wieku 65 lat. Przybyli na miejsce stra¿acy dokonali pomiaru tlenku wêgla i nie stwierdzili jego obecnoœci. Natomiast lekarz badaj¹cy kobietê stwierdzi³, i¿ przyczyn¹ zas³abniêcia by³a niewydolnoœæ kr¹¿eniowa. By³ to dla nas szczególnie trudny tydzieñ, poniewa¿ musieliœmy niejednokrotnie przedzieraæ siê przez g³êbokie zaspy œnie¿ne do miejsca wezwania, co niew¹tpliwie wyd³u¿y³o czas dojazdu. Niestety wiele dróg nie jest objêtych zimowym utrzymaniem. m³. bryg. mgr in¿. Wojciech Semeniuk

CZESKO - POLSKI TYDZIEÑ NARCIARSKO - SNOWBOARDOWY

Ju¿ po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 1 im. M. Sk³odowskiej - Curie z Oddzia³ami Integracyjnymi w G³ubczycach bior¹ udzia³ w czesko - polskim projekcie narciarsko - snowboardowym organizowanym z funduszy Unii Europejskiej. W dniach od 11.03. do 17.03.2012r. odbêdzie siê wyjazd na Pradziada, w czasie którego m³odzie¿ czesko - polska bêdzie uczestniczyæ w kursie narciarsko - snowboardowym. Z naszej szko³y jedzie 15 uczniów z klasy I d, pozostali uczestnicy to uczniowie Szko³y Podstawowej z Krnowa. Kurs bêdzie trwa³ tydzieñ. Uczniowie w tym czasie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów bêd¹ uczyæ siê jazdy na nartach i desce snowboardowej. Zostan¹ oni zakwaterowani w góralskiej chacie Barborka pod Pradziadem. Tego typu wyjazdy sprzyjaj¹ rozwojowi wspó³pracy polsko czeskiej. Uczniowie naszej szko³y chêtnie nawi¹zuj¹ kontakty z rówieœnikami z Czech. Poza tym jest to doskona³a okazja, by nauczyæ siê jazdy na nartach oraz desce snowboardowej i aktywnie spêdziæ czas. Beata Konopnicka - Sarota

MARZEC 2012 nr 3/225

17

Nouzová èísla / Numery alarmowe Èíslo / Numer Èesko / Czechy Evropské èíslo tísòového volání / Europejski numer alarmow 112 Hasièi / Pañstwowa Stra¿ Po¿arna 150 Záchranná sluzba / Pogotowie ratunkowe 155 Mìstská policie / Stra¿ miejska 156 Policie / Policja 158

Polsko / Polska 112 998 999 986 997

WA¯NE DLA WYJE¯D¯AJ¥CYCH DO CZECH

Fotografie noworodków: KADR Studio Fotograficzno - Filmowe Janusz Baczkur, G³ubczyce, Grunwaldzka 2, 77 485 31 07,

662 065 354

BIBLIOTEKA MIEJSKA I GMINNA W G£UBCZYCACH RATUSZ IIP

Z DOSTAW¥ DO DOMU Jeœli nie chcesz "polowaæ" w sklepach na G³os G³ubczyc, mo¿esz mieæ dostawê do domu (równie¿ za granicê) w wersji elektronicznej, przeœlij swój adres e-mail na adres redakcji: [email protected] GG w wersji elektronicznej w pliku PDF zajmuje ok. 2 MB, ca³y w kolorze, dotrze wczeœniej ni¿ wersja papierowa do sklepów.

Wypo¿yczalnia dla doros³ych pn. - pt. 8.30-18.00 oraz 2.sobota m-ca: 8.00 - 16.00 Czytelnia pn. - pt.10.00 do 18.00 oraz druga sobota miesi¹ca: 8.00 - 16.00 Oddzia³ dla dzieci pn.8.00-16.00 wt-pt.10.00-18.00 Inne dane dotycz¹ce dzia³alnoœci Biblioteki na stronie internetowej http://www.glubczyce.e-bp.pl/ Mo¿na znaleŸæ tam katalogi online, aktualnoœci, wydarzenia, opinie, statystyki itp. G£UBCZYCKIE RZEDSIÊBIORSTWO BUDOWLANE 48-100 G³ubczyce ul. Raciborska20 tel. (77) 485-30-41/ 3

G³os G³ubczyc - bezp³atny informator samorzadowy Wydawca - Urz¹d Miejski w G³ubczycach. (ISSN 1234-0890) nak³ad 1200 egz. Red. naczelny - Jan Wac, Adres Redakcji: 48-100 G³ubczyce, ul. Niepodleg³oœci 14, Urz¹d Miejski, tel. 77 485-30-21

e-mail [email protected]

Materia³y zamówione i niezamówione przyjmujemy do 10 ka¿dego miesi¹ca. Materia³y mo¿na zostawiaæ równie¿ w sekretariacie Urzêdu Miejskiego. Redakcja nie ponosi odpowiedzialnoœci za nades³ane i opublikowane listy oraz zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów i zmiany tytu³ów; Nie odpowiadamy za treœæ zamieszczonych og³oszeñ i reklam. Numery archiwalne GG - www.glubczyce.pl, wszystkie GG oraz Kalendarze G³ubczyckie na

http://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=67

Druk - WIE-DRUK, ul. Królowej Jadwigi 1/29, 42-500 Bêdzin, tel.604 257 694, www.wie-druk.pl

18

MARZEC 2012 nr 3/225

OKNA energooszczêdne, z drewna klejonego, sosnowego, mahoniowego TARCICÊ

po m KO U ia M S£ r, pr PL UG od EK A uk S cj OW a, do A sta wa

G£OS G£UBCZYC

surow¹, suszon¹ i impregnowan¹ nieobrzynan¹ i obrzynan¹, krawêdziaki, belki,

Serdecznie Witamy 27 Nowych Mieszkañców Ziemi G³ubczyckiej, urodzonych w styczniu 2012 w Szpitalu Powiatowym w G³ubczycach, Rodzicom - Gratulujemy!

Antoszczyszyn Olivia c.Ma³gorzaty Branice 18.01.2012 22.51 3250-56

Baczkur Stanis³aw s.Renaty G³ubczce 26.01.2012 9.10 3380-57

Bednarczuk Hanna c.Justyny Klisino 25.01.2012 16.30 2900-56

Biadon Daniel s.Marii Krzy¿kowice 13.01.2012 11.10 3400-57

Bielicki Gabriel s.Aleksandry G³. 29.01.2012 11.35 3970-58

Bober Tobiasz s.Gra¿yny Wódka 15.01.2012 1.35 3600-58

Cichacki Aleksander s.Kamili Zopowy 22.01.2012 23.50 3900-60

Dzida Pawe³ s.Eweliny Ksiê¿o Pole 27.01.2012 20.15 4080-60

Ga³aszkiewicz Agata c.Alicji G³-ce 16.01.2012 8.35 3250-54

Hipnarowicz Amelia c.Patrycji Chróœcielów 31.01.2012 12.45 3500-56

Jureczek s.Anety G³ubczyce 12.01.2012 7.55 1680-46

KaŸmierczak Paulina c.Barbary Bernacice Gór. 05.01.2012 22.00 3600- 56

Koba Tymoteusz s.Teresy NoweGo³. 15.01.2012 21.00 3800-61

Krupiñska Amelia c.Ewy Debrzyca 02.01.2012 11.50 3350-56

Kucyniak Mi³osz s.Ma³gorzaty G³-ce 15.01.2012 5.25 3500-57

Kuœmierska Majka c.Angeliki Nasiedle 27.01.2012 16.40 3350-56

KuŸniar £ukasz s.Krystyny Piotrówka 25.01.2012 17.35 4500-61

Mas³owska Maja c.Marty Kietrz 01.01.2012 14.45 3400-58

Miko³ajek Nikodem s.Wioletty Pilszcz 24.01.2012 2.25 3200-54

Pabian Nataniel s.Agnieszki Zopowy O. 04.01.2012 13.05 3940-57

Pawêski Kacper s.El¿biety Branice 09.01.2012 8.20 3250-54

Siklicka c.Ma³gorzaty Grobniki 11.01.2012 13.25 4250-60

Skoumal Franciszek s.Doroty G³ubczyce 03.01.2012 15.30 3000-52

Tomczyk Tomasz s.Gabrieli Królowe 26.01.2012 17.10 2550-53

Walczak Kacper s.Patrycji Mokre 05.01.2012 19.00 4250-60

MARZEC 2012 nr 3/225

19