PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU

ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH W RYBNIKU

NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

1|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 Zespół Szkół Sportowych jest publiczną jednostką budżetową: Ośmioletnią Szkołą Podstawową z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Rybniku oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Rybniku realizującą zadania w zakresie dydaktyki, wychowania i opieki nad uczniami zgodnie z Ustawą o systemie oświaty oraz Statutem Szkoły.

MISJA SZKOŁY „U nas każde dziecko ma szansę odnieśd sukces” Jesteśmy po to, aby we współpracy z rodziną i środowiskiem lokalnym wychowad i edukowad człowieka XXI wieku, dobrego patriotę i Europejczyka, człowieka aktywnego, kreatywnego i sprawnego psychicznie, potrafiącego odnaleźd się w otaczającym go świecie. Zapewniamy naszym uczniom:         

wysoką jakośd nauczania w bogato wyposażonych salach dydaktycznych, rozwijanie sprawności fizycznej w nowoczesnej hali sportowej, salach gimnastycznych i boiskach sportowych, wychowanie i opiekę wychowawców, pedagogów, rozwijanie pasji i zainteresowao podczas wycieczek turystyczno-krajoznawczych i rekreacyjnych, nawiązywanie współpracy z rówieśnikami ze szkół europejskich poprzez program Erasmus + oraz International Education, możliwośd korzystania z radiowęzła i biblioteki z czytelnią z dostępem do Internetu, klimat życzliwości, bogatą ofertę zajęd pozalekcyjnych, zajęcia wspierające ucznia.

2|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 Działamy po to, aby: Nasi uczniowie:      

byli dobrze przygotowani przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną do podjęcia nauki na wyższym etapie edukacyjnym; umieli współżyd w rodzinie, środowisku lokalnym, ojczyźnie, w zjednoczonej Europie; potrafili korzystad z różnych źródeł informacji, a zwłaszcza, posługiwad się technologią informacyjną; mieli możliwośd wykazania się w oddziałach sportowych o profilach siatkówka, koszykówka, żeglarstwo i jujitsu; poszerzali umiejętności językowe w klasach dwujęzycznych oraz w klasach o zwiększonej liczbie godzin języka angielskiego lub francuskiego; byli gotowi do samodzielnego myślenia i podejmowania działao poprzez pracę w różnych organizacjach młodzieżowych i strukturach samorządowych.

Ich rodzice:      

darzyli nas zaufaniem; byli partnerami w podejmowaniu działao wychowawczych; aktywnie uczestniczyli w kształtowaniu systemu wartości u swoich dzieci; brali czynny udział w życiu szkoły; otrzymali pełną informację o osiągnięciach swoich dzieci; otrzymali fachową pomoc psychologiczno – pedagogiczną.

Pracownicy szkoły:   

mieli satysfakcję z wykonywanej pracy; mieli możliwośd doskonalenia i rozwoju zawodowego; realizowali swe życiowe posłannictwo.

3|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 Szkoła:    

cieszyła się zaufaniem w środowisku; była nowocześnie administrowana; była otwarta na proces integracyjny Europy i świata; była miejscem, w którym pomaga się odnieśd sukces każdemu człowiekowi.

WIZJA SZKOŁY „Uczymy się w przyjaznej szkole, by byd godnym miana człowieka” Jeżeli misja zakooczy się sukcesem to szkoła wyposaży ucznia w:    

wiedzę dostosowaną do jego rozwoju i niezbędną do kontynuacji nauki . umiejętności korzystania z technologii informatycznej i posługiwanie się językiem obcym. wiedzę i umiejętności stosowania wiedzy w praktyce. umiejętności prezentowania postaw proekologicznych, dbania o zdrowie i bezpieczeostwo własne i innych.

Jeżeli misja zakooczy się sukcesem to szkoła wychowa:  

ucznia kulturalnego, pracowitego, tolerancyjnego, samodzielnego, wrażliwego. młodego człowieka odpowiedzialnego za siebie i innych.

4|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 Szkoła dążyd będzie do osiągnięcia modelowych cech absolwenta:

ABSOLWENT NASZEJ SZKOŁY JEST:       

Pracowity Tolerancyjny Rzetelny Systematyczny Samodzielny Koleżeoski Wrażliwy na potrzeby innych ludzi

MA ŚWIADOMOŚD:   

Odpowiedzialności za siebie i za innych Poszanowania wspólnego dobra, tolerancji Bycia częścią większej grupy i społeczności

POTRAFI:   

Współtworzyd życie społeczne grupy, do której należy Rozpoznad wartości Odróżnid dobro od zła

5|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 UMIE:   

Poprawnie wyrażad swoje emocje Uczyd się postrzegad otaczający świat Komunikowad się z innymi;

DOSTRZEGA:  

Niebezpieczeostwo płynące z nieprzemyślanych wyborów. Potrzeby innych ludzi

Jest przygotowany do odpowiedzialnego kształtowania własnego życia i prawidłowych wyborów życiowych. Atmosfera w naszej szkole zależed będzie od nas wszystkich.

6|S t r o n a

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 3 obszary planowania rozwoju: • KSZTAŁCENIE • OPIEKA I WYCHOWANIE • ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE

OBSZAR I: ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA Obszar, dla którego określono standard jakości.

Zarządzanie szkołą w sposób służący jej rozwojowi.

1. Zadania. 

Opracowanie 5–letniego Programu Rozwoju Szkoły. Wyznaczenie celów perspektywicznych.

Spodziewane efekty. 

 

Uczestniczenie nauczycieli w doskonaleniu zawodowym.





Systematyczne dokonywanie oceny pracy nauczycieli.





Organizowanie zastępstw za nieobecnych nauczycieli z uwzględnieniem planów pracy danego przedmiotu.





Przeznaczanie godzin do dyspozycji dyrektora w zgodzie z sugestiami zespołów przedmiotowych.



7|S t r o n a

Zadania oraz terminy ich realizacji przydzielane są poszczególnym pracownikom świadomie i racjonalnie. Nauczyciele, rodzice i uczniowie wiedzą, do jakiego celu szkoła zmierza i co chce osiągnąd. Nauczyciele realizują założony przez szkołę plan doskonalenia zawodowego i podnoszą swoje kompetencje. Nauczyciele są zmotywowani do pacy dzięki informacji zwrotnej otrzymanej w formie oceny. Plany dydaktyczne w poszczególnych klasach są w pełni realizowane bez ryzyka przestoju i powstawania zaległości w ramowym planie nauczania na trzy lata. Dodatkowe godziny pozwalają przygotowad ucznia do sprawdzianu zewnętrznego.

Termin. IX 2017

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Organizacja procesów edukacyjnych w sposób sprzyjający uczeniu się.



Przeprowadzanie bieżących remontów szkoły.





Wypracowanie wewnątrzszkolnego systemu zapewniania jakości poprzez:  Opracowywanie harmonogramu badania osiągnięd edukacyjnych uczniów;  Analizy egzaminów gimnazjalnych;  Analizy sprawdzianów po klasie VIII;  Analizy egzaminów maturalnych;  Wypracowanie planów naprawczych;  Prowadzenie nadzoru pedagogicznego i coroczne opracowywanie raportu z nadzoru pedagogicznego;





Tworzenie nowych profili klas.





Kształcenie uczniów na każdym poziomie nauczania.





Zapewnianie zdrowych, higienicznych i bezpiecznych warunków pracy przez:  właściwy rozkład zajęd w układzie dnia i tygodnia;  dbałośd o ład, estetykę i porządek otoczenia;  wdrażanie uczniów do respektowania norm społecznych.



8|S t r o n a

Estetyka i bezpieczeostwo budynku oraz otoczenia są na bieżąco poprawiane. Badania diagnostyczne są racjonalnie rozłożone:  Dyrektor gromadzi informacje na temat pracy szkoły, bieżącej realizacji podstawy programowej oraz wykorzystywania przez nauczycieli metod i form pracy;  Dyrektor opracowuje raport z nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej. Utworzenie klas szkoły podstawowej ogólnych, sportowych, dwujęzycznych i klas licealnych ogólnych i sportowych. Kształcenie w oddziałach o profilach sportowych, językowych i humanistycznych.

2017 – 2022

Tygodniowy rozkład zajęd realizowany jest z uwzględnieniem zasad BHP. Czyste i przyjazne otoczenie sprzyja rozwojowi uczniów. Uczniowie znają i respektują normy społeczne.

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Jak najlepsza współpraca nauczycieli w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych.



Przestrzeganie praw dziecka.





Udzielanie pomocy psychologiczno pedagogicznej U i R w formach:  zajęd rozwijających uzdolnienia;  zajęd dydaktyczno-wyrównawczych;  zajęd sportowych;  zajęd rewalidacyjnych;  zajęd specjalistycznych (korekcyjnokompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz  innych zajęd o charakterze terapeutycznym;  porad i konsultacji (zarówno rodzicom jak i uczniom);. Opracowywanie przez nauczycieli planów dydaktycznych w oparciu o podstawę programową do wygaszającego G, nowa podstawę SP i LO. Opracowywanie przez zespoły przedmiotowe rocznych planów pracy.









Sporządzenie wykazu wycieczek szkolnych.



Przygotowywanie kalendarzy uroczystości i konkursów.



Wdrażanie programów autorskich.

9|S t r o n a





Uczniowie czują się w szkole podmiotem. Wszystkie osoby posiadające opinię, orzeczenie PP-P lub wskazane przez nauczycieli uczących są objęte stosowną pomocą.

2017 – 2022

Podstawa programowa jest realizowana.

2017 – 2019

Praca zespołów przedmiotowych jest przemyślana, uwzględnia potrzeby uczniów, rodziców i szkoły.  Wycieczki szkolne realizuje się zgodnie z przyjętym planem.  Dodatkowe zadania podejmowane przez nauczycieli wzbogacają ofertę edukacyjną.  Realizacja programów autorskich

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022 2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Wykorzystywanie zasobów szkoły oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju.



Unowocześnienie i dostosowanie bazy dydaktycznej szkoły poprzez:  zakup pomocy i sprzętu dydaktycznego;  doposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt audiowizualny;  doposażenie szkoły w sprzęt dostosowany do potrzeb SP i LO; 

wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej;  cyfryzacja zasobów bibliotecznych;



uzupełnianie sprzętem sportowym hali oraz sali gimnastycznej (doposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt sportowy dostosowany do profilów klas);  zagospodarowanie terenu wokół szkoły na plac zabaw dla dzieci i boisko szkolne;  Pozyskiwanie sponsorów.

10 | S t r o n a

w klasach sportowych i językowych.  Baza dydaktyczna szkoły jest nowoczesna i umożliwia nauczycielom realizacje zadao. Zajęcia są uatrakcyjnione, motywują do nauki, dostarczają różnych form przekazu. Nowoczesny sprzęt zabezpiecza potrzeby uczniów ze względu na indywidualne sposoby uczenia się.  Bogata biblioteka daje możliwośd wyboru, ciekawa oferta wzmaga zainteresowania czytelnicze. Praca biblioteki jest usprawniona. Wzbogacona oferta i zabezpieczenie potrzeb czytelniczych podnosi poziom czytelnictwa.  Wydajnośd sportowa dzieci wzrasta. Zagospodarowany teren przy szkole powoduje strukturyzacje czasu – czas wolny oraz zajęcia lekcyjne są uatrakcyjnione. 

Dzięki pozyskanym sponsorom

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Udostępnianie pomieszczeo szkolnych wraz z wyposażeniem podmiotom z zewnątrz.  Współpraca z samorządem lokalnym, rodzicami, parafią, TZR, klubami sportowymi i innymi placówkami oświatowo – opiekuoczymi oraz kulturalnymi.

możliwy jest zakup nagród oraz sprzętu dydaktycznego i sportowego.  Szkoła jest promowana dzięki udostępnianiu pomieszczeo.  Wzrasta prawdopodobieostwo pozyskania środków oraz rozwiązywania indywidualnych kwestii psychospołecznych i korzystania z oferty kulturalnej.





Uczniowie są osobami postrzeganymi indywidualnie, znanymi, wobec których stosuje się odrębne metody działao. Rodzice są partnerami w procesie wychowawczym i edukacyjnym swoich dzieci.

2017 – 2022



Potencjał i możliwości rodziców jest wykorzystywany w realizacji imprez okolicznościowych i wycieczek.

2017 – 2022



Utrzymywanie właściwych relacji z rodzicamirodzice są partnerami szkoły.



Systematyczna współpraca z rodzicami poprzez:  diagnozowanie potrzeb i zagrożeo (ankietowanie uczniów i rodziców, bieżące kontakty, rozmowy indywidualne, obserwacje wychowawcy);  pedagogizacja rodziców;  warsztaty dla rodziców;  zajęcia otwarte;  konsultowanie klasowych programów wychowawczych z rodzicami;  umożliwianie jak najczęstszego kontaktu ze szkołą (planowe wywiadówki, konsultacje, drzwi otwarte, dyżury nauczycieli, kontakt telefoniczny);  rozpoznawanie oczekiwao rodziców. Udział rodziców w planowaniu i przeprowadzaniu imprez okolicznościowych i wycieczek.

11 | S t r o n a

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Uwzględnianie wniosków z analizy wyników sprawdzianu i egzaminu zewnętrznego oraz innych badao zewnętrznych i wewnętrznych.

Edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych.

 Diagnozowanie osiągnięd edukacyjnych uczniów rozpoczynających naukę w szkole, po I etapie i po zakooczeniu nauki.  Analiza wyników sprawdzianu i egzaminu zewnętrznego i wewnętrznego.  Analizowanie, weryfikowanie i modyfikowanie planów nauczania na podstawie wyników sprawdzianów i osiągnięd edukacyjnych.  Udział nauczycieli w szkoleniach, warsztatach i zespołach samokształceniowych dotyczących pracy z dziedmi różnych rodzajach dysfunkcji.  Realizowanie przez nauczycieli dodatkowych pełnych kwalifikacji związanych z praca z dzieckiem z dysfunkcjami lub dzieckiem niepełnosprawnym.  Realizacja i przestrzeganie przez nauczycieli pracujących z uczniami z dysfunkcjami zaleceo zawartych w orzeczeniach i opiniach wydanych w Poradni Psychologiczno-pedagogicznej.  Planowanie pracy z uczniami w oparciu o skonstruowany dla nich Indywidualny Plan Edukacyjny.  Zapewnianie przez szkołę zatrudnienia

12 | S t r o n a

 Wyniki sprawdzianu zewnętrznego podnoszą się i przygotowują uczniów do dalszego etapu kształcenia.  Szkoła zna swoje słabe i mocne strony oraz tworzy programy naprawcze w tym zakresie.  Nauczyciele wykorzystując wnioski z analizy do dalszej pracy podnoszą efektywnośd nauczania.

2017 – 2022

 Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje, co przekłada się na efektywniejszą pracę z dzieckiem.

2017 – 2022

 Nauczyciele znają treśd orzeczeo i opinii PP-P, dostosowują metody i formy pracy na zajęciach do potrzeb i możliwości uczniów.  W pracy z poszczególnymi dziedmi ma miejsce indywidualizacja podejścia.  Uczeo niepełnosprawny korzysta

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022 2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

nauczyciela wspomagającego w sytuacji, gdy wymaga tego niepełnosprawnośd uczniów.  Dostosowywanie form i warunków przeprowadzania egzaminów i sprawdzianu zew. do indywidualnych potrzeb ucznia.

z pomocy, pracuje z nauczycielem wspomagającym, który zapewnia mu korzystanie z pełnej oferty edukacyjnej szkoły.  Uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych piszą sprawdzian lub egzamin zgodnie z zaleceniami PP-P zawartymi w opinii.

2017 – 2022

OBSZAR II: KSZTAŁCENIE Obszar, dla którego określono standard jakości.

Koncepcja pracy ukierunkowanej na rozwój uczniów.

2. Zadania. 

Spodziewane efekty.

Dostosowywanie wymagao edukacyjnych do możliwości uczniów. Stosowanie oceniania motywującego uczniów do dalszej pracy.



 

Wspieranie uczniów zdolnych. Wymiany międzynarodowe.





Obejmowanie pomocą uczniów z trudnościami w nauce.





Stwarzanie równych szans uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych.





13 | S t r o n a



W szkole stwarza się optymalne warunki rozwoju. Ocenianie daje uczniom trafną informacje zwrotną zachęcająca do dalszej pracy. Dla uczniów zdolnych przygotowanie dodatkowej oferty. Uczniowie łatwiej pokonują trudności, wyrównują szanse edukacyjne. Wszyscy zainteresowani uczniowie mają możliwośd

Termin. 2017 – 2022 2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

korzystania z zajęd pozalekcyjnych. Promocja szkoły.



Stworzenie planu promocji placówki w porozumieniu z rodzicami.





Prezentowanie osiągnięd uczniów podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych. Kształtowanie pozytywnego klimatu sprzyjającego uczeniu się.



Regularne aktualizowanie strony internetowej. Zapoznanie rodziców ze sprawozdaniami z działalności szkoły, z wynikami sprawdzianu lub egzaminu oraz z sukcesami i osiągnięciami uczniów. Organizowanie zawodów i konkursów międzyszkolnych.



Organizacja wymian międzynarodowych. Udział reprezentantów szkoły w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych na różnych szczeblach. Aktualizowanie gazetek promujących szkołę.





 



 



14 | S t r o n a







Plan promocji ma wpływ na wizerunek placówki w rejonie, kraju i świecie. Na terenie szkoły widoczne są przykłady aktywności uczniów. Sukcesy są ogólnie świętowane, a ich odnoszenie jest osiągalne dla wszystkich. Rodzice jako szeroko rozumiana społecznośd lokalna mają dostęp do aktualnych informacji na temat pracy szkoły.

Widoczna jest satysfakcja uczniów i rodziców z udziału w konkursach przedmiotowych i sportowych na różnym szczeblu. Reprezentanci naszej placówki promują ją w rejonie i poza nim oraz poza granicami naszego kraju. Przedstawianie sukcesów uczniów na gazetkach klasowych oraz szkolnych.

IX 2017

2017 – 2022 2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 Wspieranie rozwoju dziecka na każdym etapie edukacyjnym.



Analiza potrzeb uczniów.





Prowadzenie świetlicy dla dzieci młodszych w oddzielnym pomieszczeniu w celu rozbudzania zainteresowao i umożliwiania nauki oraz odrabiania prac domowych.





Skoncentrowanie realizacji programu nauczania na dziecku- szczególnie w przypadku uczniów posiadających opinię lub orzeczenie PP-P. Organizowanie w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bieżącej pracy z uczniami w formie:  zajęd dydaktyczno-wyrównawczych,  zajęd korekcyjno-kompensacyjnych,  zajęd rewalidacyjnych. Systematycznego podnoszenie przez nauczycieli kwalifikacji do pracy z dzieckiem na każdym poziomie nauczania. Prowadzenie zajęd na basenie.



Organizowanie konkursów szkolnych dla różnych grup wiekowych, konkursów międzyszkolnych oraz zawodów sportowych. Stosowanie metod sprzyjających aktywizacji. Zadawanie dodatkowych prac, dbanie o atrakcyjnośd zajęd (np. poprzez metody aktywizujące), stosowanie pochwał słownych, nagradzanie.





Starania o wzrost aktywności uczniów.

 

 

15 | S t r o n a

Nauczyciel e uwzględniają wszelkie potrzeby dzieci. Uczeo czuje się bezpiecznie na terenie świetlicy, aktywnie uczestniczy w proponowanych formach zajęd, otrzymuje wsparcie w trudnych sytuacjach. Uczniowie wymagający wsparcia otrzymują je w zaleconej formie.

2017 – 2022



Uczeo korzysta z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły.

2017 – 2022



Nauczyciele podnoszą kwalifikacje, co przekłada się na efektywniejszą pracę z uczniem. Nauka pływania dla najmłodszych.

2017 – 2022



Samorząd Uczniowski współpracuje z dyrekcją, radą pedagogiczną, rodzicami.

2017 – 2022



Rozwija się samorządnośd uczniów. Uczniowie są regularnie motywowani, zachęcani, pozytywnie koncentrowani na nauce i rozwoju.

2017 – 2022





2017 – 2022

2017 – 2022

2018 – 2019

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022 



Projekt edukacyjny.

Realizowane projekty edukacyjne uwzględniają potrzeby i zainteresowania uczniów.

2017 – 2019

OBSZAR III: WYCHOWANIE I OPIEKA Obszar, dla którego określono standard jakości.

Wspomaganie rozwoju uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.

3. Zadania.

Spodziewane efekty.



Rozpoznawane przez szkołę potrzeb uczniów i zapewnianie właściwej formy pomocy.





Utrzymywanie współpracy z instytucjami wspierającymi.





W szkole jest świetlica, która działa w oparciu o promowane przez szkołę wartości zawarte w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym.





Organizacja zajęd pozalekcyjnych.



16 | S t r o n a

Uczeo otrzymuje wsparcie, które jest wynikiem analizy jego sytuacji i współpracy np. wychowawcy z pedagogiem szkolnym. Uczeo (jego rodzina) ma możliwośd skorzystania z szerokiej oferty wsparcia/pomocy instytucji i placówek. Uczeo korzysta z oferty edukacyjno – wychowawczej zajęd świetlicowych oraz ma zapewnioną troskliwą opiekę wychowawców. Szkoła organizuje zajęcia pozalekcyjne podczas których:  uczeo ma zapewnioną opiekę;  rozwijane są jego zainteresowania i pasje.

Termin. 2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Zajęcia są alternatywą dla innych form spędzania wolnego czasu. Profilaktyka agresji i przemocy w szkołach.



Szkoła realizuje Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny, w tym dokonuje corocznej diagnozy problemów wychowawczych.





Udział szkoły w akcjach informacyjno – profilaktycznych.





Zapewnienie pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Pedagogizacja uczniów i rodziców.





Kształtowanie społecznie pożądanych postaw i zachowao.





Promowanie i nagradzanie społecznie akceptowanych sposobów rozwiązywania konfliktów i sytuacji trudnych między uczniami.





Wdrażanie do przestrzegania ogólnie respektowanych norm społecznych.

17 | S t r o n a

Wychowawcy klas przeprowadzają zajęcia z zakresu m.in. agresji, bezpieczeostwa w Internecie i przemocy w ramach godzin wychowawczych oraz podejmują działania mające na celu zminimalizowanie problemów wychowawczych Uczniowie zdobywają wiedzę umożliwiającą im podejmowanie świadomych wyborów. Uczniom i rodzicom udzielana jest bieżąca pomoc w formie rozmów indywidualnych z pedagogiem szkolnym i wychowawcą, a także spotkao ze specjalistami. Uczeo prezentuje pozytywne wzorce zachowania, a także doświadcza ich ze strony rówieśników. Uczeo czuje się bezpieczny ma terenie szkoły.

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

2017 – 2022

PIĘCIOLETNI PROGRAM ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ SPOROTOWYCH W RYBNIKU NA LATA 2017/2018 – 2021/2022

Wzmocnienie bezpieczeostwa dzieci i młodzieży.

 

Zapewnienie bezpieczeostwa w szkole.



Współpraca z instytucjami.

SKŁAD ZESPOŁU OPRACOWUJĄCEGO: LIDER WDN – Beata Muszala Przewodniczący zespołu – Katarzyna Lip Członkowie: 

Ewa Urbaoczyk;



Ilona Bajcer;



Androsz Katarzyna;



Joanna Małysa;



Skaba Natalia;



Wojciech Kasperski;



Agnieszka Kłosok;



Dyżury nauczycieli zapewniające opiekę dzieci i młodzieży.



Pogadanki profilaktyczne w klasach.

Troska o bezpieczeostwo dzieci i młodzieży w dni wolne od zajęd dydaktycznych.

18 | S t r o n a