2020

„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać...
Author: Bogna Drozd
4 downloads 5 Views 368KB Size
„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.” Robert Fulghum

Program Rozwoju Przedszkola Samorządowego w Jednorożcu na lata 2015/2020 Nasze przedszkole zapewnia wszechstronny, bezpieczny , radosny rozwój wszystkim swoim wychowankom. Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czują się one kochane, akceptowane i szczęśliwe. Przygotowujemy je do przeżywania sukcesu, ale i do radzenia sobie z porażkami. Wspieramy wszystkich rodziców dzieci , a w szczególności ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieci zdolnych w rozwiązywaniu problemów i codziennych trudności. Prowadzimy działania zapobiegające trudnościom adaptacyjnym przyszłych przedszkolaków. Naszym marzeniem jest, aby dzieci bez widocznego wysiłku, bez dużego stresu, bez płaczu osiągnęły granice, które będą nas zdumiewały. Aby były niezwykle pomysłowe, czerpały radość z zabawy, z przyjemnością odkrywały i rozumiały otaczający ich świat. Aby miały bogaty słownik, rysowały, malowały , śpiewały i tańczyły oraz posiadały niepohamowany głód wiedzy. W pracy z dziećmi kierujemy się wartościami uzgodnionymi z rodzicami: przyjaźń , uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, tolerancja, cierpliwość, samodzielność. Strategia rozwoju placówki  Zapewnienie ciągłego rozwoju i doskonalenia jakości pracy .  Kształtowanie pozytywnego wizerunku placówki w środowisku.

CELE I ZADANIA

 Wspieranie uzdolnień oraz wspomaganie rozwoju dziecka poprzez diagnozowanie i rozwijanie inteligencji wielorakich.  Wychowanie w ścisłej współpracy z rodzicami. Współdziałanie w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.  Rozwijanie umiejętności przeżywania sukcesów, a także radzenia sobie z porażkami.  Tworzenie pozytywnej atmosfery, bezpieczeństwa, wsparcia i wzajemnego zaufania.  Angażowanie rodziców do realizacji zadań przedszkola.  Zapewnianie odpowiedniej bazy i wyposażenia przedszkola.  Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym.  Stymulowanie rozwoju ekspresji twórczej oraz aktywności w działaniu dzieci w różnych obszarach edukacyjnych.  Rozwijanie umiejętności wyrażania siebie w różnych formach ekspresji.  Aktywizowanie sfery wyobraźni i fantazji.  Stymulowanie kreatywnej postawy.  Kształtowanie myślenia i działania zmierzającego do samorealizacji.  Pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego "ja".  Wspieranie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej.

WIZJA NASZEGO PRZEDSZKOLA  Absolwenci naszego przedszkola to dzieci otwarte, twórcze,komunikatywne, przygotowane do podjęcia obowiązków na kolejnym szczeblu edukacji. Znają siebie i swoje możliwości, akceptują odrębność innych, potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, rozwiązują problemy, dążą do osiągnięcia sukcesu i radzą sobie z porażkami.  Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne dostosowane są do możliwości rozwojowych dzieci i prowadzone są na wysokim poziomie. Dzieci mają stworzone warunki do twórczego działania, przyswajają ważne umiejętności przydatne w życiu dorosłego człowieka.  Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Dzieci mają możliwość samorealizacji i aktywnego odkrywania swoich możliwości. Dzięki bogatej ofercie zajęć dodatkowych,rozwijają swoje zainteresowania wzbogacając wiedzę o otaczającym świecie.

 Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój.Pedagodzy w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci.  Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań, są dobrze przygotowane merytorycznie i metodycznie. Poszukują innowacyjnych rozwiązań, mają wysokie kwalifikacje, pracują z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności.  Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględnia ich potrzeby i oczekiwania. Angażuje rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane.Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.  Nasze przedszkole jest kolorowe i bajeczne. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt, nowe meble,pomoce dydaktyczne i piękne zabawki. Nasz plac zabaw zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci na świeżym powietrzu i zachęca do zabawy.  Dzięki skutecznej promocji nasze przedszkole ma dobra opinię w środowisku lokalnym. Dobra baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia dopełnia działania dydaktyczno - wychowawcze i wpływa na wysoką ocenę. Placówka inwestuje w nauczycieli, pracowników, bazę lokalowa, a zyskują na tym przede wszystkim dzieci. Przedszkole jest zarządzane w sposób sprawny i nowoczesny, a pracownicy mają satysfakcję ze swojej pracy.

MISJA NASZEGO PRZEDSZKOLA    

Dostarczamy dzieciom miłych wspomnień na całe życie. Wspieramy indywidualny rozwój osobowości dziecka. Promujemy zdrowie fizyczne i psychiczne. Zapewniamy pełną opiekę dydaktyczną, wychowawczą, i specjalistyczną (logopeda, psycholog).  Szanujemy i przestrzegamy prawa dziecka.  Przekazujemy wiedzę i umiejętności dzięki aktywnym metodom pracy.

 Pomagamy dzieciom w pozytywnym postrzeganiu siebie i rozumieniu swoich uczuć.  Prowadzimy edukację proekologiczną i prozdrowotną, wyrabiamy u dzieci nawyki higieniczne, zdrowotne, ekologiczne.  Jesteśmy otwarci na propozycje i współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.  Służymy pomocą w razie trudności wychowawczych.  Przywiązujemy dużą wagę do świąt rodzinnych, poznajemy i kultywujemy tradycje z różnych regionów naszego kraju.  Zaspokajamy potrzebę zabawy.  Zapewniamy bezpieczeństwo. W naszym przedszkolu dziecko: 1. Poznaje swoje prawa i obowiązki. 2. Czuje się bezpiecznie, 3. Rozwija się twórczo, 4. Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces, 5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony, 6. Buduje pozytywny obraz samego siebie, 7. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi. 8. Jest wesołe, zaradne, kreatywne, empatyczne, kulturalne. W naszym przedszkolu rodzice: 1. Uzyskują pomoc specjalistów. 2. Otrzymują obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka. 3. Mogą być z dzieckiem w trudnych chwilach. 4. Mówić otwarcie o swoich spostrzeżeniach o pracy przedszkola. 5. Bezpośrednio rozmawiać z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych. 6. Mogą czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola. 7. Rodzice w sposób pozytywny wypowiadają się nt. pracy przedszkola. 8. Rodzice czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach: finansowa pomoc dla przejawianych inicjatyw, chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronną pomoc.

W naszym przedszkolu nauczyciele: 1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych przedszkola. 2. Podejmują działania innowacyjne. Są aktywni i twórczy. 3.Realizują programy, dostosowane do potrzeb grupy i placówki. 4. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym. 5. Doskonalą swoją wiedzę i zbierają nowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach. 6. Wszyscy nauczyciele wykorzystują metody aktywne w pracy. 7. Nauczyciele uzyskują status nauczyciela mianowanego, dyplomowanego. 8. Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków i partnerów przedszkola. 9. Monitorują efektywność własnej pracy - samokontrola. 10. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Postanowienia końcowe 1. Program rozwoju przedszkola jest otwarty i może ulegać modyfikacji. 2. Program rozwoju przedszkola jest uzupełnieniem zadań określonych w Statucie. 3. Program rozwoju zatwierdza do realizacji Rada Pedagogiczna. 4. Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Rady Pedagogicznej, Dyrektora i Rady Rodziców. Obowiązuje od dnia zatwierdzenia.