ROK SZKOLNY 2015/2016 XI-XII 1. Dzień Wszystkich Świętych (01.11) i Dzień Zaduszny (02.11) – W świetlicy szkolnej rozmawialiśmy na temat tradycji obchodzenia Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w Polsce. Dzieci wykonywały prace plastyczne, na których przedstawiły, jak one spędzają Dzień Wszystkich Świętych. Wykonywały także dekoracyjne znicze oraz malowały listopadową

zadumę,

która

była

inspirowana

utworem

,,Preludium

C-dur

nr 1” Jana Sebastiana Bacha oraz wierszami Ewy Szelburg – Zarembiny: ,,Listopad”, Słota”, ,,Szara godzina”, ,,Bawiły się liście”.

1

2

2. Święto Pieczonego Ziemniaka – Dzieci poznały historię ziemniaków oraz różne ciekawostki

z

nimi

związane.

Brały

udział

w

różnych

grach

i

zabawach

z ziemniakami w roli głównej: kręgle, slalom, ,,sadzenie ziemniaków”, rzut ziemniakiem do kosza, zabawa zgaduj – zgadula ,,Parzący ziemniak”. Odbył się także konkurs wiedzy o ziemniakach. Punktem kulminacyjnym zabawy z ziemniakami było wykonanie ,,ziemniaczanych cudaków” .

3

4

5

3.

Narodowe Święto Niepodległości (11.11) – Tak ważne wydarzenie, jakim jest dla

każdego Polaka Święto Niepodległości uczciliśmy poprzez lekcją historii w formie multimedialnej prezentacji o tym, jak Polska odzyskała po 123 latach niepodległość. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne takie jak: ,,My pierwsza brygada”, ,,Szara piechota”, ,,Rota”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Czerwone maki na Monte Cassino”. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z kombatantami II wojny światowej. Spotkanie zostało zorganizowane przez panie ze szkolnej biblioteki. Sięgnęliśmy też po legendy związane z początkami państwa polskiego m.in. ,,Legenda o Lechu i białym orle”, ,,Legenda o Warsie i Sawie”, ,,Legenda o smoku wawelskim. Dzieci wykonywały też flagę Polski oraz postać smoka zainspirowaną legendą.

6

7

4. Dbamy o zdrowie - Jako, że zdrowie jest bardzo ważne spotkaliśmy się z Panią Pielęgniarką, która opowiadała o tym, jak dbać o higienę i zdrowie. Jedną z form ruchu w naszej świetlicy był w tych dniach taniec zumba. Odbył się też teleturniej o tematyce zdrowotnej. Zostały wykonane w zespołach plakaty propagujące zdrowy styl życia. Nie pominęliśmy również tak ważnego tematu, jakim jest szkodliwość zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem. Dzieci odegrały scenki do wiersza ,,Teleludek” oraz wysłuchały opowiadania pt. „Dziwna Choroba”.

8

9

5. Światowy Dzień Pluszowego Misia (25.11) i Andrzejki (30.11) – Najlepszym przyjacielem każdego dziecka jest pluszowy miś, dlatego w dniu misiowego święta uczniowie poznali jego historię, słuchali piosenek o misiach i obejrzeli zdjęcia misiów z różnych stron świata takich jak miś Puchatek, miś Uszatek, Koralgol itp. Dzieci szyły własne pluszowe misie z filcu. W świetlicy została zorganizowana wystawa pluszowych misiów (a było ich około 150), którą podziwiały nie tylko dzieci, ale również rodzice. Pod koniec listopada odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa. Zostały zorganizowane gry i zabawy przy muzyce. 10

11

6. Grudniowe tradycje: Barbórka, Mikołajki – Na początku grudnia dzieci poznały tradycje adwentowe obchodzone na Warmii. Stworzyły również swój własny kalendarz adwentowy. Z okazji Dnia Górnika (Barbórka) uczniowie poznali legendę ,,O mądrym Skarbniku”. Dowiedzieli się jak powstaje węgiel i jak wygląda praca górników. 6 grudnia dzieci poznały ,,Legendę o Świętym Mikołaju” oraz redagowały list do Świętego Mikołaja. Wykonywały też różne prace plastyczne, przedstawiające sylwetkę Świętego Mikołaja. Uczniowie nauczyli się śpiewać piosenkę pt. ,,Kochany Panie Mikołaju”.

12

13

7. Nadchodzi zima – Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki o tematyce zimowej. Ciekawą pracą było wykonanie postaci Pani Zimy, a także śnieżynek, gwiazdek i papierowych aniołków. Grudzień to czas, który kojarzy nam się z choinką, dlatego dzieci poznały historię bożonarodzeniowej choinki oraz symbolikę ozdób choinkowych. Wykonały wiele ozdób choinkowych, w tym łańcuchy. Uczniowie nauczyli się śpiewać piosenki pt. ,,Zielony gość”.

14

15

8. Tradycje bożonarodzeniowe - W okresie przedświątecznym rozmawialiśmy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie słuchali opowiadań bożonarodzeniowych np. ,,Zapominalski pastuszek”, ,,Brzydka owieczka”, ,,Kaftanik dla dzieciątka”. Wykonywali szopki bożonarodzeniowe i kartki świąteczne. Dzieci poznały też zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych krajach. W ramach programu czytelniczego ,,Książki naszych marzeń” świetlicę odwiedziła Pani Mariola Grzybowska – Brzezińska, która czytała dzieciom o świątecznych tradycjach w Argentynie, Meksyku i Skandynawii.

16

17

9. Akcja pt. ,,Pomaganie jest piękne”, kiermasz ozdób świątecznych - W świetlicy szkolnej została zorganizowana akcja pt. ,,Pomaganie jest piękne”. Akcja ta miała na celu uwrażliwić dzieci na potrzeby bliźnich i wzbudzić chęć niesienia pomocy. W ramach tej akcji dzieci przynosiły słodycze i zabawki dla dzieci podopiecznych domu opieki Caritas. Zebrane dary zostały przekazane dla Caritasu podczas spotkania z pracownikiem Caritas - Panią Krystyną Kucewicz. Inną formą pomocy był kiermasz kartek świątecznych oraz ozdób świątecznych i choinkowych. Całkowity dochód w kwocie 350 złotych został przekazany na cele statutowe Caritas.

18

10. Międzyświetlicowy konkurs kolęd i pastorałek - Tuż przed świętami został zorganizowany Międzyświetlicowy konkurs kolęd i pastorałek. Na konkurs zgłosiło się bardzo dużo dzieci z klas I-III. Jurorkami były panie mikołajki, a dzieci wykonywały kolędy w trzech kategoriach: soliści, zespoły, wykonanie instrumentalne. Poziom wykonania był wysoki, dlatego jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Ostatecznie w kategorii soliści pierwsze miejsce zajęła Zosia Maciejko, drugie miejsce Hania Mystkowska, a trzecie miejsce zajął Jaś Kapusta. W kategorii wykonanie instrumentalne pierwsze miejsce zajęła Gabrysia Cieślak, drugie miejsce Julia Jakubowska, zaś trzecie miejsce zajęli ex aeque Lena Krynicka i Adam Pietrzak. Z kolei w kategorii zespoły pierwsze miejsce zajęły Marta Trocewicz i Anastazja Cieślak, drugie miejsce Nadia Jasińska, Maja Słowicka, Wiktoria Zienkiewicz, Ania Plewik, Ola Drozd, Gaja Lendzion i Julia Fabianowicz, zaś trzecie miejsce zajęły Maja Serafin i Michalina Matejko. Nikt jednak nie pozostał bez nagrody - wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

19

20

21