2015 Winter is coming

Newsletter „First Steps” 1/2015 Winter is coming CORAZ BLIŻEJ ZIMA – UBIERAMY SIĘ CIEPŁO Pogoda zmienia się z dnia na dzień. Drzewa pogubiły liście. ...
1 downloads 5 Views 2MB Size
Newsletter „First Steps” 1/2015 Winter is coming

CORAZ BLIŻEJ ZIMA – UBIERAMY SIĘ CIEPŁO Pogoda zmienia się z dnia na dzień. Drzewa pogubiły liście. Dni są coraz krótsze, a na dworze jest zimno i mokro. W listopadzie dzieci dowiedziały się, jak ważny jest dobór odpowiedniego stroju do zmieniających się warunków atmosferycznych. Utrwalały kolejność zakładania poszczególnych części garderoby, dzięki którym będzie im ciepło nawet w bardzo chłodne dni. Wyposażone w tę wiedzę odważnie czekają na zimę, która tuż, tuż za kilka dni. Przedszkolaki rozwijały i utrwalały wiedzę o tym, jak ważne jest ciepłe ubranie w chłodne dni. Wiedza bez ćwiczeń praktycznych pozostaje jednak tylko teorią. Warto przed wyjściem z dzieckiem na zewnątrz zachęcić je do tego, aby samo spróbowało wybrać stosowne do pogody ubranie oraz je założyło. Bycie wsparciem w tych czynnościach (bez wyręczania) uczy przedszkolaka samodzielności.

17 listopada w ramach „KOLOROWYCH WTORKÓW” obchodziliśmy dzień pomarańczowy. Dzieci ubrane na pomarańczowo przypomniały sobie nazwy warzyw i owoców w wymienionym kolorze. Do najciekawszych zajęć należała prezentacja wyciskarki do owoców cytrusowych. Każdy przed przystąpieniem do wyciskania soku z pomarańczy i mandarynek, umył je, a następnie wyciskał sok. Dzieci miały przy tym wydarzeniu dużo zabawy, sok smakował wszystkim, nawet tym, którzy, na co dzień nie lubią pomarańczy. Dla jednych był słodki, dla innych kwaśny, ale dla wszystkich smaczny. Mniam… mniam…

Teatr Ptak - „Lis Przechera” W środę 18 listopada nasze przedszkole odwiedził TEATR ,,PTAK” ze spektaklem ,,Lis Przechera”. Pani Krystyna Popławska przeniosła dzieci w niezwykły świat, przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem przyglądały się perypetiom sprytnego lisa i mocno kibicowały bohaterom przedstawienia.

MAŁY ARTYSTA – „PTAKI” SALVADOR DALI Kolejny tydzień przeniósł dzieci do świata artystycznego. Przy użyciu rożnych środków plastyczno – technicznych, dzieci wykonywały prace plastyczne. Do jednych z najładniejszych należą obrazy powstałe w ramach realizacji projektu Pani Aleksandry Ziarnik „Mały artysta” – nawiązujące tym razem do techniki malarskiej Salvadora Dali „Ptaki”. Dzieci nie tylko zauważyły, że zwierzęta na jego portretach maja wyjątkowe długie nogi, ale obrazy są wielobarwne, co nam wszystkim bardzo odpowiadało. Nasz przedszkolny korytarz zamienił się wielokolorowy, ptasi gaj 

Dzień pluszowego Misia Jak co roku obchodziliśmy bardzo lubiany przez wszystkie dzieci DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył mu przez cały dzień. Przy wspólnych śpiewach i tańcach upłynął nam czas, dodatkowo dzieci wydały przyjęcie, na którym honorowymi gośćmi, były oczywiście pluszowe maskotki.

WYNALAZKI –„ZEGAR” Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w ramach projektu „Wynalazki”. Tym razem dzieci poznały ciekawą historię powstania zegara. Same wykonały klepsydrę używając drewnianych patyczków i piasku.

WITAJ SZKOŁO – ODWIEDZAMY SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ „PRIMARY STEPS” W ramach projektu WITAJ SZKOŁO nasze 4 latki udały się do Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej „Primary Steps”, gdzie wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciach otwartych. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda najprawdziwsza szkoła, zobaczyć szkolne sale oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach prowadzonych przez panią Christine, panią Martę i panią Marzenę.

Zajęcia matematyczne w zerówce Nasi zerówkowicze dobrze wiedzą, że aby być dobrze przygotowanym do szkoły nie należy tylko znać literki, ale należy także dobrze liczyć. Dlatego podczas środowych zajęć matematycznych starszaki najpierw tworzyły zbiory leśnych zwierząt, a następnie przeliczały ich ilość zapisując odpowiednia liczbę zwierząt za pomocą kresek na tablicy.

ŚWIAT INSTRUMENTÓW – TRÓJKĄT Wykorzystując tematykę związaną z deszczem w ramach projektu muzycznego „Świat instrumentów” nasi zerówkowicze zapoznali się z kolejnym już instrumentem, jakim jest trójkąt. Przedszkolaki za pomocą trójkątów stworzyły małą orkiestrę i ogrywały różnego rodzaju rytmy podawane przez nauczyciela, a na zakończenie zajęć każdy wykonał swoje własne trójkąty wykorzystując do tego druciki, folię aluminiową oraz włóczkę.

FILHARMONIA ŚLĄSKA - „Żwawym krokiem w stronę świąt… razem z wiolonczelą” Jak co miesiąc wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z FILHARMONIĄ ŚLĄSKĄ. Dzieci utrwalały gamę muzyczną z opracowaniem ruchowym, zapoznały się z pojęciami – mol, dur, opera, musical, brały udział w zabawach z wykorzystaniem puzzli muzycznych oraz prezentacji wybranych instrumentów.

Co pływa, a co tonie? – projekt LABORATORIUM W ramach projektu LABORATORIUM sprawdzaliśmy, jakie przedmioty unoszą się na wodzie, a jakie toną. Dla wielu zaskoczeniem i odkryciem było, ze olej nie rozpuszcza się w wodzie, unosi się na niej. Dzieci wykorzystując tę właściwość wykonały „Ocean w butelce”, którym bardzo lubią się bawić, a grupa Pani Kasi samodzielnie wykonała papierowe łódeczki.

Kid’s corner:

Co przed nami: Bal Karnawałowy Dzień Babci i Dziadka Biały wtorek Pokaz motyli Teatr ,,Blaszany Bębenek” z przedstawieniem pt. „Smerfy”

Count the Koalas. How many can you find? To print and colour this, go to the website: activityvillage.co.uk - „counting puzzles”

International House Integra Bielsko Sp. z o.o. 43-300 Bielsko-Biała, ul. Zielona 32, NIP: 937-24-38-192 Przedszkole Anglojęzyczne „FIRST STEPS” 43-300 Bielsko-Biała, ul. Czecha 5 Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa „PRIMARY STEPS” Bielsko-Biała, ul. Zielona 32 Autoryzowane Centrum Egzaminacyjne CAMBRIDGE ESOL, Bielsko-Biała, ul. Zielona 32 Księgarnia Językowa i Edukacyjna „ZA ORŁEM”, Bielsko-Biała, ul. Głęboka 11, NIP: 547-02-07-74