2015 RADY MIASTA ZGORZELEC. z dnia r

Projekt - 86 UCHWAŁA NR ……/2015 RADY MIASTA ZGORZELEC z dnia ……….. 2015 r. w sprawie zmiany uchwały nr 281/2013 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 22 stycz...
13 downloads 0 Views 332KB Size
Projekt - 86

UCHWAŁA NR ……/2015 RADY MIASTA ZGORZELEC z dnia ……….. 2015 r. w sprawie zmiany uchwały nr 281/2013 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 22 stycznia 2013r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Zgorzelec oraz wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania i sposobu ich pobierania Na podstawie art.18 ust.2 pkt.8 i 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. 2015r, poz. 1515 ) oraz art. 13 b ust. 3, 4 i 5 oraz art.13 f ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015r. poz. 460 ze zmianami) Rada Miasta Zgorzelec uchwala, co następuje:

§1

W uchwale Nr 281/2013 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 22 stycznia 2013r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Zgorzelec oraz wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania i sposobu ich pobierania opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z 2013r. poz. 1380, wprowadza się następujące zmiany: 1) zmienia się treść załącznika nr 2 w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały; 2) zmienia się treść załącznika nr 3 w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały. §2 Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zgorzelca. §3 Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Załącznik nr 1 do Uchwały Nr ............. Rady Miasta Zgorzelec z dnia ........................

Wysokość opłat za czas parkowania pojazdów samochodowych: 0,50zł

do 30 min

2,00zł

od 30 min do 60 min

2,40zł

druga godzina

2,80zł

trzecia godzina

2,00zł

czwarta i każda kolejna godzina

12,00zł

opłata za parkowanie w czasie funkcjonowania strefy płatnego

parkowania 15,00zł

miesięczny abonament typu „M” * za 1 pojazd (pierwszy)

150,00zł

roczny abonament typu „M” * za 1 pojazd (pierwszy)

30,00zł

miesięczny abonament typu „M” * za 2 pojazd (drugi)

300,00zł

roczny abonament typu „M” * za 2 pojazd (drugi)

75,00zł

miesięczny abonament typu „M” * za 3 i kolejny pojazd (trzeci i kolejny)

750,00zł.

roczny abonament typu „M” * za 3 i kolejny pojazd (trzeci i kolejny)

100,00zł

miesięczny abonament typu „O” ** wydawany na okaziciela

1000,00zł 15,00zł

roczny abonament typu „O” ** wydawany na okaziciela miesięczny abonament typu „P” *** za 1 pojazd (pierwszy)

150,00zł

roczny abonament typu „P” *** za 1 pojazd (pierwszy)

30,00zł

miesięczny abonament typu „P” *** za 2 pojazd (drugi)

300,00zł

roczny abonament typu „P” *** za 2 pojazd (drugi)

75,00zł

miesięczny abonament typu „P” *** za 3 i kolejny pojazd (trzeci i kolejny)

750,00zł

roczny abonament typu „P” *** za 3 i kolejny pojazd (trzeci i kolejny)

700,00zł

zastrzeżenie stanowiska parkingowego - "koperty" w okresie miesięcznym.

Objaśnienia: abonament typu „M” – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego osoby fizycznej zameldowanej na pobyt stały w na obszarze SPP lub posiadającej tytuł prawny do lokalu mieszkalnego zlokalizowanego na obszarze strefy płatnego parkowania, ** abonament typu „O” – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego dowolnego użytkownika drogi, *** abonament typu „P” – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego przedsiębiorcy posiadającego tytuł prawny do lokalu użytkowego zlokalizowanego na obszarze strefy płatnego parkowania.

*

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr ............. Rady Miasta Zgorzelec z dnia ............................ r.

REGULAMIN STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA Regulamin niniejszy określa zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Zgorzelcu. Użyty w Regulaminie skrót SPP – oznacza Strefę Płatnego Parkowania

Rozdział I Przepisy ogólne §1 1. Ograniczenie parkowania polega na obowiązku wnoszenia opłat za czas postoju pojazdów w strefie płatnego parkowania w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 8 00 do 17 00 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. 2. Prawidłowy czas postoju, jest to możliwy do stwierdzenia, udokumentowany, opłacony czas parkowania samochodu w SPP. 3. Nieprawidłowy (nieopłacony) czas parkowania to stwierdzony czas pomiędzy wystawionym zawiadomieniem o nieopłaconym parkowaniu samochodu w SPP, a obowiązkiem uiszczenia opłaty. 4. Obsługa SPP odbywa się za pomocą Operatora SPP, upoważnionego przez Burmistrza Zgorzelca. §2 1. Wjazd do obszaru SPP oznakowany jest znakiem D-44 "strefa płatnego parkowania", natomiast wyjazd - znakiem D-45 "koniec strefy płatnego parkowania". 2. Parkowanie płatne niestrzeżone w obszarze SPP obejmuje wszystkie, ogólnodostępne miejsca postojowe w pasach drogowych dróg gminnych z wyłączeniem postojów taksówek i dotyczy: 1) przy krawężnikowego parkowania na ulicach oznaczonych znakiem D-18 "parking", a w przypadku innego sposobu ustawienia pojazdów również odpowiednią tabliczką T – 30; 2) parkowania na parkingach wydzielonych z wyłączeniem parkingów zakładowych, prywatnych i osiedlowych.

§3

Opłaty za czas postoju uiszcza się poprzez: 1) samoobsługowy system biletów parkingowych (automaty parkingowe): a) monetami – opłaty naliczane są w sposób liniowy po wniesieniu opłaty minimalnej w wysokości 0,50 zł za pierwsze pół godziny parkowania’ 2) opłaty abonamentowe – wnoszone za cały miesiąc lub jego wielokrotność. Czas obowiązywania abonamentu obejmuje pełne miesiące; 3) telefon komórkowy - opłaty naliczane są za rzeczywisty czas parkowania. §4 Ustala się zerową stawkę opłaty za parkowanie w SPP dla następujących użytkowników dróg w SPP: 1) osób niepełnosprawnych legitymujących się kartą parkingową, kierujących pojazdami samochodowymi oznaczonymi tą kartą, kierującymi pojazdami, którzy przewożą osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową, kierujących pojazdami należącymi do placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, parkujących na zastrzeżonych stanowiskach postojowych oznakowanych znakiem D - 18a "parking miejsce zastrzeżone" z tabliczką T - 29, informującą o miejscu postoju przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osoby legitymującej się kartą parkingową, oraz znakiem P - 24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej"; 2) kierujących, podczas wykonywania obowiązków służbowych, pojazdami służbowymi Urzędu Miasta w Zgorzelcu wyposażonymi w identyfikatory wydawane przez Zarządcę Drogi; 3) kierujących oznakowanymi pojazdami służb komunalnych (pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego, teletechnicznego) podczas usuwania skutków awarii; 4) kierujących pojazdami TAXI na wyznaczonych miejscach postojowych, oznaczonych znakami D - 19 "postój taksówek" i D - 20 "koniec postoju taksówek".

Rozdział II Realizacja opłat w strefie płatnego parkowania §5 1. Obowiązkiem kierowcy parkującego pojazd samochodowy w obszarze SPP jest opłacenie czasu postoju. Czas postoju opłaca się w sposób następujący: 1) przez wykupienie jednorazowego biletu parkingowego przy użyciu monet w automacie parkingowym; 2) przez wykupienie abonamentu obejmującego pełne miesiące, typu "M" ,"O" lub „ P”: a) abonament typu M – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego osoby fizycznej zameldowanej na pobyt stały lub czasowy na obszarze SPP lub osoby fizycznej posiadającej tytuł prawny do lokalu mieszkalnego zlokalizowanego na obszarze strefy płatnego parkowania, posiadającej pojazd samochodowy na podstawie jednego z tytułów wymienionych w ust.2, b) abonament typu P – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego przedsiębiorcy posiadającego tytuł prawny do lokalu użytkowego zlokalizowanego na obszarze strefy płatnego parkowania, posiadającego pojazd samochodowy na podstawie jednego z tytułów wymienionych w ust.2, c) abonament ogólny typu O – wydawany na numer rejestracyjny dla pojazdu samochodowego dowolnego użytkownika drogi, 3) przy użyciu telefonu komórkowego. 2. Podstawą nabycia abonamentu jest posiadanie pojazdu samochodowego z tytułu: 1) własności; 2) współwłasności; 3) umowy leasingu; 4) umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, w przypadku umowy kredytu na zakup samochodu; 5) umowy dzierżawy. §6 1. Bilety parkingowe oraz abonamenty powinny być umieszczone za przednią szybą pojazdu, w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości co do ich ważności, tak aby opłacenie postoju oraz jego czas były w pełni czytelne dla kontrolerów SPP. 2. Kierowca parkujący pojazd w SPP ponosi odpowiedzialność za brak umieszczenia biletu parkingowego lub abonamentu w pojeździe w miejscu widocznym dla upoważnionego kontrolera.

§7 1. Wykupienie abonamentu i umieszczenie go zgodnie z § 6 uprawnia do nieograniczonego w czasie, zgodnego z „Prawem o Ruchu Drogowym” niestrzeżonego postoju na ogólnodostępnym, wyznaczonym znakami pionowymi miejscu parkingowym w SPP. 2. W razie utraty lub kradzieży abonamentu, biuro operatora SPP nie zwraca opłaty abonamentowej za nie wykorzystany okres ważności. 3. W przypadku zmiany pojazdu, właściciel, który zmienia abonament z uwagi na nowy numer rejestracyjny, ponosi koszty jego wydania. §8 Abonament uznaje się za nieważny z chwilą zmiany danych, na podstawie których był wydany. §9 W ramach opłaconego czasu parkowania kierujący pojazdem może zmieniać miejsce postoju w granicach SPP. § 10 Parkowanie pojazdów zaopatrzenia, taksówek, urzędów i instytucji zlokalizowanych w SPP w czasie godzin jej obowiązywania, jest odpłatne tak, jak parkowanie innych pojazdów.

Rozdział III Rodzaje abonamentów obowiązujących w SPP § 11

W strefie płatnego parkowania obowiązują miesięczne abonamenty typu: "O" na okaziciela, „M” i „P”. § 12 1.Abonament typu "O" wydawany jest po wniesieniu opłaty, bez ograniczeń. 2. Abonament typu „O” może być wykorzystywany w nieograniczonej liczbie pojazdów.

3. Abonament typu „O” wydawany jest na okaziciela dla pojazdu samochodowego dowolnego użytkownika drogi. 4. Dokumentem upoważniającym do nabycia abonamentu typu „O” jest: dowód rejestracyjny pojazdu z wpisanym właścicielem pojazdu.

§ 13 1. Abonament typu "M" może wykupić mieszkaniec SPP na jeden określony pojazd. 2. Dokumentami upoważniającymi do nabycia abonamentu typu „M” są: 1) Dowód osobisty z wpisem stałego zameldowania w SPP lub dokument potwierdzający prawo do władania lokalem mieszkalnym w SPP i dowód rejestracyjny z wpisanym adresem właściciela; 2) w przypadku pojazdów użytkowanych w ramach umowy leasingowej – oprócz dokumentów wymienionych w pkt 1) - kopia tej umowy. 3. Mieszkaniec SPP na podstawie wykupionego abonamentu jest uprawniony do postoju na wyznaczonych miejscach postojowych: przypisanych do jego miejsca zamieszkania. Ustalenie miejsc postojowych następować będzie w abonamencie na etapie jego wydawania. 4. Weryfikacja uprawnienia do otrzymania abonamentu typu „M” następuje raz do roku. 5. W abonamencie typu „M” określa się numer rejestracyjny pojazdu, na który abonament jest wydany.

6. Mieszkaniec SPP, który nie skorzysta z prawa wykupienia abonamentu uiszcza opłaty za postój w SPP według ogólnie obowiązujących zasad. § 14 1. Abonament typu „P” może wykupić przedsiębiorca posiadający tytuł prawny do lokalu użytkowego zlokalizowanego na obszarze SPP. 2. Abonament typu „P” wydawany jest na numer rejestracyjny dla pojazdu posiadanego na podstawie jednego z tytułów wymienionych w §5 ust.2 niniejszej uchwały. 3. Dokumentami upoważniającymi do nabycia abonamentu typu „P” są: 1) dowód rejestracyjny z wpisanym adresem właściciela pojazdu, 2) kopia tytułu prawnego do lokalu użytkowego zlokalizowanego na obszarze SPP. 4.Czas obowiązywania abonamentów obejmuje pełne miesiące.

Rozdział IV Postój niewłaściwy § 15 Mandat karny za postój niezgodny z "Prawem o ruchu drogowym", pobierany przez Straż Miejską lub Policję, nie jest równoznaczny z opłaceniem czasu postoju w SPP i jest niezależny od wniesienia opłaty za czas postoju.

Rozdział V Kontrola czasu postoju pojazdów § 16 Kontroli opłacania czasu postoju pojazdów w SPP mogą dokonywać wyłącznie kontrolerzy upoważnieni przez Burmistrza Zgorzelca, którzy działają na podstawie Regulaminu SPP. § 17 1. Kontrolowanie postoju pojazdów polega w szczególności na : 1) kontrolowaniu wnoszenia opłat za czas postoju pojazdów; 2) sprawdzaniu ważności biletów parkingowych; 3) sprawdzaniu ważności abonamentów; 4) wystawianiu zawiadomień o nie uiszczeniu opłaty za postój lub postój ponad opłacony czas; 5) zgłaszanie Policji wszelkich nieprawidłowości związanych z parkowaniem pojazdów oraz zajmowaniem pasa drogowego, 6) kontrola stanu oznakowania oraz zgłaszanie nieprawidłowości w tym zakresie do zarządcy drogi. 2. Zawiadomienie o nieuiszczeniu opłaty za postój w SPP zostaje wystawione przez kontrolera w chwili stwierdzenia braku wykupienia przez parkującego biletu w automacie parkingowym, abonamentu w biurze operatora SPP lub braku wniesienia opłaty przy pomocy telefonu komórkowego. 3. W przypadku przekroczenia czasu opłaconego postoju zawiadomienie o nie uiszczeniu opłaty za dalszy postój wystawia się nie wcześniej aniżeli po upływie 5 minut od godziny wskazanej na bilecie.

§ 16 1. Kierujący lub właściciel pojazdu kwestionujący zasadność wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej może wnieść reklamację w terminie 7 dni od dnia wystawienia zawiadomienia o obciążeniu opłatą dodatkową. 2. Złożona reklamacja jest uwzględniana, gdy: 1) w chwili kontroli opłata za postój była uiszczona; 2) opłata za postój została uiszczona w czasie do 5 minut od wystawienia zawiadomienia o obciążeniu opłatą dodatkową; 3) na pojazd, na który została wystawiona opłata, wykupiony był ważny abonament; 4) pojazd objęty był stawką zerową za postój; 5) w przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania, opłata za przekroczony czas postoju, liczona od momentu utraty ważności biletu parkingowego do momentu zgłoszenia się w biurze SPP, uiszczona została do godz. 17.00 w dniu wystawienia zawiadomienia o obciążeniu opłatą dodatkową. 3. Reklamacji od nałożonej opłaty dodatkowej dokonuje się w biurze SPP. 4. Kierujący lub właściciel pojazdu ma obowiązek uiścić opłatę dodatkową w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o nieuwzględnieniu odwołania. § 18 Kontrolerzy SPP nie pobierają żadnych opłat i nie prowadzą sprzedaży biletów parkingowych oraz abonamentów.

Suggest Documents