2013 (102)

Nr 01/2013 (102) Co słychać? Mamy z Profusa - ciąg dalszy Już kilkukrotnie informowaliśmy Państwa, że w naszym biurze nie sugerujemy się trendami pan...
Author: Jan Muszyński
5 downloads 1 Views 998KB Size
Nr 01/2013 (102)

Co słychać? Mamy z Profusa - ciąg dalszy Już kilkukrotnie informowaliśmy Państwa, że w naszym biurze nie sugerujemy się trendami panującymi w naszym starzejącym się społeczeństwie. W Profusie kwestie macierzyństwa były i są ważnym priorytetem, a nasze koleżanki bardzo sprawnie odnajdują się w byciu mamą i księgową jednocześnie. Do grona szczęśliwych „Profusowskich” Mamuś, o czym niektórzy z naszych Podatników już wiedzą, dołączyły kolejne koleżanki, choć nie tylko koleżanki... W maju 2011 r. Aneta Płonka z naszego legnickiego oddziału po raz drugi została mamą. Jej córcia Maja dostała towarzysza zabaw w postaci małego Michałka. W sierpniu 2011 roku Kasia Omańska została mamą Dawidka.

Ignacy

Kasia i Dawidek Aneta i Michałek Rok 2012 był jeszcze bardziej hojny pod tym względem. 1.09.2012 także nasz Szef – Pan Arkadiusz Podniesiński został tatusiem. Syn Ignacy to prawdziwa duma dla Rodziców. Jolu jeszcze raz gratulacje od nas wszystkich. Końcem listopada nasza koleżanka Ania Czerniecka z oddziału jeleniogórskiego urodziła śliczną córeczkę Natalię. Prawdziwą niespodziankę zaś sprawiła nam Asia Grześkiewicz, która na datę urodzin malutkiej Hanusi „wybrała” sobie magiczną datę 12.12.2012 r. i żeby było jeszcze bardziej ciekawie, mamą została o godzinie 12. To się nazywa dobry start w życie dla malutkiej Hani.

Asia i Hania Statystyka w przypadku Profusa pokazuje, że rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Z pewnością to nie koniec miłych niespodzianek w naszym biurze, o czym z największą przyjemnością w odpowiednim czasie Państwa będziemy informować. Ania i Natalia

Wszystko pod kontrolą

1

Podatki Fiskus znów kontroluje Rusza ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon". Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Jednym z celów akcji jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do wspólnej kasy. Ponadto sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji. Konsumenci biorąc paragon ułatwiają sobie złożenie reklamacji, mają możliwość porównania cen, wspierają uczciwą konkurencję, zmniejszają szarą strefę, dokładają starań, żeby zapłacony w cenie podatek trafił do budżetu państwa. - Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Znaczącą rolę do odegrania w tym procesie mają klienci. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczania się z naszym wspólnym budżetem. Paragon jest także dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. To jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą - mówi wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz. Wcześniejsze edycje zyskały liczne poparcie urzędów i organizacji, w tym m.in. Business Centre Club, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wojewódzkich inspektorów handlowych, władz samorządów wojewódzkich i terytorialnych oraz cechów rzemiosł różnych.

Izabela Charchalis [email protected]

Zaliczki kwartalne od dochodów z działalności gospodarczej Kto może kwartalnie rozliczać podatek? Podatnik, który od dochodów z działalności gospodarczej opłaca podatek według skali podatkowej lub 19% podatek liniowy, ma prawo wybrać w 2013 r. kwartalne zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli: 1) posiada status tzw. małego podatnika, czyli w 2012 r. uzyskał przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) w wysokości nieprzekraczającej kwoty 4.922.000 zł (jest to równowartość 1.200.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu NBP w dniu 1 października 2012 r.) bądź 2) w 2013 r. rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej; przy czym za osobę rozpoczynającą prowadzenie działalności ustawodawca nie uważa osoby, która w roku rozpoczęcia tej działalności (tj. w 2013 r.), a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok rozpoczęcia:

2

a) prowadziła działalność gospodarczą samodzielnie albo jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub b) taką działalność prowadził małżonek podatnika (o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa) Termin zawiadomienia o wyborze sposobu opłacania zaliczek O wyborze kwartalnego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy podatnik powinien zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przy czym podatnik, który: 1) posiada status tzw. małego podatnika - powinien dopełnić tego obowiązku do 20 lutego roku podatkowego, 2) rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, powinien złożyć to zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 44 ust. 3i updof). Trzeba przy tym zauważyć, że podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności może złożyć takie zawiadomienie we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (rubryka 19 formularza CEIDG-1), który stanowi jednocześnie zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie o wyborze sposobu opłacania zaliczek w przypadku małych podatników dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego wpłacania zaliczek. Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności - z założenia mogą opłacać zaliczki kwartalne tylko w pierwszym roku swojej działalności. Niemniej jednak, w kolejnych latach mogą korzystać z takiego sposobu opłacania zaliczek, o ile będą posiadali status małego podatnika. Terminy wpłacania zaliczek Zaliczki kwartalne należy wpłacać na konto urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za IV kwartał podatnik powinien wpłacić w terminie do 20 stycznia następnego roku. Jeżeli jednak przed upływem tego terminu podatnik złoży zeznanie roczne i wpłaci wynikający z zeznania podatek dochodowy, to tym samym nie wpłaca już zaliczki za IV kwartał (art. 44 ust. 6 updof).

Uproszczona forma miesięcznych zaliczek Kto może wybrać uproszczoną formę? Z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą w 2013 r. skorzystać osoby opłacające od dochodów z działalności gospodarczej podatek według skali podatkowej lub 19% podatek liniowy, z wyjątkiem podatników, którzy: 1) po raz pierwszy podjęli działalność w 2013 r. albo w 2012 r., bądź 2) w złożonym w 2012 r. zeznaniu podatkowym za 2011 r. i w złożonym w 2011 r. zeznaniu podatkowym za 2010 r. nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty 3.091 zł (w przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej). Termin zawiadomienia o wyborze uproszczonej formy Podatnik, który po raz pierwszy wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy powinien do 20 lutego roku podatkowego zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy wpłacania zaliczek. Dokonany wybór uproszczonej formy wpłacania zaliczek dotyczy również lat następnych.

Wszystko pod kontrolą

Jeżeli zatem w 2013 r. podatnik chciałby zrezygnować z wybranego w latach poprzednich tego sposobu wpłacania zaliczek na podatek (bo np. przewiduje pogorszenie wyników swojej działalności), to do 20 lutego 2013 r. powinien zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Zasady obliczenia zaliczki W przypadku podatników, którzy w 2013 r. opłacają podatek według skali podatkowej - miesięczną zaliczkę na podatek w uproszczonej formie ustala się jako 1/12 kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu obowiązującej skali podatkowej, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w złożonym w 2012 r. zeznaniu za 2011 r. Gdyby zaś w zeznaniu podatkowym za 2011 r. podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (bądź dochód ten wykazał w wysokości nieprzekraczającej kwoty 3.091 zł), to za podstawę obliczenia zaliczki przyjmuje dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w złożonym w 2011 r. zeznaniu podatkowym za 2010 r. Z kolei w przypadku podatnika, który w 2013 r. opłaca 19% podatek liniowy - zaliczkę na podatek w uproszczonej formie oblicza się w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według 19% stawki od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w złożonym w 2012 r. zeznaniu podatkowym za 2011 r. (a jeżeli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał dochodu, to należy przyjąć dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w złożonym w 2011 r. zeznaniu podatkowym za 2010 r.).W każdym przypadku kwotę zaliczki na podatek podlegającą wpłacie (obliczoną w podany sposób) zmniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconą w danym miesiącu przez podatnika. Kwota składki, o którą się zmniejsza zaliczkę na podatek, nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru. Podatnik, który wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, jest obowiązany stosować tę formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy, wpłacać zaliczki miesięczne w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (dotyczy to również zaliczki za grudzień, którą należy wpłacić do 20 stycznia następnego roku, chyba że przed upływem tego terminu podatnik złoży zeznanie roczne i zapłaci wynikający z tego zeznania podatek), dokonać rozliczenia podatku w zeznaniu rocznym (odpowiednio PIT-36 lub PIT-36L), złożonym w urzędzie skarbowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Znowu 5 lat na przechowywanie paragonów! Od dnia 1 stycznia 2013 r. wrócił obowiązek przechowywania kopii paragonów przez okres pięciu lat. 31 grudnia 2012 r. był ostatnim dniem, w którym podatnicy mieli obowiązek przechowywać przez okres dwóch lat kopie dokumentów kasowych sporządzonych na nośniku papierowym, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż. Skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania kopii dokumentów kasowych sporządzonych przy zastosowaniu kasy na nośniku papierowym było rozwiązaniem przejściowym i Minister Finansów wprowadził je ze względu na zgłaszane przez podatników trudności techniczne spowodowane dużą ilością rolek dokumentacji paragonowej podlegającej archiwizacji oraz niewielkim udziałem kas umożliwiających archiwizowanie kopii dokumentów na nośnikach informatycznych w ogólnej liczbie kas. Wielu podatników przechowuje papierowe kopie dokumentów kasowych, zamiast zdecydować się na zakup kasy umożliwiającej elektroniczne archiwizowanie kopii dokumentów. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że wobec braku obowiązku stosowania atestowanych gatunków papieru gwarantujących

Wszystko pod kontrolą

czytelność paragonów w okresie wieloletnim powrót do pięcioletniego okresu przechowywania tych dokumentów nie zabezpieczy ich czytelności. Zwrócił się więc do Ministra Finansów w sprawie skrócenia okresu przechowywania paragonów fiskalnych przez sprzedawców stosujących kasy fiskalne. Jednak projekt tej zmiany nie został przyjęty i od stycznia 2013 nastąpił powrót do obowiązku archiwizacji dokumentów fiskalnych przez 5 lat.

Dorota Bednarz [email protected]

VAT bezcenny dla wszystkich – odliczenie VAT od zakupu auta To gorzka, choć spodziewana, pigułka dla branży motoryzacyjnej. Ministerstwo Finansów zrobiło to, co zapowiadało. Nie chce, aby przedsiębiorcy mogli w całości odliczać VAT zapłacony przy zakupie aut osobowych, paliwa do nich czy materiałów eksploatacyjnych. A takie – pełne – odliczenie z pewnością ożywiłoby rynek, napędziło klientów producentom i dilerom pojazdów. Resort chce utrzymać ograniczenia dotyczące wszystkich samochodów osobowych kupowanych przez firmy – bez względu na to, czy z kratką, czy bez. Trochę jedynie modyfikuje zasady, zresztą na niekorzyść tych, którzy kupują mniejsze i tańsze pojazdy – a to dominujący segment rynku. Dobra wiadomość to proponowana możliwość odliczania od 2014 r. 50 proc. VAT płaconego przy zakupie paliwa, zła – zmniejszenie ze 100 do 50 proc. kwoty VAT do odliczenia z tytułu wydatków eksploatacyjnych. W przypadku zakupu auta limit wynosić ma 50 proc. (nie więcej niż 8 tys. zł); dziś 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł) – stąd praktyczna preferencja dla kupujących droższe pojazdy. Ponieważ Komisja Europejska od dawna zastanawia się nad ograniczeniem odliczania VAT płaconego przy zakupie dóbr i usług, pewnie zaakceptuje wniosek resortu finansów i ponownie zgodzi się na wyjątek od zasady pełnego odliczenia. I to aż na 4 lata. Branża motoryzacyjna jest pogrążona w kryzysie, a perspektywy nie są dobre. Ogranicza produkcję i zwalnia pracowników. Chciałaby, aby popyt na auta rósł, naciska na wsparcie państwa. Dlaczego fiskus pozostał głuchy? Bo państwo też ma problemy, dziurę w kasie i również nieciekawe perspektywy.

Odsetki podatkowe trzeba obliczyć samodzielnie Częste decyzje Rady Polityki Pieniężnej komplikują życie podatnikom, którzy mają zaległości w rozliczeniach z fiskusem. Podatniczka z powodu kłopotów finansowych swojej firmy od września 2012 r. nie odprowadzała do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy i należnego VAT. W połowie stycznia postanowiła uregulować długi wraz z odsetkami. Nie jest pewna, jak je policzyć, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej kilkakrotnie w ostatnim czasie zmieniała stopy procentowe. A to ma wpływ na wysokość odsetek, które muszą płacić podatnicy za swoje zaległości wobec fiskusa. Ktoś, kto nie uregulował zobowiązań podatkowych w terminie, powinien samodzielnie bez wezwania organu podatkowego obliczyć i wpłacić odsetki. Zgodnie z Ordynacją podatkową ich stawka jest równa powiększonej o 2 punkty procentowe wartości 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Innymi słowy, bierzemy pod uwagę stopę lombardową NBP (aktualnie 5,5 proc.; jest publikowana na stronie internetowej banku centralnego), mnożymy przez dwa, a do tak otrzymanej stawki dokładamy 2 pkt proc. Przy czym jest to stawka określającą odsetki w stosunku rocznym. Wyliczoną przy jej

3

zastosowaniu kwotę trzeba więc proporcjonalnie odnieść do liczby dni, które bierzemy pod uwagę (mnożymy ją przez liczbę dni i dzielimy przez 365). Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin do zapłaty podatku, a zatem w przypadku nieuregulowania VAT wynikającego z deklaracji podatkowej za sierpień 2012 r., ich naliczanie rozpoczęło się 26 września 2012 r. Podatniczka musi dokładnie sprawdzić, jakiej wysokości odsetki obowiązywały w okresie, dla którego je wylicza – mówi Rafał Roczniak. Od 26 września 2012 r. (25 września upływał termin wpłaty VAT za sierpień) do 7 listopada 2012 r. podatniczka musi wyliczyć odsetki, stosując 14,5-proc. stawkę, od 8 listopada 2012 r. do 5 grudnia 2012 r. – 14-proc, od 6 grudnia 2012 do 9 stycznia 2013 r. – 13,5-proc., natomiast od 10 stycznia 2013 do 16 stycznia 2013 r. wysokość odsetek będzie wynosiła 13 proc. w stosunku rocznym. W konsekwencji 16 stycznia 2013 r. odsetki od zaległości podatkowych wynikających z sierpniowej deklaracji VAT-7 wynoszą 43 zł od każdego 1000 zł nieuregulowanej należności. Ponieważ wyliczenia dotyczące odsetek podlegających wpłacie do urzędu skarbowego są dość skomplikowane, podatnik może skorzystać z kalkulatorów odsetek podatkowych dostępnych w internecie, np. stronie www.infor.pl w zakładce kalkulatory.

Aneta Niemyska [email protected]

Z jakich ulg można skorzystać w zeznaniu rocznym za 2012 rok? W stosunku do roku poprzedniego ulgi te nie zmieniły się, niemniej zostały one rozszerzone o odliczenie od dochodu wydatków na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Ulga na dzieci - Rodzice mogą odliczać od podatku do 1112,40 złotych za każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Jednak ci, których potomstwo kontynuuje naukę po osiągnięciu pełnoletności, zyskują odliczenie podatkowe nawet na siedem kolejnych lat - przysługuje ono na dzieci do 25 roku życia. Ulga przysługuje też bez względu na wiek w przypadku dzieci pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W przypadku ślubu ulga wygasa w miesiącu, w którym został zawarty. Ulga odsetkowa - Odliczenie odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe przysługuje tylko podatnikom, którzy zaciągnęli kredyt najpóźniej do końca 2006 roku. Od dochodu odliczyć można odsetki zaciągniętego w latach 2002-2006 kredytu na cele mieszkaniowe. Na małżeństwo przysługuje tylko jedna ulga. Bank udzielający kredytu, który odliczamy w ramach ulgi, wystawia specjalne zaświadczenia o wysokości zapłaconych odsetek. Ulga na internet - Ulgę na internet rozliczać mogą podatnicy, którzy rozliczają się z podatku według skali, czyli na zasadach ogólnych oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ustawowy limit wynosi 760 złotych. Do skorzystania z ulgi na internet nie potrzebna już faktura VAT. Wystarczy dowolny dokument dokumentujący poniesione wydatki na ten cel. Od 2011 roku, obowiązują przepisy, które pozwalają odliczać podatki poniesione na internet, bez względu na miejsce, w którym z niego korzystaliśmy (kawiarenka internetowa, połączenie mobilne w laptopie lub komórce). Ulga rehabilitacyjna - Odliczenie od dochodu wydatków na rehabilitację przysługuje podatnikom niepełnosprawnym, a także ich opiekunom. Za niepełnosprawnych uważa się: - ludzi, którzy otrzymali decyzję o przydzieleniu od pierwszego do trzeciego

4

stopnia niepełnosprawności, - otrzymujących rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, - otrzymujących rentę socjalną lub szkoleniową, - osoby, które otrzymały zaświadczenie o niepełnosprawności, w wieku poniżej 16 lat. Ulgę tak samo rozliczać mogą osoby, które utrzymują niepełnosprawnych. Podatnicy są zobowiązani do przedstawienia dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków. Darowizny i ulga dla krwiodawców - Odliczyć od dochodu można darowizny na cele charytatywne oraz dla stowarzyszeń samorządowych lub organizacji samorządowych. Limit odliczenia to kwota dokonanej darowizny, nie może jednak przekroczyć 6 procent dochodu (przychodu w przypadku PIT – 28). Darowizny pieniężne należy udokumentować dowodem wpłaty na konto organizacji. W przypadku darowizny rzeczowej, jeśli faktura zakupu uwzględnia podatek VAT, wartość podarunku wykazujemy w kwocie brutto. Darowizny dla Kościoła Katolickiego muszą być udokumentowane pokwitowaniem odbioru oraz - wystawionym w terminie dwóch lat - sprawozdaniem o ich przekazaniu na działalność charytatywno – opiekuńczą. Honorowi dawcy krwi rozliczają się na podstawie wystawionego przez odpowiednią instytucję dokumentu, określającego ilość oddanej krwi. Honorowi dawcy krwi odliczyć mogą od dochodu ekwiwalent w kwocie 130 złotych za litr oddanej krwi. IKZE - od tego roku osobom oszczędzającym na emeryturę wolno skorzystać z nowej ulgi w PIT, związanej z oszczędzaniem w ramach nowej instytucji, jaką są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Co istotne, z ulgi wolno skorzystać nie tylko osobom rozliczającym się z podatku na zasadach ogólnych (art. 26 ust. 2b i 6g updof), ale także opodatkowanym liniowo (art. 30c ust. 2, 3 i 3b updof). Natomiast opodatkowana będzie wypłata środków z IKZE po zakończeniu okresu oszczędzania, zwrot środków zgromadzonych na tym koncie, jak również ich wypłata osobie uprawnionej w razie śmierci oszczędzającego.

Anna Gibas [email protected]

Określenia na fakturach Przypominamy, że w 2013 roku zmieniły się niektóre określenia pojawiające się na fakturach. Zlikwidowano określenia „Faktura VAT-MP”, „Faktura VAT-marża” oraz możliwość umieszczenia informacji, iż podatek VAT rozlicza nabywca. Jednocześnie wprowadzono obowiązek podania danych wynikających ze znowelizowanego brzmienia art. 226 dyrektywy 2006/112/WE poprzez obowiązek umieszczenia na fakturze: 1) określenia „metoda kasowa” 2) określenia „samofakturowanie” 3) określenia „procedura marży dla biur podróży” 4) określenia „procedura marży – towary używane”; „procedura marży – dzieła sztuki” lub „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki” 5) określenia „odwrotne obciążenie” zamiast funkcjonującego w 2012 roku i wcześniej sformułowania – podatek VAT rozlicza nabywca usługi.

Grażyna Swedura [email protected]

Wszystko pod kontrolą

Kadry, Płace, ZUS Składki ZUS dla prowadzących działalność w 2013 r. W 2013 r. składki przedsiębiorców na ZUS i NFZ będą wyższe o prawie 46 zł miesięcznie, co oznacza, że w skali roku prowadzący działalność zapłacą prawie 550 zł więcej niż w 2012 roku. Według najnowszych danych GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. 2012 r., od którego zależy kwota składki ubezpieczenia zdrowotnego, wynosi 3877,50 złotych. Oznacza to, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wzrasta z ubiegłorocznego poziomu 2828,31 do kwoty 2908,13 złotych. W efekcie miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, stanowiąca 9 proc. podstawy wymiaru, będzie wynosiła w 2013 r. 261,73 zł. Tym samym będzie o ponad 7 zł wyższa niż w ubiegłym roku. Oprócz składki zdrowotnej wzrosły także składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku składki na ubezpieczenia społeczne wzrost wynikał z wyższego prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W ustawie budżetowej na 2013 r., przyjętej w styczniu przez Sejm, zapisano, że prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 3 713 złotych. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% tego wynagrodzenia, a zatem wynosi w 2013 r. 2 227,80 zł. Tym samym jest wyższa od obowiązującej w 2012 r. o 112 zł (wzrost z 2 115,60 zł). W efekcie składki na ubezpieczenia społeczne (wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym) oraz na Fundusz Pracy wzrosną w 2013 r. w przypadku jednoosobowej działalności o 38,54 zł miesięcznie (z obecnych 726,71 zł do 765,25 zł). Łącznie podwyżka składek na ZUS (ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy) oraz NFZ (składka zdrowotna) spowoduje, że miesięczne obciążenia przedsiębiorców z tego tytułu, wraz z dobrowolną składką chorobową, wzrosną o 45,72 zł (ok. 4,6 proc.) i przekroczą granicę tysiąca złotych. Natomiast w skali roku przedsiębiorca zapłaci łącznie prawie 549 zł więcej niż dotychczas. W przypadku rozpoczynających działalność, którzy przez dwa lata od startu w biznesie mają prawo do preferencyjnych składek ZUS, ma wpływ płaca minimalna. Przyjęta w ubiegłym roku przez rząd podwyżka płacy minimalnej z 1500 zł do 1600 zł oznacza, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne rozpoczynających działalność wzrasta z obecnych 450 zł do 480 zł (30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Tym samym preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną ze 143,56 zł do 153,12 zł miesięcznie (z dobrowolną składką chorobową i bez Funduszu Pracy, którego nie trzeba płacić w przypadku preferencyjnego ZUS). Do tego dochodzi wyższa składka zdrowotna, w efekcie czego miesięczne składki dla rozpoczynających działalność wzrastają łącznie z 398,11 zł do 414,85 zł, czyli o prawie 17 zł miesięcznie (ok. 4,2 proc.). W skali roku zobowiązania przedsiębiorców na preferencyjnym ZUS wzrastają łącznie o ponad 200 złotych.

Agnieszka Warchocka [email protected]

Ustawa o umorzeniu zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne Z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu

Wszystko pod kontrolą

nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Ustawa przewiduje umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. dla: • osób podlegających w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. • spadkobierców i osób trzecich wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Umorzeniu podlegają: • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, • składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne, • odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu, • opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu. Ustawa określa następujące warunki umorzenia należności: • nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r. bądź • spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty. Wniosek o umorzenie należności trzeba złożyć w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia 2013r. Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o: • podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, • wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., • przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią mogą złożyć wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.

Anna Kalenkiewicz [email protected]

5

Po godzinach - Czy wierzy Pan w życie po śmierci? - pyta szef pracownika. - Tak, proszę Pana - mówi nowo przyjęty. - W takim razie wszystko w porządku - mówi szef - Po tym, jak wczoraj wyszedł Pan wcześniej na pogrzeb babci, wpadła tutaj, by Pana zobaczyć. **** Panie kierowniku, chciałbym z panem pogadać w trzy oczy... - Jak to w trzy oczy? Chyba w cztery oczy? - Nie, tylko w trzy, bo na to co zaproponuję jedno oko trzeba będzie przymknąć... **** Pracownik działu personalnego przynosi stos starannie wyselekcjonowanych aplikacji osób starających się o pracę do dyrektora. Ten bez namysłu bierze garść podań z góry stosu i wyrzuca je do kosza. - Dlaczego pan to zrobił? Wybrałem tylko najlepszych kandydatów... - Pechowców nie potrzebujemy. **** - Wiesz, wprowadzają nam nowy plan pracy w firmie. - Tak? Jaki? - Darmowe wieczory i weekendy - już od 18... **** Czterech mężczyzn – inżynier, chemik, księgowy oraz pracownik administracji państwowej spierało się czyj pies jest najmądrzejszy. Inżynier zawołał do swojego psa: - Pi, pokaż co umiesz !!! Pies momentalnie wskoczył na biurko, wziął ołówek, papier i narysował idealne koło, kwadrat i trójkąt...

Wiara w miłość - wartości niematerialne i prawne Noc poślubna - przelew kapitału na inwestycje Posag - dochody planowane Dzieci - wyroby własnej produkcji Dzieci pozamałżeńskie - dostawy niefakturowane Przyjaciółka w ciąży - inwestycja rozpoczęta w innym obiekcie Rozwód - czysty zysk Pogrzeb - zamknięcie okresu obrachunkowego **** Przychodzi księgowy do lekarza i mówi: - Panie doktorze, źle sypiam po nocach. - A próbował pan liczyć barany? - No właśnie, na tym polega problem. Kiedy się pomylę, tracę trzy godziny na znalezienie błędu. **** W czasach PRL-u w jednym z PGR-ów ocieliła się krowa. Wszyscy świętowali i cieszyli się, poza księgową, która darła sobie włosy z głowy i biadoliła przy jałówce: "Jak ja to zaksięguję? Jak ja to zaksięguję? No jak ja to zaksięguję?". Na to weterynarz: "Jak to jak? Byk Winien, Krowa Ma". **** Babcia wypełnia papierki w urzędzie skarbowym. Wypełnia, wypełnia... Wreszcie wypełniła i oddaje urzędnikowi, a urzędnik: - Ale jeszcze musi się pani podpisać. - A jak się mam podpisać? - No, normalnie. Tak, jak się pani podpisuje w liście. Wiec babcia napisała: "Całuję Was mocno! Babcia Alina"

Dowcipy przygotowała Katarzyna Omańska [email protected]

Księgowy zawołał swojego: - Bilans ! Wiesz co masz robić !! Bilans pobiegł do kuchni, przyniósł 12 ciastek, po czym podzielił je na cztery równe kupki Chemik tylko spojrzał I zawołał: - Probówka ! Do roboty !! Suczka podbiegła do lodówki, wyciągnęła karton z mlekiem, po czym nalała dokładnie 180 ml do szklanki bez rozlania kropelki... Wszyscy spojrzeli na pracownika administracji państwowej i spytali: - A co potrafi Twój pies ?? Mężczyzna spokojnie powiedział do swojego pieska: - Przerwa śniadaniowa!! Do dzieła !! Pies natychmiast zjadł ciasteczka, wypił mleko, narobił na papier, po czym zaczął narzekać, że zwichnął sobie podczas tych czynności kręgosłup, wypełnił wniosek o odszkodowanie za pracę w szkodliwych warunkach i poszedł na chorobowe...

Biura Finansowo - Księgowe PROFUS Siedziba: 59-220 Legnica, ul. Kościuszki 18/2 tel./fax 076 723 88 00 do 03 e-mail: [email protected] 58-500 Jelenia Góra, ul. Jasna 14 tel. 075 64 22 162, tel./fax 075 64 22 161 e-mail: [email protected] 53-609 Wrocław, ul. Fabryczna 19 tel. 071 71 24 800, fax 071 71 24 829 e-mail: [email protected] www.profus.eu

**** Terminy księgowe w "innej interpretacji" Pierwszy mężczyzna w życiu kobiety - bilans otwarcia Pierwsza kobieta w życiu mężczyzny - miejsce powstawania kosztów, w układzie kalkulacyjnym Zaręczyny - zobowiązanie krótkoterminowe Małżeństwo - zobowiązanie długoterminowe Mąż - środki trwałe

6

Wszystko pod kontrolą