11 z sesji Rady Miasta w Myszkowie z dnia 28 grudnia 2011r

PROTOKÓŁ Nr XV/11 z sesji Rady Miasta w Myszkowie z dnia 28 grudnia 2011r. Sesja odbywała się od godz.10.00 do godz. 13.15 Sesji przewodniczyła Przewo...
Author: Adrian Sobczyk
6 downloads 0 Views 223KB Size
PROTOKÓŁ Nr XV/11 z sesji Rady Miasta w Myszkowie z dnia 28 grudnia 2011r. Sesja odbywała się od godz.10.00 do godz. 13.15 Sesji przewodniczyła Przewodnicząca Rady Miasta Pani Halina Skorek-Kawka. W sesji udział wzięli: 1. Radni Rady Miasta w liczbie 20 radnych 2. Burmistrz Miasta p. Włodzimierz Żak 3. Zastępca Burmistrza Miasta p. Iwona Franelak 4. Kierownicy Wydziałów Urzędu Miasta 5. Kierownicy jednostek podległych, spółek, przedstawiciele prasy, mieszkańcy miasta. Nieobecni radni: 1. Pan Dariusz Muszczak- nieusprawiedliwiony. Proponowany porządek obrad: 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności. 2. Ustalenie porządku obrad. 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Miasta. 4. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. 5. Interpelacje i zapytania radnych. 6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Myszków na lata 2012-2026. 7. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta Myszkowa na 2012 rok: - odczytanie projektu uchwały budżetowej, - odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej, - odczytanie opinii komisji właściwej do spraw budżetu, - dyskusja nad projektem uchwały budżetowej, - głosowanie wniesionych propozycji autopoprawek Burmistrza, - głosowanie nad projektem uchwały budżetowej. 8. Podjęcie uchwał w sprawie: -zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Myszków na lata 2011-2023, -zmian w budżecie na 2011 rok, -ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011, -wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego w przedmiocie powierzenia wykonywania zadania własnego Gminy Myszków dotyczącego gospodarki odpadami w zakresie utrzymania wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, -zmiany Uchwały Nr XVIII/152/08 z dnia 26 marca 2008r. w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych w strefach płatnego parkowania na obszarze miasta Myszków, -powołania komisji doraźnej do dokonania zniszczenia zgłoszeń kandydatów na ławników, -wysokości diet radnych Rady Miasta w Myszkowie i zasad ich przyznawania, -uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” dla Myszkowa na 2012r. 9. Wnioski i oświadczenia radnych. 10. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. 11. Przyjęcie stanowiska w sprawie zgodności z prawem działań Burmistrza Myszkowa przy

1

wydatkowaniu środków publicznych na realizację obowiązku gminy w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. 12. Zamknięcie obrad sesji. Przyjęty porządek obrad: 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności. 2. Ustalenie porządku obrad. 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Miasta. 4. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. 5. Interpelacje i zapytania radnych. 6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Myszków na lata 2012-2026. 7. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta Myszkowa na 2012 rok: - odczytanie projektu uchwały budżetowej, - odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej, - odczytanie opinii komisji właściwej do spraw budżetu, - dyskusja nad projektem uchwały budżetowej, - głosowanie wniesionych propozycji autopoprawek Burmistrza, - głosowanie nad projektem uchwały budżetowej. 8. Podjęcie uchwał w sprawie: -zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Myszków na lata 2011-2023, -zmian w budżecie na 2011 rok, -ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011, -wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego w przedmiocie powierzenia wykonywania zadania własnego Gminy Myszków dotyczącego gospodarki odpadami w zakresie utrzymania wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, -zmiany Uchwały Nr XVIII/152/08 z dnia 26 marca 2008r. w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych w strefach płatnego parkowania na obszarze miasta Myszków, -powołania komisji doraźnej do dokonania zniszczenia zgłoszeń kandydatów na ławników, -uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” dla Myszkowa na 2012r., -zmiany uchwały Nr XIV/114/11 Rady Miasta w Myszkowie z dnia 29 listopada 2011r. w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Myszków w 2012r. z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, -określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez Burmistrza Myszkowa. 9. Wnioski i oświadczenia radnych. 10. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. 11. Przyjęcie stanowiska w sprawie zgodności z prawem działań Burmistrza Myszkowa przy wydatkowaniu środków publicznych na realizację obowiązku gminy w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. 12. Zamknięcie obrad sesji. Do punktu 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności. XV sesję Rady Miasta w Myszkowie otworzyła i prowadziła Pani Halina SkorekKawka. Powitała zaproszonych gości, lokalną prasę, mieszkańców miasta.

2

Powitała również p. Burmistrza Miasta , p. Wiceburmistrz, kierownictwo Urzędu Miasta oraz wszystkich radnych. Stwierdziła, że na sali obecnych jest 20 radnych. Podejmowane uchwały będą więc prawomocne. Do punktu 2. Ustalenie porządku obrad. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że porządek sesji wszyscy radni otrzymali. Jako wnioskodawczyni projektu uchwały w sprawie wysokości diet radnych Rady Miasta w Myszkowie i zasad ich przyznawania, zaproponowała zdjęcie tego projektu z porządku obrad. Wprawdzie trzy komisje pozytywnie zaopiniowały ten projekt, jednak pojawiły się wątpliwości, które zostaną wyjaśnione na komisjach w miesiącu styczniu i ta uchwała będzie podejmowana na styczniowej sesji. Zapytała czy w związku z tą propozycją są pytania ? Nie zgłoszono pytań i uwag. Odbyło się głosowanie zmiany porządku obrad poprzez zdjęcie z porządku projektu uchwały w sprawie wysokości diet radnych Rady Miasta w Myszkowie i zasad ich przyznawania. W głosowaniu brało udział 20 radnych. Przy 20 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 wstrzymujących się, porządek obrad został zmieniony jednogłośnie. Na wniosek Burmistrza Miasta proponuje się wprowadzenie do porządku posiedzenia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/114/11 Rady Miasta w Myszkowie z dnia 29 listopada 2011r. w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Myszków w 2012r. z organizacjami pozarządowymi i podmiotami , o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiana § 10 wynika z konieczności podania w Programie kwoty przeznaczonej na realizację zadań publicznych bez odsyłania do uchwały budżetowej. Organ nadzoru prawnego wojewody śląskiego nie dopuszcza zapisów „nie mniej niż” i wymaga podania w uchwale konkretnej kwoty zbieżnej z kwotą zawartą w budżecie. Ten projekt wszyscy radni otrzymali wraz z zawiadomieniem na dzisiejszą sesję Zapytała czy są pytania do tego projektu uchwały? Nie zgłoszono pytań i uwag. Odbyło się głosowanie zmiany porządku obrad poprzez wprowadzenie do porządku projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Myszków w 2012r. z organizacjami pozarządowymi i podmiotami , o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W głosowaniu brało udział 20 radnych. Przy 20 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 wstrzymujących się, porządek obrad został zmieniony jednogłośnie. Również na wniosek Burmistrza Miasta proponuje się wprowadzenie do porządku dzisiejszej sesji projektu uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez Burmistrza Myszkowa. Zgodnie z art. 18 ust.2 pakt 9 lit g ustawy o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 Nr 141, poz. 1591 z późn. zm.) do wyłącznej kompetencji samorządu gminy należy m. in.

3

podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych jednostek, dotyczących określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą oraz doktryną organy stanowiące powinny określać ogólne normy postępowania, którymi powinien kierować się organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przy wnoszeniu, cofaniu i zbywaniu udziałów i akcji. Organy nadzorcze Wojewody Śląskiego do tej pory przyjmowały uchwały podejmowane przez Rady Gmin w indywidualnych sprawach dotyczących wyrażania zgody na wnoszenie (cofanie i zbywanie) udziałów i akcji. Pismem z dnia 01 grudnia, 2011 r., które wpłynęło do Urzędu Miasta Myszkowa w dniu 09 grudnia br. Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego poinformował, iż organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego winny określić ogólne zasady wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji. Indywidualne uchwały wyrażające zgodę na wnoszenie, cofanie i zbywanie udziałów i akcji będę traktowane przez Nadzór Prawny jako podjęte z istotnym naruszeniem prawa, co stanowić będzie podstawę do zastosowania środka nadzorczego w postaci stwierdzenia nieważności takiej uchwały w całości. W związku z powyższym przewidując sytuacje, w jakich celowe będzie wnoszenie (cofanie i zbywanie) udziałów i akcji przez Burmistrza Myszkowa zasadne jest pojęcie uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji spółkach prawa handlowego. Ten projekt wszyscy radni otrzymali wraz z zawiadomieniem na dzisiejszą sesję Zapytała czy są pytania do tego projektu uchwały? Nie zgłoszono pytań i uwag. Odbyło się głosowanie zmiany porządku obrad poprzez wprowadzenie do porządku projektu uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez Burmistrza Myszkowa. W głosowaniu brało udział 20 radnych. Przy 20 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 wstrzymujących się, porządek obrad został zmieniony jednogłośnie. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad po zmianach. W głosowaniu brało udział 20 radnych. Przy 20 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się, porządek obrad przyjęto jednogłośnie. Do punktu 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Miasta. W głosowaniu nad przyjęciem protokołu brało udział 20 radnych. Protokół z poprzedniej sesji Rady Miasta został przyjęty przy 20 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się- jednogłośnie. Do punktu 4. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Przed przedstawieniem sprawozdania Burmistrz zapoznał radnych z informacją o zgłoszonych żądaniach, o których mowa w art. 36 ust. 1-3 i ust. 5 i wydanych decyzjach,

4

o których mowa w art. 37 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym za okres od grudnia 2011r. do grudnia 2011r. Burmistrz Miasta przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu). Odbyło się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania Burmistrza. W głosowaniu nad przyjęciem sprawozdania Burmistrza wzięło udział 20 radnych. Przy 20 głosach za , 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się, sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie. Do punktu 5. Interpelacje i zapytania radnych. Radna Jadwiga Nowak poinformowała, że mieszkańcy Mijaczowa zwrócili się do Burmistrza i do niej na piśmie w sprawie galwanizerni. Mieszkańcy w swoim piśmie podważyli zapisy znajdujące się w raporcie dotyczącym oddziaływania na środowisko tej inwestycji, wskazują, jakie popełniono błędy, jakie są w raporcie braki. Czy jest w tej sprawie wydana decyzja, czy uwagi mieszkańców zostaną uwzględnione? Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak wyjaśnił, że decyzja zostanie podjęta na dniach. Problem jest poważny, ponieważ jaka by ona nie była to któraś ze stron się odwoła. Liczymy na to, żeby organy zewnętrzne wypowiedziały się, kto ma rację. Pismo mieszkańców przedstawia tylko jedną stronę medalu. Tej procedury już nie można przedłużać, bo to naraża gminę na duże odszkodowanie dla inwestora. To nie pierwsza sytuacja gdzie inwestycje zgłaszane w Myszkowie są literalnie zgodne z przepisami prawa, ale zawsze pojawiają się wątpliwości czy to co jest zawarte w decyzji środowiskowej będzie potem każdego dnia respektowane w procesie technologicznym. Te obawy mieszkańców całkowicie rozumiemy. Natomiast, jeśli nie będziemy mieć mocnego narzędzia prawnego, które pozwoli powiedzieć inwestorowi, że on nie może robić takiego przedsięwzięcia i wydać negatywną decyzję to narażamy się na kroki prawne ze strony ich prawników, którzy doskonale znają przepisy dotyczące ochrony środowiska. Z drugiej strony niepodjęcie takiej decyzji może być odebrane przez mieszkańców tak, że Burmistrz miasta i jego służby nie pochylili się nad problemem, ponieważ powinny wynaleźć taki kruczek, który sprawę załatwi. Niestety nie ma tu idealnego rozwiązania. Została przeprowadzona rozprawa administracyjna po to, aby strony wysłuchały swoich argumentów. Pierwsza rozprawa okazała się niewypałem, ponieważ nie udało się zapanować nad ludzkimi emocjami. Co do drugiej rozprawy Burmistrz liczył, że mieszkańcy merytorycznie lepiej przygotuję się do niej. Nie oznacza to, że są stroną słabszą w tym postępowaniu. Jedna strona to inwestorzy i ci mieszkańcy, którzy chcą tej inwestycji, a druga strona to element ryzyka jakiegoś oddziaływania na środowisko wynikający z dokumentu, którego treść w niektórych punktach mieszkańcy kwestionują. Jeśli nie będzie podstaw do zakwestionowania tego dokumentu to firma jest na prawie. Czy wydając decyzję po myśli mieszkańców nie narazimy gminy na wyższe koszty niż gdyby wydać tę decyzję dla inwestora. Każdy indywidualny przypadek dotyczący ochrony środowiska to jest ocena technologii i tu firma ma przewagę, bo ona się na tej technologii zna. Radny Sławomir Zalega stwierdził, że docierają do wszystkich coraz bardziej dramatyczne informacje dotyczące utraty płynności finansowej spółki SANiKO. Jest to związane z naliczonymi odprawami dla pracowników, mówi się o kwocie ponad 200.000,00 zł. Część z tej kwoty już została wypłacona z własnych środków spółki. W jaki sposób zostanie

5

wypłacona pozostała część, czy gmina ma zamiar pomóc. To jest moment krytyczny, odejście pracowników i wypłaty odpraw. Firma nie będzie miała pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń za grudzień, teraz zostanie wypłacona pierwsza transza, a następna 15 stycznia. Dodatkowo będą do zapłacenia należności do Urzędu Skarbowego, do ZUS. Czy Burmistrz może tu pomóc? Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak stwierdził, że z uwagi na delikatność materii nie chce podawać konkretnych kwot. Na sali obecna jest spółka, która w jednym z wariantów miała by być podporą dla uratowania się spółki SANiKO. Brutalnie mówiąc to co się stało to nie problem ostatniego czasu, ale kilkunastu lat. Przez te kilkanaście lat zabito w spółce instynkt, który taka spółka powinna posiadać, nawet, jeśli jest spółką komunalną. Teraz widać jak wiele osób w spółce przestawia się mentalnie na walkę o pracę, jest inne podejście. Widać także na podstawie faktów, dokumentów jak wygląda to od środka, czy to z winy nadzoru czy braku kontroli dyscypliny pracowników, niektórzy nawet się do tego przyznają, że nie było w spółce tak do końca w porządku. Są więc przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne takiej sytuacji. Spółka jest w bardzo trudnym momencie. Bodajże w lipcu na komisji Burmistrz informował, że to być może ostatni moment, żeby szukać prywatnego inwestora. Takie pismo ze strony związków zawodowych wpłynęło do Urzędu Miasta 3 grudnia, a ze strony prezesa 12 grudnia. Jakakolwiek procedura trwa średnio 4 miesiące, a pewne zdarzenia będą się działy w spółce na przestrzeni 2-3 tygodni. Wszyscy budżet gminy znają, brakuje w nim na wiele rzeczy np. 2 miliony na oświatę. Chcąc na szybko uratować płynność spółki, co nie oznacza wcale ratunku samej spółki to trzeba by znaleźć kwotę większą niż mówi pan radny, chodzi tu o wypłaty, które są wykonywane w spółce 1 i 10, a następne uderzenia w spółkę pójdą w kolejnych miesiącach. Najsilniejsze w miesiącu kwietniu. Jeśli przez kwiecień firma przetrwa, ta w odchudzonym 30-osobowym stanie, to na podstawie tych rygorów, które ma, może pracować efektywniej niż do tej pory. Warunek to znaleźć brakujące środki i zagwarantować, że te 30 osób będzie pracować inaczej niż do tej pory. Wszyscy rozumieją tę sytuację, także związki zawodowe. Burmistrz spodziewał się, że dziś będzie proponował konkretną uchwałę dotyczącą SANIKO, czyli przejęcia przez wodociągi 100% udziałów w spółce SANiKO. W tym momencie podjęto by ryzyko, że wodociągi, które ze wszystkich spółek mają najlepszą sytuację finansową, choć nie rewelacyjną, byłaby podporą na etapie reorganizacji SANiKO. W tle toczyłaby się długotrwała procedura połączenia tych spółek. Niestety 9 czerwca z nadzoru wpłynęło pismo, które pokrzyżowało te plany. Okazało się, że można podjąć tylko uchwałę kierunkową, a nie indywidualną. Ta kierunkowa uchwała została uzgodniona z nadzorem, jest ich w województwie tylko kilka i nadzór nam tu mówi, że w miarę budowania się wiedzy na ten temat, może za jakiś czas polecą, aby tę uchwałę w jakimś zakresie zmienić. Ta uchwała jest niezbędna na dziś żeby podjąć działania, ale to nie znaczy, że wykorzystamy ją w celach, w jakich ją dziś zgłaszamy, bo nie wiadomo, w jakiej sytuacji będzie spółka po 10 stycznia. Spółka rozpoczęła rozmowy z bankami, żeby się sama ratować. Nie jest ona jeszcze w tak tragicznej sytuacji. Największym walorem tej spółki jest to, że przez tyle lat, w bardzo trudnych sytuacjach finansowych, umiała finansować się rynkiem, jednak z ciągłą stratą finansową. Odnosząc się do jednego z wariantów ta uchwała jest niezbędna, a działania będzie można podjąć dopiero w 14 dni po ukazaniu się w dzienniku urzędowym. Oczywiście poczynimy starania, żeby wojewoda ogłosił to jak najszybciej, ale jest koniec roku i wszystkie gminy zgłaszają uchwały do publikacji. Drugi wariant to taki, że spółka uzyska kredyt i będzie się mogła sama zrestrukturyzować i wtedy odpada wariant uchwały. Trzeci wariant to pomoc budżetu miasta. Burmistrz uspokoił radnych, że środki, które gmina przekazała tj. 500 tysięcy, nie zostały przejedzone, zakupiono karawan, zabezpieczono kilka przetargów, w części posłużyły na wypłatę odpraw. Więc w jakiś sposób budżet miasta poratował spółkę, nie po raz pierwszy. W tej chwili próbujemy poratować

6

spółkę poprzez pewne płatności, które mamy do wykonania i rozliczenia kwestii związanych z przystankami, to są pojedyncze kwoty. Dzisiaj na wypłaty w SANiKO potrzeba miesięcznie 170.000,00 zł. Walorem jest to, że spółka póki co nie ma wierzycieli, nie ma obciążenia majątku i tak naprawdę tykającą bombą zegarową są roszczenia pracownicze. W budżecie tych środków na dzisiaj Burmistrz nie odnajduje, ale jeśli gmina ma pomóc spółce to takiej, która będzie pracować na zdrowych zasadach, żeby to była efektywna pomoc. Radny Sławomir Zalega stwierdził, że spółka rozmawia z bankami na temat kredytu na bieżące zobowiązania. Bank będzie na pewno chciał odpowiednie zabezpieczenie, wątpliwe czy udzieli kredytu. Czy gmina może pomóc spółce w zaciągnięciu kredytu na zasadzie gwarancji dla kredytu? Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak odpowiedział, że taka opcja jest rozważana, ale należy pamiętać, że jeżeli bank udzieli kredytu z taka podporą to będzie oznaczać, że Skarbnik miasta musi czym prędzej usiąść do budżetu, znaleźć kwotę zabezpieczenia i tę kwotę zamrozić, czyli taka sama sytuacja jakby wyciągnąć pieniądze z budżetu. Na dowód tego, jakie są obawy przekazania spółce pieniędzy w tym kształcie to jest ta wypowiedź pana radnego, że bank by nie dał pieniędzy. Czyli oceniając to rynkowo to bank obostrzy to w taki sposób, bo widzi, w jakiej sytuacji jest SANiKO. Dlatego w tle przewija się motyw podparcia sytuacji SANiKO przez wodociągi. Już mamy protest związków zawodowych wodociągów wynikający z troski pracowników o swoje miejsca pracy, warunki pracy i płacy. Pomoc spółce jest możliwa, ale najpierw musi się pojawić jej reorganizacja. Pokazaliśmy, w jaki sposób pracują pracownicy na ulicy i wykazano totalną nieefektywność. Nie jest dziwne, że inne spółki mają trzykrotnie większą wydajność. Po wypłaceniu odpraw, zostaną w spółce działalności, które dają większe podstawy do rentowności niż komunikacja. Natomiast cios poszedł w komunikację, bo ona dźwigała główny ciężar kosztów spółki. Dzisiaj obnażono ile osób pracowało na komunikację, że w biurze tych osób było zdecydowanie za dużo. Kryzysowe sytuacje mają to do siebie, że obnażają pewne sprawy, których nikt by nie spostrzegł gdyby nie trzeba było myśleć skąd się biorą problemy spółki. Nie wykluczamy, więc pomocy z budżetu, ale trzeba się zastanowić, z jakiego paragrafu z budżetu te pieniądze przeznaczyć, poza tym są obawy czy te środki nie będą tylko przedłużeniem pewnych procesów w SANiKO. Nie chcemy wydawać pieniędzy nieefektywnie, czyli tylko na odwleczenie pewnych zjawisk społecznych. Do punktu 6. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Myszków na lata 2012-2026. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że projekt uchwały opiniowały Komisja Rozwoju Miasta, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Komisja Rewizyjna, Komisja Finansów i Budżetu. Opinie Komisji są pozytywne. Projekt tej uchwały został również pozytywnie zaopiniowany przez VII Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w uchwale Nr 4100/VII/205/2011 z dnia 5 grudnia 2011r. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Bugaj odczytał uchwałę (opinia stanowi załącznik do protokołu). Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono.

7

W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. Do punktu 7. Przyjęcie projektu uchwały budżetowej na 2012 rok. -

Odczytanie projektu uchwały budżetowej

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poprosiła przewodniczącą Komisji Uchwał i Wniosków o przedstawienie projektu uchwały budżetowej. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków odczytała projekt uchwały budżetowej na 2012 rok. -

odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że projekt budżetu przesłany został do Regionalnej Izby Obrachunkowej w celu wydania opinii. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest pozytywna. Wiceprzewodniczący Rady Miasta odczytał uchwały z 05.12.2011r. VII Składu Orzekającego RIO w Katowicach: - Nr 4100/VII/203/2011 w sprawie opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Myszkowa projekcie uchwały budżetowej na 2012 rok wraz z uzasadnieniem i materiałami informacyjnymi - Nr 4100/VII/204/2011 w sprawie opinii o możliwości sfinansowania deficytu w kwocie 12.412.998 zł przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na 2012 rok Miasta Myszkowa. -

odczytanie opinii i wniosków komisji właściwej do spraw budżetu,

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że projekt budżetu omawiały i opiniowały : Komisja Rozwoju Miasta, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Prawa i Porządku w Mieście, Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Komisja Zdrowia, Rodziny i Polityki Socjalnej, Komisja Rewizyjna oraz Komisja Finansów i Budżetu. W posiedzeniach wszystkich komisji wziął udział Pan Burmistrz. Wszystkie komisje zaopiniowały projekt budżetu pozytywnie, kierując swoje opinie do Komisji Finansów i Budżetu. Komisja Finansów i Budżetu skierowała do Burmistrza Miasta następującą opinię: Po omówieniu na posiedzeniu Komisji Finansów i Budżetu w dniu 14 grudnia 2011r. projektu budżetu na 2012 rok, zapoznaniu się z opiniami do projektu budżetu wszystkich stałych komisji Rady Miasta, wysłuchaniu autopoprawek zgłoszonych przez Burmistrza Miasta Myszkowa, Komisja Finansów i Budżetu pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na 2012r. - dyskusja nad projektem uchwały budżetowej.

8

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka otworzyła dyskusję nad projektem uchwały budżetowej na 2012 rok. Radny Sławomir Zalega stwierdził, że projekt budżetu został stworzony trochę na zasadzie, że „papier wszystko przyjmie”. Niektóre trudne kwestie jak np. oświata zostały odłożone na później, a niektóre jak problem dalszego utrzymania schroniska dla zwierząt nie znalazły rozwiązania. W innych pozycjach wydatków zaproponowano poziom ich sfinansowania umożliwiający jedynie całościowe sfinansowanie budżetu. Radni Klubu Lewicy mieli najwięcej pytań w trakcie odbywanych dyskusji na posiedzeniach komisji. Nasze pytania dotyczyły obydwu stron budżetu, wydatków i dochodów budżetowych. Co do dochodów to uwagi skierowane były głównie na kwestię dochodów własnych założonych w projekcie budżetu, a konkretnie na niedoszacowane wpływy np. z czynszów gdzie kwota zaległości do wyegzekwowania jest wielokrotnie wyższa niż przyjęty do realizacji wskaźnik 100,3%. Druga pozycja to dochody z najmu, dzierżawy składników majątkowych gdzie naszym zdaniem nie zadbano należycie o interes miasta. Nie budzą natomiast naszych większych zastrzeżeń propozycje wydatków inwestycyjnych. Podsumowując przedstawiony projekt budżetu będzie wymagał w trakcie jego realizacji zmian i uzupełnień i dlatego należy go traktować jako dokument wyjściowy wymagający dostosowania, celem kształtowania optymalnego z punktu widzenia realizacji zadań własnych oraz zaspokajania potrzeb mieszkańców, poziomu dochodów i wydatków. Kierując się takim założeniem Klub Radnych Lewicy może i będzie głosował za jego przyjęciem. -

głosowanie wniesionych propozycji autopoprawek Burmistrza.

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że wszyscy radni otrzymali autopoprawki zaproponowane przez Burmistrza do projektu budżetu na 2012r. Zapytała czy radni mają uwagi lub pytania do autopoprawek Burmistrza. Poprosiła o przyjęcie ich w głosowaniu. W głosowaniu nad przyjęciem autopoprawek do projektu uchwały budżetowej na 2012r. brało udział 19 radnych. Autopoprawki przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się zostały przyjęte jednogłośnie. -

głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poprosiła przewodniczącą Komisji Uchwał i Wniosków o przedstawienie projektu uchwały budżetowej na 2012r. wraz z uwzględnionymi autopoprawkami. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków odczytała projekt uchwały budżetowej na 2012 rok z uwzględnionymi autopoprawkami. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały budżetowej na 2012r. brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. Do punktu 8. Podjęcie uchwał:

9

1/Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Myszków na lata 2011-2023. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 2/Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2011 rok. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 3/Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011. Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak zaproponował wprowadzenie do projektu uchwały, który otrzymali radni autopoprawki, chodzi o kwotę 8.856, 00 zł, która stanowi zapłatę za opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy sieci elektrycznej w budynku UM. Jest to wynik zaleceń pokontrolnych. Komisje nie opiniowały tej zmiany, ponieważ późno nastąpiło rozstrzygnięcie wyboru wykonawcy i podpisanie umowy, dopiero 22.12.2011r. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poddała pod głosowanie autopoprawkę Burmistrza. W głosowaniu brało udział 19 radnych. Autopoprawka przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się została przyjęta jednogłośnie. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie.

10

4/Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego w przedmiocie powierzenia wykonywania zadania własnego Gminy Myszków dotyczącego gospodarki odpadami w zakresie utrzymania wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 5/Podjecie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XVIII/152/08 z dnia 26 marca 2008r. w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych w strefach płatnego parkowania na obszarze miasta Myszków. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Radny Ryszard Burski stwierdził, że Klub Radnych Lewicy jest przeciwny podwyższaniu opłat parkingowych. Kończący się rok i nadchodzący to niekończąca się lawina podwyżek cen żywności, wody, paliwa. Wszystko to dzieje się przy największym od lat bezrobociu, Nie wszystko da się wytłumaczyć kryzysem. Tym bardziej, że jeszcze niedawno byliśmy „zieloną wyspą” odporną na kryzys, a dziś widmo zagrożenia egzystencji, zwłaszcza dla osób nisko sytuowanych staje się zupełnie realne. Radni Lewicy mówią temu „nie” Wprowadzając kilka miesięcy temu strefę płatnego parkowania, my też byliśmy za, wtedy argumentem była większa rotacja i dostępność miejsc parkingowych, a nie cel dochodowy budżetu. Dostosowywanie tych opłat do miast takich jak Częstochowa czy Piotrków to dobre porównanie pod warunkiem, że najpierw dorównamy do ich bazy, infrastruktury komunalnej, kulturalnej, oświatowej. Argumentacja, że koszty wyprodukowania karty parkingowej i jej dystrybucja przez sieć sprzedaży nie pokrywa kosztów funkcjonowania strefy jest co najmniej kuriozalna. Kilka miesięcy temu w celu obniżenia kosztów wyeliminowaliśmy tanie bilety i inkasentów na rzecz kart jak się okazuje drogich i w dystrybucji i produkcji. Może zamiast wnioskowanej podwyżki i przerzucania kosztów na mieszkańców, dałoby się znaleźć inne rozwiązanie np. zwiększenie przychodów poprzez rozszerzenie strefy, ograniczenie kosztów funkcjonowania poprzez wyeliminowanie skutków restrukturyzacji zatrudnienia w UM, a może po prostu trzeba było posłuchać radnych, którzy na etapie wdrażania projektu proponowali rozwiązania odciążające miejskie służby od obowiązków związanych z płatną strefą parkowania. Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak zwrócił uwagę, że do budżetu podchodzimy kompleksowo, dlatego podjęliśmy po rozmowach na komisjach takie stanowisko, że nie podwyższamy podatków w 2012r. Podjęliśmy działanie dotyczące wszystkich podatników Myszkowa. Jeśli chodzi o opłatę parkingową to nie dotyczy ona ludzi najbiedniejszych, ale ludzi poruszających się samochodami. Odnosząc się do argumentu, żeby wyręczyć służby

11

parkingowego rzeczywiście możemy wynająć do tego firmę, możemy sprawdzić ile będzie droższy bilet. Jeśli chodzi o porównywanie kosztów okresu poprzedniego, a obecnego to trzeba zwrócić uwagę, że w okresie poprzedniego sposobu pobierania opłat przez inkasentów, koszty wynagrodzenia inkasentów nie ciążyły na tych opłatach, ponieważ byli oni zatrudniani na staże, które miasta nic nie kosztowały. Kiedy pojawiły się te miejsca pracy, za które gmina płaci koszt wynagrodzeń wchodził w zakres opłat za parking. Nie do końca się zgodzę, że wszystko można oddać w ręce rynku, bo osoby, które dzisiaj jednocześnie kontrolują na parkingach równocześnie podejmują inkaso. Inkaso pobierane przez TBS, z którego miał on 25% nie opłacało się i nie pokrywało kosztów zatrudnienia inkasenta. Mamy drugi taki przypadek gdzie ostatnie słowa w uchwale, że wykonanie powierza się Burmistrzowi, nie były tak wykonywane jak w nich jest napisane jak np. opłaty pobierane za odpusty. Miasto też jest beneficjentem rosnących kosztów i nie możemy nie stosować instrumentów, które by zabezpieczały gminę w jakiś sposób na pewnych obszarach, które nie dotyczą wszystkich podatników. Doszlibyśmy do takiej sytuacji, że będziemy podejmować tylko uchwały za obniżaniem. Nie zrozumiałem tylko uwagi pana radnego dotyczącej wyeliminowania skutków restrukturyzacji w UM. Rozumiem argumentację, że mieszkańcy są atakowani licznymi podwyżkami, ale gmina też. Dlatego zrezygnowaliśmy świadomie z zaleceń podnoszenia podatków o 4,2%, ale w zamian za to na innych obszarach możemy to zrobić tak żeby się bilansowało. Zbadaliśmy rynek i opłata 0,50 zł jest niską opłatą. Z tytułu tej podwyżki gmina nie będzie zarabiać kroci, ale zachowamy sens utrzymania miejsc pracy. Dwie osoby pracujące na tych parkingach to osoby, które w ramach reorganizacji się tam znalazły. Jeden to kierowca, których było dwóch, a potrzebujemy jednego. Uratowano więc miejsca pracy. Oczywiście przyjmuję do wiadomości stanowiska państwa radnych. Radny Ryszard Burski stwierdził, że to bardzo szlachetne ze strony Burmistrza, że pracownik, któremu groziło zwolnienie został zatrudniony. Koszt jego zatrudnienia został przeniesiony na koszt funkcjonowania strefy, a to w efekcie przenosi się na mieszkańca. Chwała za to, że Burmistrz zaproponował utrzymanie podatków na tym samym poziomie, dlatego głosowaliśmy za mimo, że sam budżet w części dochodowej, poza podatkami też jest dość pasywny. Niestety nie planuje się zwiększenia windykacji, która jest na poziomie żałosnym. Argumentacja, że podwyżka opłat nie dotyczy najbiedniejszych jest niewłaściwa, dziś samochód można kupić za 100 zł. Jeśli chodzi o MTBS, któremu się nie opłaciło pobieranie opłat to zgodzę się, ale w ogóle efektywność spółek gminnych jest nie najwyższa. Może należy zlecając takie usługi dać to na wolny rynek. Trzeba mieć świadomość, że wyczerpaliśmy wszelkie możliwości racjonalizacji kosztów i zwiększenia dochodów i wtedy dopiero przerzucać to na korzystających z usług parkingów. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 12 głosach za, 6 głosach przeciwko i 1 głosie wstrzymującym się został przyjęty zwykłą większością głosów. 6/Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do dokonania zniszczenia zgłoszeń kandydatów na ławników. Przewodnicząca Rady Miasta poinformowała, że Komisja Rozwoju Miasta, Małych i Średnich Przedsiębiorstw na swoim posiedzeniu zaproponowała następujący skład tej komisji: przewodniczący p. Grzegorz Urban oraz członkowie: p. Jan Kotowicz i p. Jacek Trynda. Skład ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Rewizyjną oraz Komisję Finansów i Budżetu. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały.

12

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 19 radnych. Projekt uchwały przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 7/Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” dla Myszkowa na 2012r. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 18 radnych. Projekt uchwały przy 18 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 8/Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/114/11 Rady Miasta w Myszkowie z dnia 29 listopada 2011r. w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Myszków w 2012r. z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Uwag nie zgłoszono. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 17 radnych. Projekt uchwały przy 17 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. 9/Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez Burmistrza Myszkowa. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt uchwały. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni mają jakieś uwagi do tego projektu uchwały? Radny Sławomir Zalega zapytał o zapis §6 uchwały, który mówi, że Burmistrz przy obejmowaniu i zbyciu udziałów lub akcji w spółce, wycofaniu udziałów lub akcji wymaga opinii Komisji Finansów i Budżetu oraz komisji Rozwoju Miasta, Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Czy ta opinia jest wiążąca dla Burmistrza?

13

Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak wyjaśnił, że raczej nie choć wolałby takie posunięcia konsultować z radnymi, ale wytyczne nadzoru są takie, a nie inne. Jest to oręż w rękach Burmistrza stąd pojawił się zapis o opinii jako półśrodek. Radny Andrzej Ciesielski zapytał czy związku z tym cała odpowiedzialność spada na Burmistrza, a radni nie maja decyzyjności? Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak odpowiedział, że jest to funkcja organu wykonawczego, ale Burmistrz nie zrobi niczego bez zgody radnych co do odpowiednich przesunięć w budżecie. Radny Andrzej Ciesielski poprosił o wyjaśnienie tej sytuacji radcę prawnego. Pani Jolanta Trebisz-Kręska- radca prawny wyjaśniła, że radni mają wpływ w zakresie przesunięć kwot w budżecie na ten cel. Nie może być indywidualnych uchwał w tym temacie, jest to kompetencja Burmistrza, a radni wytyczają ogólne zasady. Jeśli chodzi o opinie to nie mogą być wiążące, taka uchwała nie przeszła by w nadzorze, ta natomiast była konsultowana. Ostateczna decyzja w tych sprawach należy więc do organu wykonawczego. Radny Andrzej Ciesielski poprosił o przerwę w celu uzgodnienia decyzji. Przewodnicząca Rady Miasta ogłosiła 15minut przerwy. Po przerwie odbyło się głosowanie. W głosowaniu nad przyjęciem projektu uchwały brało udział 17 radnych. Projekt uchwały przy 17 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się został przyjęty jednogłośnie. Do punktu 9. Wnioski i oświadczenia radnych. Nie zgłoszono wniosków i oświadczeń. Do punktu 10. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że Burmistrz udzielił odpowiedzi na interpelacje w punkcie 5. Do punktu 11. Przyjęcie stanowiska w sprawie zgodności z prawem działań Burmistrza Myszkowa przy wydatkowaniu środków publicznych na realizację obowiązku gminy w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że w związku z pismem p. Jerzego Krochmalnego jakie wpłynęło do Rady Miasta w Myszkowie dotyczącym zbadania zgodności z prawem działań Burmistrza przy wydatkowaniu środków publicznych na realizację obowiązku opieki nad bezdomnymi zwierzętami informuję, że zbadaniem tej sprawy zajął się zespół roboczy wyłoniony spośród członków Komisji Rewizyjnej. Zespół po odbyciu spotkań, zapoznaniu się ze stanem faktycznym i prawnym przygotował w tej sprawie stanowisko, które otrzymali wszyscy radni.

14

Stanowisko to zostało przyjęte w dniu dzisiejszym na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej jako stanowisko całej komisji i będzie poddane pod głosowanie w celu przyjęcia go przez Radę Miasta w Myszkowie. Poprosiła o odczytania stanowiska przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Radny Wacław Gabryś odczytał stanowisko Komisji Rewizyjnej z dnia 28.12.2011r. (stanowisko stanowi załącznik do protokołu). Poinformował radnych, że Zespół wyłoniony spośród członków Komisji Rewizyjnej odbył 3 spotkania, na których wyjaśnienia składał Burmistrz, pracownicy UM, przedstawiciel SANiKO, radca prawny. Komisja Rewizyjna spotykała się w tej sprawie dwukrotnie. Takie stanowisko zostało zaakceptowane jednogłośnie przez członków Komisji Rewizyjnej w dniu dzisiejszym. Dzisiaj Pan Burmistrz w swoim sprawozdaniu przedstawił ile piesków zostało zaadoptowanych. Wczoraj podano, że w ustawie zwiększa się jeszcze odpowiedzialność dla gminy w tym zakresie. Środki na ten cel są wydatkowane z gminy nie tylko w tej kadencji, ale od wielu lat. Nie ma innego wyjścia, aby zabezpieczyć opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem stanowiska Komisji Rewizyjnej. W głosowaniu brało udział 19 radnych. Stanowisko Komisji Rewizyjnej przy 19 głosach za, 0 głosach przeciwko i 0 głosach wstrzymujących się zostało przyjęte jednogłośnie. Do punktu 12. Zamknięcie obrad sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka poinformowała, że wyniknęła sprawa udzielania głosu podczas sesji mieszkańcom miasta. Oczywiście mogę udzielić głosu, ale wolałabym uczynić to na końcu sesji, ponieważ porządek obrad nie przewiduje wystąpień mieszkańców, to zburzyłoby nasz porządek. Dzisiaj p. Kudryś podnosił rękę kilkakrotnie, widziałam to, to tylko jeden mieszkaniec, ale wyobraźmy sobie, że przyjdzie kilkudziesięciu i będą chcieli zabrać głos. Jeśli zostanie udzielony głos jednemu mieszkańcowi to pozostałych trzeba potraktować jednakowo. Było by to trudne do zaakceptowania przez radnych. Zaproponowała, aby przyjąć formułę, aby ograniczona ilość mieszkańców, po zgłoszeniu przed sesja chęci zabrania głosu, była dopuszczana do wypowiedzi na końcu sesji . Poprosiła p. Kudrysia o zabranie głosu. Pan Zenon Adam Kudryś-mieszkaniec miasta na wstępie odczytał skargę do wojewody śląskiego, która została złożona na biuro podawcze (pismo stanowi załącznik do protokołu). Poinformował, że zna trochę sprawę galwanizerni i dlatego w tym momencie chciał zabrać głos. Burmistrz chciał mieć od radnych przesłanki prawne co do zakwestionowania w tej dziedzinie z korzyścią dla woli przedstawionej w postępowaniu administracyjnym. Przemyślałem ten temat i chciałem to w tym momencie wyrazić. Z chwilą uchwalania planu zagospodarowania chciano zaakceptować stan faktyczny tej dzielnicy. Nie można tam było już zmieścić żadnej nowej inwestycji. Można to sprawdzić, jakie były wnioski przed i po uchwaleniu planu z opcją dla działalności gospodarczej. Uchwalono plan i tam nie było już nowych wniosków co do zmiany. Firma, która sobie teraz wymyśliła dofinansowanie z Unii, widząc, ze ten plan już jest uchwalony z opcją, że już niczego nowego nie można wprowadzać. To jest ta istotna przesłanka, żeby gmina wykorzystała tę okoliczność. Przypomnę sprawę z przeszłości. Obok Sokpol-u miała być wybudowana spalarnia śmieci. Pan Sobczyk podobno powiedział, że jeśli wybudują to on się wyprowadzi z Myszkowa i sprawa została załatwiona. Co do materiałów, które państwo podejmujecie, kierunkowe

15

materiały co do opcji połączenia spółek. Można połączyć, ale ja tu wskazałem na taką rzecz, że autonomiczność zadań, która jest określona w statucie tych spółek nie pozwala tak sobie ich połączyć. Potem trzeba by liczyć koszty wody w oparciu o koszty pośrednie tych połączonych spółek. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka wyjaśniła, że p. Kudryś chciał zabrać głos w punkcie 5, a jest to punkt dotyczący interpelacji, ale tylko radnych, nie mieszkańców. Zaproponowała przyjęcie formuły, że jeśli mieszkaniec chce zabrać głos to zgłasza ten fakt przed sesją, a pod koniec sesji głos zostanie mu udzielony. Zapytała czy radni zgadzają się na to. Radny Sławomir Zalega zaproponował, aby wyznaczyć czas 15 minut bez względu na to ile osób będzie chciało zabrać głos. Jeśli nie wszystkie osoby się zmieszczą w tym limicie to zostaną ich głosy przeniesione na kolejną sesję. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka zapytała czy radni godzą się, aby odbywało się to na końcu sesji. Radni wyrazili zgodę. Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak podziękował radnym za przyjęty budżet i życzył sukcesów w nowym roku 2012. Protokołowała Sylwia Cygan

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka

16

Suggest Documents