1

1. PODSTAWA OPRACOWANIA

Projekt sieci wodociągowej w miejscowości śabiej Woli i Polanówce, stanowiącej połączenie wodociągów grupowych Osmolice z ujęciem na terenie ZSR Pszczela Wola z wodociągiem Prawiedniki, opracowano na zlecenie Gminy StrzyŜewice na podstawie umowy z dnia 17.03.2014 r.

Projektowana rozbudowa została podzielona na dwa zadania : -

zadanie pierwsze objęte niniejszym projektem dotyczy odcinka sieci dz 160 o długości 1199 m łączącego stację wodociągową w Pszczelej Woli z istniejącą na terenie gminy StrzyŜewice siecią wodociągową dotychczas zasilaną z wodociągu PRAWIEDNIKI

-

zadanie drugie stanowi wykonanie odcinka sieci o średnicy dz 110 mm wg odrębnego opracowania połoŜonego na terenie m. śabia Wola o długości 1392 m

-

Do opracowania projektu wykorzystano :

-

mapy sytuacyjno - wysokościowe w skali 1 : 1000

-

projekty wodociągów OSMOLICE i PRAWIEDNIKI

-

wypis i wyrys z planu zagospodarowania gminy

-

warunki techniczne rozbudowy sieci

-

uzgodnienie PZD w Lublinie z siedzibą w BełŜycach

2. CEL I ZAKRES INWESTYCJI. W związku z odczuwalnym spadkiem ciśnienia w sieci wodociągu grupowego PRAWIEDNIKI w okresach szczytowego rozbioru, powodowanego wzmoŜonym budownictwem mieszkaniowym i rozbiorem wody, postanowiono wykorzystać istniejące nadwyŜki wydajności wodociągu OSMOLICE dla odbiorców znajdujących się na terenie gminy StrzyŜewice . Takie rozwiązanie pozwoli na powstanie rezerwy dla potrzeb dalszej rozbudowy budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Głusk i pokrycie zapotrzebowania wody z własnego wodociągu odbiorców gminy StrzyŜewice .

2

Woda czerpana z ujęcia w Pszczelej Woli (wodociąg grupowy OSMOLICE) spełnia wymagania norm jakościowych i nie wymaga uzdatniana. Zakłada się pełne wykorzystanie istniejącej sieci wodociągowej z przyłączami, dotychczas zasilanej z ujęcia wody PRAWIEDNIKI jak równieŜ z ujęcia w Pszczelej Woli . Na granicy gmin wykonana zostanie studnia wodomierzowa , która pozwoli na rejestrowanie ilości wody pobieranej w sytuacjach awaryjnych przez gminę StrzyŜewice bądź teŜ Głusk . Wodociąg ma nadal dostarczać dostateczną ilość wody do celów socjalno - bytowych, gospodarczych i p. poŜarowych, zapewniając jednocześnie odpowiednią jakość wody pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym . Całkowita długość projektowanej sieci w tym zadaniu wyniesie 1199 m

z rur

PE100RC SDR17 φ 160 mm.

Odbiorcy wody objęci wodociągiem PRAWIEDNIKI znajdują się na terenie gminy Głusk i StrzyŜewice i mają charakter typowo rolniczy . Odbiorcy z tego wodociągu zlokalizowani na terenie gminy StrzyŜewice zostaną włączeni do wodociągu grupowego OSMOLICE z ujęciem wody na terenie ZSR Pszczela Wola . Projektowana sieć połączeniowa ma przebiegać po terenie ZSR Pszczela Wola a następnie wzdłuŜ pasa drogi powiatowej na działkach naleŜących do prywatnych właścicieli . Obecnie ujęcie i stacja wodociągowa w Pszczelej Woli zaopatruje w wodę odbiorców w m. Osmolice Pierwsze, Osmolice Drugie, które naleŜą do gminy StrzyŜewice oraz Nowiny na terenie gminy Głusk .

3.

UZASADNIENIE CELOWOŚCI REALIZACJI INWESTYCJI

Planowana inwestycja ma na celu stworzenie moŜliwości dostawy wody o odpowiedniej jakości z wodociągu OSMOLICE dla odbiorców przynaleŜnych do gminy StrzyŜewice a korzystających dotychczas z wodociągu grupowego PRAWIEDNIKI, którego właścicielem jest gmina Głusk .

3 WyŜej określony cel będzie osiągnięty przez wykonanie projektowanego połączenia na odcinku ujęcie Pszczela Wola - istniejąca sieć Prawiedniki naprzeciw Szkoły Podstawowej w śabiej Woli . Wodociągi PRAWIEDNIKI i OSMOLICE mogą stanowić awaryjne źródło dostawy wody dla sąsiedniego wodociągu w sytuacjach awaryjnych, ewentualnie wspomagać zaopatrzenie w wodę p. poŜarową . W tym celu zaprojektowano odpowiednią studnię wodomierzową wyposaŜoną w dwa wodomierze śrubowe kołnierzowe dn 80 mm.

4.

ZAPOTRZEBOWANIE WODY . 4.1. Zapotrzebowanie bytowo-gospodarcze

Zapotrzebowanie bytowo - gospodarcze dla docelowego zakresu tego wodociągu obliczono przyjmując wskaźnik zuŜycia wody na jedno gospodarstwo w wysokości 600 dm3 oraz współczynniki nierównomierności Nd = 1,3 ; Ng = 1,6. OBLICZENIE ZAPOTRZEBOWANIA WODY

Ng

Q śr d dm3/h

Nd

Q maxd dm3/d

Qd śr dm3/d

L.p

Zapotrzebowanie dm3/d

sumentów wody

Jednostka

Wyszczególnienie kon-

Ilość jednostek

dla połączonych wodociągów OSMOLICE i PRAWIEDNIKI

A. Wodociąg OSMOLICE 1 Osmolice I, II i Nowiny

gosp

400 500

200000 1.3 260000 2,0

21667

B. Wodociąg PRAWIEDNIKI (teren gminy StrzyŜewice) 1 Prawiedniki , Polanówka, gosp Ogółem A + B

gosp

520 500

260000 1.3 338000 2,0

28166

920 500

460000 1.3 598000 2,0 498337

Zapotrzebowanie poŜarowe ustalono zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r (Dz.U. Nr 124 , poz.1030) na 5 dm3/s przy załoŜeniu, Ŝe podczas poŜaru zapotrzebowanie bytowo - gospodarcze maleje do 15 % .

4 5. ANALIZA MOśLIWOŚCI POKRYCIA ZAPOTRZEBOWANIA WODY.

Istniejący wodociąg OSMOLICE z uj ęciem wody na terenie ZSSR Pszczela Wola zaprojektowano i wykonano na wydajność ponad :

Q śr d

= 557,4 m3/d

Q max d = 678,0 m3/d Q

max h

= 54,1 m3/h

Ujęcie posiada wydajność 54,1 m3/h Pompownia IIo ( zestaw hydroforowy ) ponad 65m3/h .

Jak widać istniejący wodociąg OSMOLICE jest w stanie dodatkowo pokryć zapotrzebowanie odbiorców dotychczas zaopatrywanych z wodociągu PRAWIEDNIKI . Zatwierdzone zasoby ujęcia wody w Pszczelej Woli wynoszą 56,5 m3/h przy depresji S = 1,2 m . Wydajność pompy głębinowej 56,5 m3/h przy 16 godzinnej pracy w ciągu doby jest w stanie pokryć zapotrzebowanie w wysokości 904 m3/d i na bieŜąco maksymalny rozbiór bytowo-gospodarczy .

Zbiornik wyrównawczy Istniejący zbiornik wyrównawczy o pojemności 54 m3 będzie nadal zbiornikiem przepływowym, pozwalającym na optymalny czas kontaktu roztworu podchlorynu sodu w przypadku okresowej dezynfekcji wody i urządzeń wodociągowych a ponadto pozwoli na wyrównanie nierównomierności godzinowego rozbioru z wodociągu OSMOLICE.

6. PRZEWODY PROJEKTOWANEJ SIECI I JEJ UZBROJENIE.

Sieć

wodociągowa wykonana będzie z rur PE100RC SDR17 łączonych przez

zgrzewanie, na ciśnienie robocze 1,0 MPa. Łączna długość projektowanej sieci dz 160 mm wyniesie: 1199 m rur PE100RC SDR17 . Głębokość ułoŜenia sieci przyjęto 1,60 m licząc od powierzchni terenu do spodu rury . Głębokość tę naleŜy równieŜ zachować w lokalnych obniŜeniach terenu .

5 Trasa projektowanej sieci wodociągowej przebiegała będzie wzdłuŜ drogi powiatowej Lublin – Osmolice – StrzyŜewice poza jej pasem z wyjątkiem krótkiego odcinka pobocza i przejścia pod tą drogą . Uzbrojenie sieci stanowią zasuwy sekcyjne kołnierzowe rozmieszczone jak pokazano na mapie syt-wys. 1:1000 oraz hydranty p. poŜ . nadziemne . Węzły w miejscach połączeń z istniejącymi sieciami wykonane będą z kształtek Ŝeliwnych kołnierzowych . Odpowietrzenie sieci odbywać się będzie przez hydranty i punkty czerpalne na istniejącej sieci i przyłączach domowych. Odwodnienia sieci przy tych średnicach nie projektuje się . Na załamaniach sieci oraz w węzłach naleŜy wykonać bloki oporowe betonowe zgodnie z BN-81/9192-05 natomiast pod skrzynkami Ŝeliwnymi do zasuw fundamenty z płytek betonowych prefabrykowanych . Teren wokół skrzynki do zasuw naleŜy umocnić płytami betonowymi 50 x 50 x 10 cm na podsypce piaskowej . Pod zasuwy i węzły Ŝeliwne oraz kolana stopowe hydrantów naleŜy stosować fundamenty z płyt betonowych o wymiarach 50 x 50 x 10 cm . Zasuwa sekcyjna powinna być oznakowana tabliczką informacyjną wg PN-62/B9700 umieszczoną na słupku betonowym. Sieć wodociągową naleŜy poddać próbie ciśnieniowej zgodnie z PN-70/B-10715 , wydezynfekować i przepłukać . Przed oddaniem sieci do uŜytku naleŜy wykonać analizę wody pobranej z jej końcówek. Wszystkie materiały uŜyte do budowy sieci a mające kontakt z wodą winny posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny .

7. ZABEZPIECZENIE ANTYKOROZYJNE

Elementy metalowe układane w ziemi jak węzły Ŝeliwne, zasuwy oraz obudowy do zasuw naleŜy pomalować "Izoplastem". Części nadziemne hydrantów pomalować naleŜy emaliami ogólnego stosowania do malowań zewnętrznych dwukrotnie .

8. WARUNKI GEOTECHNICZNE

W oparciu o Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych z dnia 25.04.2012 r (Dz. U. 2012 poz. 463) wykonywanie robót ziemnych

6

dla sieci wodociągowej zalicza się do pierwszej kategorii geotechnicznej z uwagi na to, Ŝe występują tu proste warunki gruntowe czyli jednorodne poziome warstwy, a woda gruntowa zalega poniŜej posadowienia rurociągów . Wykopy pod projektowane rurociągi będą deskowane przy róŜnicy poziomów nie większej jak 2,0 m . Na odcinku projektowanej sieci do głębokości jej posadowienia nie występuje woda gruntowa. Przyjęto występowanie gruntów kat III - 100 % , które nie wymagają wzmacniania podłoŜa i stosowania podsypki piaskowej . Przewody naleŜy układać na świeŜo wyrównanym podłoŜu i zasypywać spulchnionym gruntem rodzinnym dokładnie udeptując do wysokości 20 cm ponad wierzch rury . NaleŜy pamiętać, Ŝe do czasu zakończenia prób ciśnieniowych wszystkie złącza powinny być odkryte. 9. STAN PRAWNY

Projektowana sieć wodociągowa częściowo przebiega przez grunty stanowiące własność prywatną stąd wykonanie tych robót wymaga ograniczenia praw własnościowych polegającego na udostępnieniu terenu na czas budowy, usuwania ewentualnych awarii i dokonania czynności eksploatacyjnych . Ograniczenia praw własnościowych dokona Inwestor tj. Urząd Gminy w StrzyŜewicach.

10. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

Poza ogólnymi warunkami BHP obowiązującymi przy robotach montaŜowych, przy wykonywaniu robót instalacji technologicznej i sanitarnej naleŜy zapewnić warunki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 28.03.1972 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano - montaŜowych i rozbiórkowych (Dz. U. nr 13 z 10.04.72 ). NaleŜy zachować szczególną ostroŜność przy wykonywaniu robót w miejscach skrzyŜowań z istniejącymi liniami energetycznymi gdzie roboty mogą być wykonywane ręcznie lub mechanicznie po wyłączeniu napięcia . Prace

stanowiące przedmiot niniejszego opracowania mogą wykonywać osoby

przeszkolone w zakresie BHP .

7 11. OBLICZENIA HYDRAULICZNE

Maksymalny docelowy przepływ wody podawanej do wodociągu OSMOLICE ( z ujęciem w Pszczelej Woli) moŜe wynieść do 36 m3/h = 1000 dm3/min = 10 dm3/s . Przy takim rozbiorze prędkość przepływu wody w sieci PVC φ 160 wyniesie 0,6 m/s a opory hydrauliczne liniowe wyniosą ca 0,28 % . Uwzględniając opory miejscowe w wysokości ca 20% oporów liniowych łączna strata ciśnienia na odcinku SW – B wyniesie : Hstr = 955 m * 0,0028 * 1,2 = 3,2 m sł.w. Przy rzędnej linii ciśnień na stacji wodociągowej w Pszczelej Woli wynoszącej 245 m n.p.m. ciśnienie w rejonie węzła B o rzędnej 193,5 m n.p.m. wyniesie :

H man = 245,0 – 3,2 – 193,5 =

48,3 m sł.w.

A zatem ciśnienie wyjściowe ze stacji wodociągowej w Pszczelej Woli pozwala na dostateczne zasilenie odbiorców naleŜących do gminy StrzyŜewice a dotychczas objętych wodociągiem PRAWIEDNIKI . Po wykonaniu odcinka sieci łączącego wodociągi OSMOLICE i PRAWIEDNIKI moŜliwe będzie zrezygnowanie z poboru wody z wodociągu PRAWIENIKI dla odbiorców połoŜonych na terenie gminy StrzyŜewice . Ciśnienie w rejonie Szkoły Podstawowej w śabiej Woli wyniesie ca 48,3 m sł.w. A zatem ciśnienie wyjściowe ze stacji wodociągowej w Pszczelej Woli pozwala na dostateczne zasilenie odbiorców naleŜących do gminy StrzyŜewice a dotychczas objętych wodociągiem PRAWIEDNIKI . Po wykonaniu odcinka sieci łączącego wodociągi OSMOLICE i PRAWIEDNIKI moŜliwe będzie zrezygnowanie z poboru wody z wodociągu PRAWIENIKI dla odbiorców połoŜonych na terenie gmniny StrzyŜewice . 12. ZABEZPIECZENIE PRZECIWPOśAROWE

Zapotrzebowanie poŜarowe ustalono zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r (Dz.U. Nr124, poz.1030) na 5 dm3/s przy załoŜeniu, Ŝe podczas poŜaru zapotrzebowanie bytowo - gospodarcze maleje do 15 % .

8

Pobór wody ma się odbywać poprzez istniejące hydranty p. poŜarowe φ 80 mm nadziemne, rozstawione na sieci rozdzielczej . Wodociąg OSMOLICE pokrywa zapotrzebowanie p. poŜarowe w zupełności. NiezaleŜnie od tego moŜliwe jest pobieranie wody z wodociągu PRAWIEDNIKI poprzez projektowaną komorę wodomierzową na granicy gmin GŁUSK i STRZYśEWICE .

Minimalne ciśnienie w sieci wodociągowej podczas poŜaru wyniesie ponad 20 m sł.w.

Projektant : inŜ. Stanisław Jakubowski upr. bud. 1179/Lb/1980